ABŞ Prezidenti Donald Tramp Rusiyanın Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəsini sonlandırmaq üçün müxtəlif dövlətlərin Rusiyadan neft alışını dayandırmasına çalışır. Ağ Ev sahibinin fikrincə, Rusiya neft və qazını sata bilməsə Kreml Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəni dayandırmaq məcburiyyətində qalacaq.
Bu arada Trampın rusiyalı həmkarı Vladimir Putinlə növbəti görüşü planlaşdırılır. Görüş yerinin Macarıstan paytaxtının seçilməsi hər iki tərəfin maraqlarına cavab verir. Macarıstanın baş naziri Viktor Orbanın həm Donald Tramp, həm də Vladimir Putinlə yaxşı münasibətləri var.
Yeri gəlmişkən, Donald Trampın iddiasına görə, Hindistanın baş naziri Narendra Modi onunla telefon söhbəti zamanı Rusiya neftinin alışını dayandırmağa hazır olduğunu bildirib. Tramp onu da deyib ki, Hindistanın Rusiya neftindən imtinası zaman tələb edir. Buna baxmayaraq, Ağ Ev sahibi Hindistanın Rusiya neftindən tədricən imtina edəcəyinə əmin olduğunu deyib.
Dehli Trampın Hindistanın Rusiyadan neft alışını dayandıracağını təsdiq etməyib. Hindistan Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Randhir Caysval bildirib ki, Hindistanın enerji siyasətinin hədəfləri enerji daşıyıcılarının sabit qiymətlərinin və etibarlı təchizatının təmin edilməsindən ibarətdir.
Bu o deməkdir ki, Hindistan Rusiya neftindən imtina etməyə hazırlaşmır. Rusiya Hindistana nefti dünya qiymətlərindən ucuz satdığına görə, Hindistanın neftayırma zavodları bundan qazanc əldə edirlər. Əgər Hindistan Rusiya neftindən imtina edərsə, körfəz ölkələrindən neft alışını artırmalı olacaq.
Tramp Hindistanla yanaşı Çinin də Rusiya neftindən imtinasına çalışır. Ancaq Pekin Vaşinqtonun tələbini yerinə yetirməcəyini bəyan edib. Pekin Vaşinqtonun tətbiq etdiyi sanksiyaların əleyhinədir.
Maraqlıdır ki, ABŞ-ın strateji müttəfiqi Yaponiya da Rusiyadan neft alır. ABŞ-ın maliyyə naziri Skott Bessent Tokionun Rusiyadan enerji idxalını dayandırmasını zərurətini qeyd edib. O bunu Yaponiyanın maliyyə naziri Katsunobu Kato ilə görüşdə deyib. Görünür, Rusiyanın ucuz nefti Yaponiya da cəlb edir. Ancaq Dehli və Pekindən fərqli olaraq Tokio Vaşinqtonun tələbini yerinə yetirmək məcburiyyətindədir. Yaponiya məhsullarının əsas bazarı ABŞ-dır. Yaponiya ABŞ-la birgə layihələrə 550 milyard dollar sərmayə qoyacağına boyun olub.

Президент США Дональд Трамп пытается остановить войну захватчика России против Украины путем прекращения закупок нефти у России различными странами. По мнению главы Белого дома, если Россия не сможет продавать нефть и газ, Кремль будет вынужден прекратить агрессивную войну против Украины.
Тем временем планируется очередная встреча Трампа с российским коллегой Владимиром Путиным. Выбор места встречи — столица Венгрии — отвечает интересам обеих сторон. Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан поддерживает хорошие отношения как с Дональдом Трампом, так и с Владимиром Путиным.
Кстати, по словам Дональда Трампа, премьер-министр Индии Нарендра Моди во время телефонного разговора заявил, что готов прекратить закупки российской нефти. Трамп также сказал, что отказ Индии от российской нефти потребует времени. Тем не менее, глава Белого дома выразил уверенность, что Индия постепенно откажется от российской нефти.
Дели не подтвердил заявления Трампа о прекращении закупок нефти у России Индией. Представитель Министерства иностранных дел Индии Рандхир Джайсвал отметил, что энергетическая политика Индии направлена на обеспечение стабильных цен на энергоносители и надежных поставок.
Это означает, что Индия не готовится отказаться от российской нефти. Поскольку Россия продает нефть Индии по ценам ниже мировых, нефтеперерабатывающие заводы Индии получают от этого прибыль. Если Индия откажется от российской нефти, ей придется увеличить закупки нефти у стран Персидского залива.
Кроме Индии, Трамп пытается добиться отказа от российской нефти и со стороны Китая. Однако Пекин заявил, что не выполнит требования Вашингтона. Китай выступает против санкций, введенных США.
Интересно, что стратегический союзник США Япония также закупает нефть у России. Министр финансов США Скотт Бессент отметил необходимость прекращения поставок энергии из России в Токио. Он заявил это на встрече с министром финансов Японии Кацунобу Като. Видимо, японцев привлекает дешевая российская нефть. Однако в отличие от Дели и Пекина, Токио вынужден подчиняться требованиям Вашингтона. Основным рынком сбыта японской продукции является США. Япония согласилась инвестировать 550 миллиардов долларов в совместные проекты с США.