Saakaşviliyə daha bir cəza
Gürcüstanın sabiq prezidenti Mixail Saakaşvili və Xüsusi Dövlət Mühafizəsi Xidmətinin keçmiş rəisi Teymuraz Canaşiya dövlət büdcəsinə 8,8 milyon laridən çox vəsait qaytarmalıdır.
Medianews.az xəbər verir ki, qərarı sentyabrın 29-da Tbilisi Şəhər Məhkəməsi Maliyyə Nazirliyinin iddiası əsasında çıxarıb.
Maliyyə Nazirliyi mülki iddianı paytaxt məhkəməsinin 12 mart 2025-ci il hökmündən sonra qaldırıb. Həmin hökmlə Mixail Saakaşvili dövlət başçısı olarkən, 2009-2012-ci illərdə Xüsusi Dövlət Mühafizəsi Xidmətinin vəsaitini israf etməkdə təqsirli bilinərək 9 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası alıb, Teymuraz Canaşiyaya isə 300 min lari cərimə kəsilib.
Mixail Saakaşvili başqa üç hökmlə ümumilikdə 12 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
1967-ci il təvəllüdlü Mixail Saakaşvili 2004-2013-cü illərdə prezident postunu tutub.
2015-ci ildən Ukraynada yaşayan sabiq prezident bu ölkədə vətəndaşlıq aldığı üçün Gürcüstan vətəndaşlığından məhrum edilib.
2013-cü ildə Gürcüstanı tərk edəndən sonra Mixail Saakaşviliyə iki qiyabi hökm çıxarılıb.
2018-ci il yanvarın 5-də Tbilisi Şəhər Məhkəməsi sabiq prezidenti bankir Sandro Qirqvlianinin işi üzrə vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadədə təqsirli bilərək ona 3 il azadlıqdan məhrumetmə cəzası verib.
Sandro Qirqvliani 2006-cı ildə öldürülüb. 2008-ci ildə prezident postunu tutan Mixail Saakaşvili bu ölüm işinə görə tutulmuş 4 polis zabitini əfv edib və onlar azadlığa çıxıblar.
2018-ci il iyunun 28-də Tbilisi Şəhər Məhkəməsi Mixail Saakaşvilini 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib. Sabiq prezident 2005-ci ildə parlamentin deputatı Valeri Gelaşviliyə edilmiş hücumun təşkilində təqsirli bilinib.
2005-ci ildə Mixail Saakaşvili dövlət başçısı postunu tutarkən Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları Tbilisidə Valeri Gelaşvilini döyüblər. Deputat ağır xəsarətlərlə xəstəxanaya düşüb. Valeri Gelaşvili hücumu prezidentin sifarişi saydığını bəyan edib.
2021-ci il sentyabrın 29-da Gürcüstana dönən sabiq prezident oktyabrın 1-i paytaxt Tbilisidə tutulub. Oktyabrın 20-də Mixail Saakaşviliyə dövlət sərhədini qanunsuz keçmək ittihamı irəli sürülüb. Onun sentyabrın 29-da gizli şəkildə Ukraynadan Gürcüstanın liman şəhəri Potiyə gəmi ilə gəldiyi, həmin gün əvvəl Batumi şəhərinə, ardınca Tbilisiyə getdiyi açıqlanıb.
Sabiq prezident xəstədir, 2022-ci il mayın 12-dən Tbilisidəki “Vivamedi” Tibb Mərkəzində müalicə olunur.
2025-ci il martın 12-də 9 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası alanadan beş gün sonra - martın 17-də Tbilisi Şəhər Məhkəməsi sabiq prezidentə 4 il 6 aylıq həbs cəzası kəsib. Siyasətçi dövlət sərhədini qanunsuz keçməkdə təqsirli bilinib.
Mixail Saakaşvilinin yekunlaşmamış bir mühakiməsi qalır. Tbilisi Şəhər Məhkəməsinin icraatında olan proses vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə ittihamı üzrə aparılır. Mixail Saakaşvili 2007-ci il noyabrın 7-də xüsusi təyinatlı qüvvələrin müxalifətin mitinqində zorakılıq, “İmedi” telekanalının ofisində dağıntılar törətməsində, biznesmen və siyasətçi Badri Patarkatsişvilinin (2008-ci ildə vəfat edib) əmlakının ələ keçirilməsində təqsirli bilinir.
Parlament respublikası olan Gürcüstanda hökuməti qanunverici orqanda çoxluq əldə edən partiya formalaşdırır. 2012, 2016, 2020 və 2024-cü illərin parlament seçkilərində Gürcü Arzusu – Demokratik Gürcüstan Partiyası qalib gələrək hökumət qurub. Mixail Saakaşvili hökumətə sərt müxalif mövqedə dayanır.

Еще одно наказание для Саакашвили
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили и бывший руководитель Службы государственной охраны Теймураз Цанашия должны вернуть в государственный бюджет более 8,8 миллиона лари.
Medianews.az сообщает, что решение было вынесено 29 сентября Тбилисским городским судом по иску Министерства финансов.
Министерство финансов подало гражданский иск после постановления столичного суда от 12 марта 2025 года. Согласно этому постановлению, Михаил Саакашвили признан виновным в растрате средств Специальной государственной охраны в период с 2009 по 2012 годы во время его нахождения на посту главы государства и приговорён к 9 годам лишения свободы, а Теймуразу Цанашия назначен штраф в размере 300 тысяч лари.
Михаил Саакашвили по другим трём приговорам в общей сложности осуждён к 12 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Михаил Саакашвили, родившийся в 1967 году, занимал пост президента с 2004 по 2013 год.
С 2015 года проживавший в Украине бывший президент лишён грузинского гражданства за получение украинского гражданства.
После отъезда из Грузии в 2013 году в отношении Михаила Саакашвили были вынесены два заочных приговора.
5 января 2018 года Тбилисский городской суд признал бывшего президента виновным в злоупотреблении служебным положением по делу банкира Сандро Григвлиани и назначил ему наказание в виде 3 лет лишения свободы.
Сандро Григвлиани был убит в 2006 году. Михаил Саакашвили, занявший пост президента в 2008 году, помиловал четырёх задержанных по этому делу полицейских, после чего они были освобождены.
28 июня 2018 года Тбилисский городской суд приговорил Михаила Саакашвили к 6 годам лишения свободы за организацию нападения на депутата парламента Валери Гелашвили в 2005 году.
В 2005 году, когда Михаил Саакашвили занимал пост главы государства, сотрудники Министерства внутренних дел избили Валери Гелашвили в Тбилиси. Депутат получил тяжёлые травмы и был госпитализирован. Валери Гелашвили заявил, что нападение было организовано по указанию президента.
29 сентября 2021 года, вернувшись в Грузию, бывший президент был арестован 1 октября в столице Тбилиси. 20 октября против Михаила Саакашвили было выдвинуто обвинение в незаконном пересечении государственной границы. Было установлено, что 29 сентября он тайно прибыл из Украины в грузинский портовый город Поти на корабле, а затем в тот же день отправился сначала в Батуми, а потом в Тбилиси.
Бывший президент болен и с 12 мая 2022 года проходит лечение в Медицинском центре «Вивамеди» в Тбилиси.
5 дней спустя после вынесения 12 марта 2025 года приговора о 9 годах лишения свободы, а именно 17 марта Тбилисский городской суд приговорил бывшего президента к 4 годам и 6 месяцам лишения свободы по обвинению в незаконном пересечении государственной границы.
У Михаила Саакашвили остаётся одно незавершённое судебное разбирательство. Процесс в Тбилисском городском суде ведётся по обвинению в злоупотреблении служебными полномочиями. Михаил Саакашвили признан виновным в событиях 7 ноября 2007 года, когда спецподразделения применили насилие на оппозиционном митинге, совершили разрушения в офисе телеканала «Имеди», а также в захвате имущества бизнесмена и политика Бадри Патаркацишвили (умер в 2008 году).
В парламентской республике Грузии правительство формируется партией, получившей большинство в законодательном органе. На парламентских выборах 2012, 2016, 2020 и 2024 годов победила партия «Грузинская мечта – Демократическая Грузия», сформировавшая правительство. Михаил Саакашвили занимает жёсткую оппозиционную позицию по отношению к правительству.