Ümumtürk hərbi ittifaqı yaradılır? -
Türk Dövlətləri Təşkilatının vahid güc mərkəzi kimi çıxış etməsi müasir geosiyasi reallıqların diktə etdiyi zərurətdir. Belə ki, müasir geosiyasi şəraitdə əsas güc mərkəzləri arasında dünyada nüfuz dairələrinin yenidən bölüşdürülməsi, dünyanın kəskin və sürətlə qütbləşməsi prosesi gedir.
ABŞ və Avropa ilə Rusiyanın geosiyasi qarşıdurmasına Çinin qoşulması yeni qlobal və regional güc mərkəzlərinin formalaşmasını şərtləndirir.
Türk dövlətlərinin coğrafiyası geosiyasi maraqların daha çox toqquşduğu məkandır. Yaxın Şərqdə İsrailin təcavüzkar siyasəti, İranın diplomatik fəallığının artması da nəzərə alınmalı olan məqamlardandır.
Belə bir şərait türk dünyasının bir araya gələrək vahid güc mərkəzi kimi çıxış etməsini aktuallaşdırır. Türk dövlətlərinin ayrı-ayrılıqda fəaliyyət göstərməsi geosiyasi rəqabətə davam gətirmək baxımından praktiki olaraq qeyri-mümkündür.
Türk dünyası yalnız vahid güc mərkəzinə çevrilməklə bu geosiyasi mübarizədən sağ-salamat çıxa, ümumi maraqlarını təmin edərək regional siyasətdə aktiv bir aktora çevrilə bilər və birgə maraqlarının digər güc mərkəzləri tərəfindən nəzərə alınmasına məcbur edə bilər.
Türk Dövlətləri Təşkilatının üzvləri arasındakı münasibətlər dövlətlərarası əlaqələrin bütün mümkün sahələrini, o cümlədən hərbi-texniki əməkdaşlıq, birgə hərbi təlimlərin keçirilməsini də nəzərdə tutur. Və indiyə kimi Azərbaycan, Türkiyə və digər türk dövlətlərinin iştirakı ilə birgə bir neçə hərbi təlimlər keçirilib. Lakin bu hərbi təlimlər ikitərəfli xarakter daşıyır.
Qəbələ sammitində isə təşkilatın bütün üzvlərinin iştirakı ilə çoxtərəfli hərbi təlim keçirilməsi təklif olunur. Bu da türk dövlətləri arasında siyasi və hərbi əməkdaşlığın yeni bir mərhələyə keçidi kimi qiymətləndirilə bilər.
Birgə təlimlər türk dövlətlərinin silahlı qüvvələrinin peşəkarlığını artırar, birgə fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi təcrübəsini formalaşdırar, orduların maddi-texniki və silahla təchizatında vahid standartların yaranmasına kömək edər.
Əlbəttə, birgə təlimlərin keçirilməsi hələ vahid ümumtürk hərbi ittifaqının yaradılması demək deyil. Lakin birgə təlimlərin keçirilməsi ümumtürk hərbi ittifaqının (bəzi dairələrdə “Türk NATO-su” da adlandırılır) yaradılması yolunda ilk addımlardan biri ola bilər.
Həm də nəzərə almaq lazımdır ki, bu gün türk dövlətləri içərisində hərbi cəhətdən daha çox inkişaf etmiş Türkiyə NATO-nun üzvüdür.
Azərbaycan ikitərəfli hərbi əməkdaşlığa üstünlük verməklə heç bir hərbi blokda təmsil olunmur. Mərkəzi Asiyanın türk dövlətləri isə “rus NATO-su” adlandırılan Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi təşkilatının üzvləridir.
Ona görə də ümumtürk hərbi ittifaqının yaradılması nə qədər arzuedilən olsa da, yaxın perspektivdə gerçəkləşməsi çətin görünür. Bu gerşəkləşmə uzaq perspektivdə olsa da, ABŞ-ı, Avropanı, Rusiyanı, Çini, İsraili və İranı indidən qorxu bürüyüb.

The emergence of the Organization of Turkic States as a unified power center is a necessity dictated by modern geopolitical realities. Indeed, in the current geopolitical environment, there is a process of reallocating spheres of influence among major power centers worldwide, accompanied by a sharp and rapid polarization of the world.
China's involvement in the geopolitical confrontation between the US, Europe, and Russia conditions the formation of new global and regional power centers.
The geography of Turkic states is a place where geopolitical interests collide more intensely. The aggressive policy of Israel in the Middle East and the increasing diplomatic activity of Iran are also factors that must be taken into account.
Such a situation makes it current for the Turkic world to come together and emerge as a unified power center. The independent activity of Turkic states is practically impossible in terms of enduring geopolitical competition.
The Turkic world can only emerge safely from this geopolitical struggle, ensure its common interests by becoming a unified power center, become an active actor in regional politics, and compel other power centers to take its joint interests into account.
The relations among the members of the Organization of Turkic States include all possible areas of interstate relations, including military-technical cooperation and the holding of joint military exercises. So far, several joint military exercises have been conducted involving Azerbaijan, Turkey, and other Turkic states. However, these military exercises have a bilateral character.
At the Gabala summit, it is proposed to hold multilateral military exercises with the participation of all members of the organization. This can be evaluated as a transition to a new stage of political and military cooperation among Turkic states.
Joint exercises increase the professionalism of the armed forces of the Turkic states, form experience in coordinating joint actions, and help establish unified standards in the material-technical and weapon supply of the armies.
Of course, holding joint exercises does not yet mean the creation of a unified pan-Turkic military alliance. However, conducting joint exercises can be one of the first steps towards creating a pan-Turkic military alliance (sometimes also called the "Turkic NATO" in certain circles).
It should also be noted that today, within the Turkic states, Turkey is the most militarily developed and is a member of NATO.
Azerbaijan, while giving priority to bilateral military cooperation, is not represented in any military bloc. The Turkic states of Central Asia are members of the Collective Security Treaty Organization, known as the "Russian NATO."
Therefore, although the creation of a pan-Turkic military alliance is highly desirable, its realization in the near future seems difficult. Even if this realization is in the distant future, it already instills fear in the US, Europe, Russia, China, Israel, and Iran.