ABŞ Kiyevdə əməliyyat aparır? - Zelenski Trampın hədəfindədir -
Xəbər verdiyimiz kimi, bu gün Ukrayna Milli Antikorrupsiya Bürosunun və Xüsusi Antikorrupsiya Prokurorluğunun əməkdaşları ölkənin Prezident Administrasiyasının rəhbəri Andrey Yermakın evində axtarış aparıblar.
Bu əməliyyatın ilk növbədə enerji sektorunda korrupsiya şübhələri ilə bağlı olduğu bildirilir.
Siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə isə məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Milli Antikorrupsiya Bürosu ABŞ-ın nəzarətində olan bir qurumdur və faktiki Ukraynanın siyasi rəhbərliyinə tabe deyil: “Belə bir qurumun Andrey Yermakı hədəfə alması təsadüf sayıla bilməz”.
M.Əsədullazadənin sözlərinə görə, A.Yermak ABŞ Prezidenti Donald Trampın Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə əlaqədar irəli sürdüyü, daha çox Moskvanın mənafeyinə xidmət edən 28 maddəlik “sülh planı”na qarşıdır: “Həmin planın müzakirə və rədd olunduğu Cenevrə danışıqlarına Yermak rəhbərlik edib. Yermak Ukraynada kifayət qədər güclü fiqurdur, Prezident Volodimir Zelenskinin çox yaxın müttəfiqidir. Yermakın hədəfə gətirilməsi Zelenskiyə təzyiq göstərərək Trampın təkliflərini qəbul etdirməyə hesablanıb”.
Politoloq qeyd edib ki, bəli, Ukraynada korrupsiyanın olduğu danılmazdır, amma indi bu əməliyyatların arxasında siyasi motiv - Zelenskinin hakimiyyətini laxlatmaq, onu ya Rusiyanın maraqlarına xidmət edən planla razılaşmaq, ya da istefaya getməyə məcbur etmək cəhdi dayanır: “Amma Avropa İttifaqı Zelenskiyə ciddi siyasi dəstək verəcək. Onu ABŞ-ın təzyiqlərindən qorumağa çalışacaq”.

Is the US conducting operations in Kyiv? - Zelenski is in Trump's crosshairs -
As we reported, today employees of the National Anti-Corruption Bureau of Ukraine and the Special Anti-Corruption Prosecutor's Office conducted a search at the house of the head of the country's Presidential Administration Andrey Yermak.
It is reported that this operation is primarily related to suspicions of corruption in the energy sector.
Political commentator Məhəmməd Əsədullazadə said in a statement to Medianews.az regarding the issue that the National Anti-Corruption Bureau is an institution under the control of the United States and is in fact not subordinate to Ukraine’s political leadership: “It cannot be a coincidence that such an institution is targeting Andrey Yermak.”
According to M.Əsədullazadə, A.Yermak opposes the 28-point “peace plan” proposed by US President Donald Trump concerning the Russia-Ukraine war, which serves Moscow’s interests more: “Yermak led the Geneva talks where that plan was discussed and rejected. Yermak is a fairly strong figure in Ukraine, a very close ally of President Volodymyr Zelensky. Targeting Yermak is intended to pressure Zelensky to accept Trump’s proposals.”
The political scientist noted that yes, corruption in Ukraine is undeniable, but now behind these operations stands a political motive – to weaken Zelensky’s power, forcing him either to agree to the plan serving Russia’s interests or to resign: “But the European Union will provide serious political support to Zelensky. It will try to protect him from US pressures.”