Trampın oğlunun Ərdoğanla görüşünün SİRRİ AÇILDI
ABŞ prezidenti Donald Trampın oğlunun Türkiyəyə yarı gizli səfərinin və prezident Rəcət Tayyib Ərdoğanla görüşünün mahiyyəti bəlli oldu. Donald Tramp Ərdoğanı sentyabrın 25-də ABŞ-a rəsmi səfərə dəvət edib. Görünür, kiçik Donald Tramp Ərdoğanla bu səfərin təfərrüatlarını müzakirə edib.
Donald Tramp iş adamı kimi Ağ Evə dəvət etdiyi qonaqlardan və ya səfər etdiyi ölkələrdən siyasi və iqtisadi dividentlər əldə etməyə çalışır. Tramp digər ölkələrlə olduğu kimi Türkiyə ilə də ikitərəfli ticarət sazişinin imzalanmasında maraqlıdır.
Bundan başqa Tramp Türkiyənin ABŞ istehsalı olan “Boeing” təyyarələrini almasını istəyir.
Ərdoğanın da Trampdan qarşılıqlı istəyi var. Ərdoğan Trampla F-16 və F-35 hərbi təyyarələrinin satışıyla bağlı razılaşma əldə etməyə çalışır.
ABŞ-ın keçmiş administrasiyası Türkiyəyə hərbi təyyarə satmadı. Tramp isə bir iş adamı kimi Türkiyəyə hərbi təyyarələrinin satışını müzakirə etməyə hazır görünür. Çünki bu sövdələşmə ABŞ-a əlavə gəlir saxlayacaq.
Prezidentlər Vaşinqtonda regional mövzuları da müzakirə edəcəklər. Tramp Türkiyənin Avrasiya bölgəsində, o cümlədən Cənubi Qafqazda artan rolundan narahat deyil, əksinə, Zəngəzur dəhlizinin işə düşməsi iki ölkənin ortaq maraq dairəsindədir.

РАСКРЫТА ТАЙНА ВСТРЕЧИ СЫНА ТРАМПА С ЭРДОГАНОМ
Суть полузакрытого визита сына президента США Дональда Трампа в Турцию и его встречи с президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом стала известна. Дональд Трамп пригласил Эрдогана с официальным визитом в США на 25 сентября. Похоже, что младший Дональд Трамп обсудил с Эрдоганом детали этого визита.
Дональд Трамп, как бизнесмен, старается получать политические и экономические дивиденды от гостей, которых приглашает в Белый дом, или от стран, в которые он совершает визиты. Как и с другими странами, Трамп заинтересован в подписании двустороннего торгового соглашения с Турцией.
Кроме того, Трамп хочет, чтобы Турция закупала самолеты американского производства "Boeing".
У Эрдогана также есть встречные желания по отношению к Трампу. Эрдоган пытается достичь соглашения с Трампом по продаже военных самолетов F-16 и F-35.
Прошлая администрация США не продавала Турции военные самолеты. Трамп же, как бизнесмен, готов обсуждать продажу военных самолетов Турции. Потому что эта сделка принесет США дополнительный доход.
Президенты также обсудят региональные вопросы в Вашингтоне. Трамп не обеспокоен растущей ролью Турции в Евразийском регионе, в том числе в Южном Кавказе, наоборот, запуск Зангезурского коридора является общей зоной интересов двух стран.