ABŞ Prezidenti Donald Tramp Rusiyanın Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəsini sonlandırmaq üçün müxtəlif dövlətlərin Rusiyadan neft alışını dayandırmasına çalışır. Ağ Ev sahibinin fikrincə, Rusiya neft və qazını sata bilməsə Kreml Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəni dayandırmaq məcburiyyətində qalacaq.
Bu arada Trampın rusiyalı həmkarı Vladimir Putinlə növbəti görüşü planlaşdırılır. Görüş yerinin Macarıstan paytaxtının seçilməsi hər iki tərəfin maraqlarına cavab verir. Macarıstanın baş naziri Viktor Orbanın həm Donald Tramp, həm də Vladimir Putinlə yaxşı münasibətləri var.
Yeri gəlmişkən, Donald Trampın iddiasına görə, Hindistanın baş naziri Narendra Modi onunla telefon söhbəti zamanı Rusiya neftinin alışını dayandırmağa hazır olduğunu bildirib. Tramp onu da deyib ki, Hindistanın Rusiya neftindən imtinası zaman tələb edir. Buna baxmayaraq, Ağ Ev sahibi Hindistanın Rusiya neftindən tədricən imtina edəcəyinə əmin olduğunu deyib.
Dehli Trampın Hindistanın Rusiyadan neft alışını dayandıracağını təsdiq etməyib. Hindistan Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Randhir Caysval bildirib ki, Hindistanın enerji siyasətinin hədəfləri enerji daşıyıcılarının sabit qiymətlərinin və etibarlı təchizatının təmin edilməsindən ibarətdir.
Bu o deməkdir ki, Hindistan Rusiya neftindən imtina etməyə hazırlaşmır. Rusiya Hindistana nefti dünya qiymətlərindən ucuz satdığına görə, Hindistanın neftayırma zavodları bundan qazanc əldə edirlər. Əgər Hindistan Rusiya neftindən imtina edərsə, körfəz ölkələrindən neft alışını artırmalı olacaq.
Tramp Hindistanla yanaşı Çinin də Rusiya neftindən imtinasına çalışır. Ancaq Pekin Vaşinqtonun tələbini yerinə yetirməcəyini bəyan edib. Pekin Vaşinqtonun tətbiq etdiyi sanksiyaların əleyhinədir.
Maraqlıdır ki, ABŞ-ın strateji müttəfiqi Yaponiya da Rusiyadan neft alır. ABŞ-ın maliyyə naziri Skott Bessent Tokionun Rusiyadan enerji idxalını dayandırmasını zərurətini qeyd edib. O bunu Yaponiyanın maliyyə naziri Katsunobu Kato ilə görüşdə deyib. Görünür, Rusiyanın ucuz nefti Yaponiya da cəlb edir. Ancaq Dehli və Pekindən fərqli olaraq Tokio Vaşinqtonun tələbini yerinə yetirmək məcburiyyətindədir. Yaponiya məhsullarının əsas bazarı ABŞ-dır. Yaponiya ABŞ-la birgə layihələrə 550 milyard dollar sərmayə qoyacağına boyun olub.

Will Trump's plan regarding Russia succeed?
US President Donald Trump is trying to end Russia's aggressive war of occupation against Ukraine by stopping various countries from buying oil from Russia. According to the White House host, if Russia cannot sell its oil and gas, the Kremlin will be forced to stop the aggressive war against Ukraine.
Meanwhile, Trump's next meeting with his Russian counterpart Vladimir Putin is being planned. The choice of Hungary's capital as the meeting place meets the interests of both parties. Hungary's Prime Minister Viktor Orban has good relations with both Donald Trump and Vladimir Putin.
By the way, according to Donald Trump’s claim, India’s Prime Minister Narendra Modi told him during a phone call that he was ready to stop buying Russian oil. Trump also said that India’s renunciation of Russian oil will take time. Nevertheless, the White House host said he is confident that India will gradually abandon Russian oil.
Delhi has not confirmed Trump’s statement that India will stop buying oil from Russia. Randhir Jaiswal, spokesperson for the Indian Ministry of Foreign Affairs, said that India’s energy policy objectives consist of ensuring stable prices and reliable supply of energy carriers.
This means that India is not preparing to abandon Russian oil. Since Russia sells oil to India cheaper than world prices, India’s oil refineries profit from this. If India refuses Russian oil, it will have to increase oil purchases from Gulf countries.
Trump is trying to make China abandon Russian oil as well as India. However, Beijing has declared that it will not comply with Washington’s demands. Beijing is against the sanctions imposed by Washington.
Interestingly, Japan, a strategic ally of the US, also buys oil from Russia. US Treasury Secretary Scott Bessent noted the necessity for Tokyo to stop importing energy from Russia. He said this during a meeting with Japan’s Finance Minister Katsunobu Kato. It appears that Russia’s cheap oil also attracts Japan. However, unlike Delhi and Beijing, Tokyo is obliged to comply with Washington’s demand. The main market for Japanese products is the US. Japan has pledged to invest 550 billion dollars in joint projects with the US.