Trampdan Putinə ad günü "hədiyyəsi"?
ABŞ prezidenti Donald Tramp Ukraynaya "Tomahavk" raketlərinin göndərilməsi barədə qərarı demək olar ki, verdiyini bildirib. "Lakin əvvəlcə bu raketlərlə nə etmək istədiklərini bilmək istərdim. Bunu onlardan soruşacağam" - deməklə Tramp ona işarə edib ki, Ukrayna hansı hədəflərə zərbə endirəcəyini qabaqcadan ABŞ-la bölüşməli və razılaşdırmalıdır.
Şübhəsiz ki, belə də olmalıdır, ən azı ona görə ki, ABŞ hərbçilərinin iştirakı olmadan Ukrayna bu raketləri tətbiq edə bilməz. Raketin koordinatlar üzrə hədəfə yönləndirilməsi yalnız amerikalılar tərəfindən edilə bilər.
Ukraynaya "Tomahavk"ların verilməsi barədə qərar qətiləşərsə, bu, ABŞ-dakı yeni administrasiyanın Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı siyasətində radikal dönüşün baş verdiyinin təsdiqi olacaq.
Sülh istiqamətində diplomatik cəhdləri Rusiyanın uzlaşmaz mövqeyi ucbatından baş tutmadıqdan sonra Tramp "Güc vasitəsilə sülh" (Peace through strength) adlanan konsepsiyaya keçməyə hazırlaşır.
"Tomahavk" raketləri əsas etibarilə gəmilərdən buraxılmaq üçün hazırlanaraq 1983-cü ildən ABŞ ordusunun arsenalına daxil olub. İlk dəfə 1991-ci ildə Körfəz savaşında İraqa qarşı tətbiq edilib. Raketin dəniz modifikasiyasının atəş məsafəsi 2500 km-dir. Bununla yanaşı, 1800 km məsafəyə uçan "yer-yer" modifikasiyası da var, Ukraynaya məhz bunlardan veriləcəyi gözlənilir.
"Tomahavk" yerdən 30-50 metr yüksəklikdə uçaraq radara çətin yaxalanan yüksək dəqiqliyə malik (hədəfdən yayınma - 5 metr) qanadlı raketdir. Əlbəttə ki, möcüzəvi bir silah deyil, amma bu raketlər Ukraynanın öz istehsalı olan "Flaminqo"larla bərabər raket silahlanması sahəsində Rusiya lehinə kəskin disbalansı tam olmasa da, ciddi şəkildə aradan qaldırmağa imkan verə bilər. Görünür, Tramp düşünür ki, Rusiyanın bu sahədə bariz üstünlüyünü itirməsi onu masada daha konstruktiv mövqe tutmağa sövq edəcək.
Putin Ukraynaya hücumun səbəblərindən danışarkən dəfələrlə bildirib ki, "biz bunu etməsəydik, tezliklə ABŞ və NATO Ukraynaya Moskvanı və Sankt-Peterburqu vura biləcək raketlər yerləşdirəcəkdi". Diktatorun bu bəyanatlarından və Avropanın şərqində böyük müharibə cinayətləri törətməyə başlamasından sonra nə baş verdi? Əvvəlcə Peterburqun yaxınlığındakı Finlandiya NATO-ya qoşuldu və Rusiyanın bu hərbi ittifaqla quru sərhədlərinin uzunluğu iki dəfə artdı, indi də ABŞ prezidenti Ukraynaya qanadlı raketlər göndərməkdən danışır...
İki gün əvvəl Putin onu da bəyan etmişdi ki, Ukraynaya "Tomahavk" verilsə, bu, Rusiya-ABŞ münasibətlərinin sonu olacaq. Lakin belə görünür ki, onun xəbərdarlığı Trampı qorxutmayıb.
Xatırladaq ki, oktyabrın 7-si Rusiya prezidenti Vladimir Putinin ad günüdür. Putin 1952-ci il oktyabrın 7-də Leninqrad (indiki Sankt-Peterburq) şəhərində doğulub.

Подарок Трампа Путину на день рождения?
Президент США Дональд Трамп заявил, что почти принял решение о поставке Украине ракет "Tomahawk". "Но сначала я хотел бы узнать, что они хотят делать с этими ракетами. Я спрошу их об этом", — сказал Трамп, намекая на то, что Украина должна заранее делиться с США и согласовывать, по каким целям будет нанесён удар.
Несомненно, так и должно быть, по крайней мере потому, что без участия американских военных Украина не сможет применить эти ракеты. Наведение ракеты на цель по координатам может осуществлять только американская сторона.
Если будет принято решение о передаче Украине "Tomahawk", это станет подтверждением радикального поворота в политике новой администрации США относительно войны между Россией и Украиной.
После того, как дипломатические усилия в направлении мира не увенчались успехом из-за непримиримой позиции России, Трамп готовится перейти к концепции под названием «Мир через силу» (Peace through strength).
Ракеты "Tomahawk" в основном разрабатывались для запуска с кораблей и с 1983 года входят в арсенал армии США. Впервые они были применены в 1991 году в войне в Персидском заливе против Ирака. Морская модификация ракеты имеет дальность стрельбы 2500 км. Кроме того, существует модификация "земля-земля" с дальностью 1800 км, именно такие ракеты, по ожиданиям, будут переданы Украине.
"Tomahawk" — крылатая ракета с высокой точностью (отклонение от цели — 5 метров), летящая на высоте 30–50 метров, что затрудняет её обнаружение радаром. Конечно, это не чудо-оружие, но эти ракеты вместе с украинскими "Flamingo" могут значительно, хоть не полностью, устранить резкий дисбаланс в артиллерийских вооружениях в пользу России. Видимо, Трамп считает, что утрата России явного преимущества в этой сфере побудит её занять более конструктивную позицию за столом переговоров.
Говоря о причинах нападения на Украину, Путин неоднократно заявлял, что "если бы мы этого не сделали, США и НАТО вскоре разместили бы в Украине ракеты, способные поразить Москву и Санкт-Петербург." Что же произошло после этих заявлений диктатора и начала крупных военных преступлений на востоке Европы? Сначала Финляндия, находящаяся вблизи Петербурга, вошла в НАТО, и протяжённость сухопутной границы России с этим блоком удвоилась, а теперь президент США говорит о поставках Украине крылатых ракет...
Два дня назад Путин также заявил, что передача Украине "Tomahawk" станет концом отношений России и США. Однако, похоже, его предупреждение не испугало Трампа.
Напомним, что 7 октября — день рождения президента России Владимира Путина. Путин родился 7 октября 1952 года в Ленинграде (ныне Санкт-Петербург).