90 dərəcə bükülən möcüzə: Zirvəsindəki buzu kondisionerə çevirən bina
Memarlıq dünyası Sankt-Peterburq yaxınlığında yüksələn və "mühəndislik şah əsəri" kimi qəbul edilən yeni göydələni danışır. "Laxta Mərkəzi" (Lakhta Center) həm futuristik dizaynı, həm də dünyada bənzəri olmayan ekoloji soyutma sistemi ilə bütün diqqətləri üzərinə çəkib.
Milli.Az xəbər verir ki, təxminən 1,7 milyard funt-sterlinqə başa gələn bu nəhəng qüllə, Avropanın ən hündür binası olmaqla yanaşı, həm də dünyanın ən şimalında yerləşən göydələn statusunu daşıyır. Binanın inşası zamanı dözümlülüyü təmin etmək üçün 49 saat ərzində fasiləsiz tökülən 20 min kubmetr beton, hətta dünyanın ən hündür binası olan "Bürc Xəlifə"nin rekordunu geridə qoyub.
Binanın ən xarakterik xüsusiyyəti onun bünövrəsindən zirvəsinə doğru tam 90 dərəcə burularaq yüksəlməsidir. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu burgu forması sadəcə vizual gözəllik üçün deyil; o, Baltik dənizinin dondurucu və şiddətli küləklərinin binaya göstərdiyi təzyiqi azaldır. Bu aerodinamik quruluş sayəsində 87 mərtəbəli bina ən sərt fırtınalarda belə sarsılmadan dayana bilir.
Şimal qütbünə yaxın yerləşdiyi üçün kəskin soyuqlarla mübarizə aparan binada ağlasığmaz bir təkrar emal sistemi qurulub. Binanın zirvəsində yığılan buzların aşağı düşərək təhlükə yaratmasının qarşısını almaq üçün xüsusi "buz tutucu" çərçivələr quraşdırılıb.
Burada toplanan buz kütlələri isə israf edilmir. Xüsusi texnologiya vasitəsilə həmin buzlar əridilir və binanın nəhəng mərkəzi havalandırma sisteminə ötürülür. Bu yolla təbii bir soyutma dövriyyəsi yaradılaraq, yay aylarında binanın sərinlədilməsi üçün elektrik enerjisindən asılılıq minimuma endirilir.
Binanın xarici şüşə səthi xüsusi günəş hüceyrələri ilə örtülüb. Beləliklə, bina özü-özünü elektrik enerjisi ilə təmin edə bilir.
16 min 500 şüşə panellə örtülən və nəhəng bir kristalı xatırladan bu tikili, mühəndislik və ekoloji innovasiyanın zirvəsi kimi gələcəyin şəhərsalma modelləri üçün nümunə hesab olunur.

A 90-degree bending miracle: The building that turns the ice at its peak into air conditioning
The architecture world is talking about a new skyscraper rising near Saint Petersburg, considered an "engineering masterpiece." The "Lakhta Center" has attracted all attention with both its futuristic design and an unparalleled ecological cooling system.
According to Milli.Az, this giant tower costing approximately 1.7 billion pounds not only stands as the tallest building in Europe but also holds the status of being the northernmost skyscraper in the world. To ensure durability during the construction of the building, 20,000 cubic meters of concrete were poured nonstop over 49 hours, surpassing the record of the world's tallest building, the "Burj Khalifa."
The most distinctive feature of the building is that it rises twisting a full 90 degrees from its foundation to its peak. Experts state that this spiral shape is not just for visual beauty; it reduces the pressure exerted on the building by the freezing and violent winds of the Baltic Sea. Thanks to this aerodynamic structure, the 87-story building can withstand even the harshest storms without shaking.
Because it is located near the North Pole, the building has established an incredible recycling system to battle the intense cold. Special "ice catcher" frames have been installed to prevent ice accumulated at the top of the building from falling and causing danger.
The ice masses gathered here are not wasted. Through special technology, these ices are melted and transferred to the building's huge central ventilation system. This creates a natural cooling cycle, minimizing reliance on electricity to cool the building during the summer months.
The exterior glass surface of the building is covered with special solar cells. Thus, the building can supply itself with electricity.
Covered with 16,500 glass panels and resembling a huge crystal, this structure is considered a pinnacle of engineering and ecological innovation and serves as a model for the future of urban planning.