Ukrayna müharibəsi Venesuelaya sıçradı -
Venesuela dünyanın ən zəngin ölkələrindən biridir, nefti, qazı, qızılı var. Söz yox ki, sərvətlər ölkəni güclü etməlidir, amma olmur ki, olmur. Çünki belə sərvətlər həm də daim xarici qüvvələrin diqqətini cəlb edir. Hakimiyyətə gələn Huqo Çaves və sonra Nikolas Maduro bu sərvətləri milliləşdirdi, yəni ABŞ şirkətlərinin əlindən alıb dövlətin nəzarətinə verdi. Bununla da ölkənin yolunu sosializmə çevirdilər. Əməlli-başlı siyasi səhnədə bir Çe Gevaraçılıq başladı, adamlar şübhəsiz ki, ən çox Kuba inqilabından ilham aldılar.
Hətta Çaves “bolivarçılıq” adlanan bir ideyanı ortaya atdı. Bu ideyaya görə, Latın Amerikası ölkələrinin birləşməsi, Simon Bolivarın azadlıq xəyalını gerçəkləşdirmək və Amerikanın imperializminə qarşı Venesuelanın mübarizə aparması idi. Amma hazırda sözün bütün mənalarında ölkə Latın Amerikasında ABŞ qarşısında “son qala” kimi dayanıb. Maduro da bu siyasəti davam etdirir. Onun partiyası sosialist yönümlüdür, yəni ki, iki böyük qardaşı – dərhal Çin və Rusiya yada düşür. Çünki Karakasın əsas dəstəkçisi bu iki qlobal gücdür.
Bütün bunlar da təbii ki, ABŞ-ın xoşuna gəlmir.
Bu günlərdə Tramp ABŞ Müdafiə Nazirliyinin adını ironik olaraq “Müharibə Nazirliyi” kimi təqdim etdi. Venesuela sahillərinə “narkotrafiklə mübarizə” bəhanəsi ilə əsgərlərlə dolu hərbi gəmilər göndərir. Ardınca ABŞ hərbi prokuroru Maduronun “başı üçün” 50 milyon dollar mükafat vəd edib.
İş o həddə çıxıb ki, Vaşinqton ABŞ vətəndaşlarından ölkəni dərhal tərk etmələrini istədi. Vəziyyətin nə qədər gərgin olduğu aydındır.
Eyni vaxtda Venesuela ilə Rusiya məsləhətləşmələri gücləndi. Sanki böyük güclər bu kiçik ölkə üzərində öz oyunlarını oynayır. Amma sanki niyə?
Ukrayna savaşı fonunda Çin və Rusiya Venesuelada ABŞ üçün ikinci Vyetnam hazırlamağa qərar veriblər. Çünki həm Çin, həm də Rusiya bölgədə qarşıdurma istəyir. Belə olarsa ABŞ Ukraynada müharibə apara bilməyəcək.

Украинская война перекинулась на Венесуэлу -
Венесуэла — одна из самых богатых стран мира, обладающая нефтью, газом, золотом. Без сомнения, богатства должны делать страну сильной, но этого не происходит. Потому что такие богатства постоянно привлекают внимание иностранных сил. Приходящий к власти Уго Чавес и позже Николас Мадуро национализировали эти богатства, то есть забрали у компаний США и передали под контроль государства. Таким образом страна повернулась к социализму. На политической сцене началось настоящее че-геваризм, люди безусловно больше всего вдохновлялись Кубинской революцией.
Даже Чавес выдвинул идею, называемую "боливаризм". Согласно этой идее, страны Латинской Америки должны объединиться, чтобы воплотить мечту Симона Боливара о свободе и бороться с американским империализмом при поддержке Венесуэлы. Но в настоящее время страна во всех смыслах стоит в Латинской Америке как "последний оплот" против США. Мадуро продолжает эту политику. Его партия социалистическая, то есть двумя большими братьями сразу становятся Китай и Россия. Потому что основными союзниками Каракаса являются эти две глобальные державы.
Все это, конечно, не нравится США.
В эти дни Трамп иронично назвал Министерство обороны США "Министерством войны". К берегам Венесуэлы посылаются военные корабли с солдатами под предлогом борьбы с наркотрафиком. Затем военный прокурор США обещал награду в 50 миллионов долларов за голову Мадуро.
Дело дошло до того, что Вашингтон попросил граждан США немедленно покинуть страну. Очевидно, насколько напряженная ситуация.
Одновременно с этим были усилены консультации между Венесуэлой и Россией. Как будто великие державы разыгрывают свои игры на этой маленькой стране. Но почему?
На фоне войны в Украине Китай и Россия решили подготовить военную проблему для США во втором Вьетнаме в Венесуэле. Потому что и Китай, и Россия хотят конфронтации в регионе. Если это произойдет, США не смогут вести войну в Украине.