Saakaşviliyə daha bir cəza
Gürcüstanın sabiq prezidenti Mixail Saakaşvili və Xüsusi Dövlət Mühafizəsi Xidmətinin keçmiş rəisi Teymuraz Canaşiya dövlət büdcəsinə 8,8 milyon laridən çox vəsait qaytarmalıdır.
Medianews.az xəbər verir ki, qərarı sentyabrın 29-da Tbilisi Şəhər Məhkəməsi Maliyyə Nazirliyinin iddiası əsasında çıxarıb.
Maliyyə Nazirliyi mülki iddianı paytaxt məhkəməsinin 12 mart 2025-ci il hökmündən sonra qaldırıb. Həmin hökmlə Mixail Saakaşvili dövlət başçısı olarkən, 2009-2012-ci illərdə Xüsusi Dövlət Mühafizəsi Xidmətinin vəsaitini israf etməkdə təqsirli bilinərək 9 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası alıb, Teymuraz Canaşiyaya isə 300 min lari cərimə kəsilib.
Mixail Saakaşvili başqa üç hökmlə ümumilikdə 12 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
1967-ci il təvəllüdlü Mixail Saakaşvili 2004-2013-cü illərdə prezident postunu tutub.
2015-ci ildən Ukraynada yaşayan sabiq prezident bu ölkədə vətəndaşlıq aldığı üçün Gürcüstan vətəndaşlığından məhrum edilib.
2013-cü ildə Gürcüstanı tərk edəndən sonra Mixail Saakaşviliyə iki qiyabi hökm çıxarılıb.
2018-ci il yanvarın 5-də Tbilisi Şəhər Məhkəməsi sabiq prezidenti bankir Sandro Qirqvlianinin işi üzrə vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadədə təqsirli bilərək ona 3 il azadlıqdan məhrumetmə cəzası verib.
Sandro Qirqvliani 2006-cı ildə öldürülüb. 2008-ci ildə prezident postunu tutan Mixail Saakaşvili bu ölüm işinə görə tutulmuş 4 polis zabitini əfv edib və onlar azadlığa çıxıblar.
2018-ci il iyunun 28-də Tbilisi Şəhər Məhkəməsi Mixail Saakaşvilini 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib. Sabiq prezident 2005-ci ildə parlamentin deputatı Valeri Gelaşviliyə edilmiş hücumun təşkilində təqsirli bilinib.
2005-ci ildə Mixail Saakaşvili dövlət başçısı postunu tutarkən Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları Tbilisidə Valeri Gelaşvilini döyüblər. Deputat ağır xəsarətlərlə xəstəxanaya düşüb. Valeri Gelaşvili hücumu prezidentin sifarişi saydığını bəyan edib.
2021-ci il sentyabrın 29-da Gürcüstana dönən sabiq prezident oktyabrın 1-i paytaxt Tbilisidə tutulub. Oktyabrın 20-də Mixail Saakaşviliyə dövlət sərhədini qanunsuz keçmək ittihamı irəli sürülüb. Onun sentyabrın 29-da gizli şəkildə Ukraynadan Gürcüstanın liman şəhəri Potiyə gəmi ilə gəldiyi, həmin gün əvvəl Batumi şəhərinə, ardınca Tbilisiyə getdiyi açıqlanıb.
Sabiq prezident xəstədir, 2022-ci il mayın 12-dən Tbilisidəki “Vivamedi” Tibb Mərkəzində müalicə olunur.
2025-ci il martın 12-də 9 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası alanadan beş gün sonra - martın 17-də Tbilisi Şəhər Məhkəməsi sabiq prezidentə 4 il 6 aylıq həbs cəzası kəsib. Siyasətçi dövlət sərhədini qanunsuz keçməkdə təqsirli bilinib.
Mixail Saakaşvilinin yekunlaşmamış bir mühakiməsi qalır. Tbilisi Şəhər Məhkəməsinin icraatında olan proses vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə ittihamı üzrə aparılır. Mixail Saakaşvili 2007-ci il noyabrın 7-də xüsusi təyinatlı qüvvələrin müxalifətin mitinqində zorakılıq, “İmedi” telekanalının ofisində dağıntılar törətməsində, biznesmen və siyasətçi Badri Patarkatsişvilinin (2008-ci ildə vəfat edib) əmlakının ələ keçirilməsində təqsirli bilinir.
Parlament respublikası olan Gürcüstanda hökuməti qanunverici orqanda çoxluq əldə edən partiya formalaşdırır. 2012, 2016, 2020 və 2024-cü illərin parlament seçkilərində Gürcü Arzusu – Demokratik Gürcüstan Partiyası qalib gələrək hökumət qurub. Mixail Saakaşvili hökumətə sərt müxalif mövqedə dayanır.

Another punishment for Saakashvili
Former President of Georgia Mikheil Saakashvili and former head of the Special State Protection Service Teymuraz Janashia must return more than 8.8 million lari to the state budget.
Medianews.az reports that the decision was issued on September 29 by the Tbilisi City Court based on a claim by the Ministry of Finance.
The Ministry of Finance filed the civil claim after the ruling of the capital's court dated March 12, 2025. By that ruling, Mikheil Saakashvili was found guilty of embezzling the funds of the Special State Protection Service during his presidency, in the years 2009-2012, and was sentenced to 9 years imprisonment, while Teymuraz Janashia was fined 300 thousand lari.
Mikheil Saakashvili has been sentenced to a total of 12 years and 6 months imprisonment by three other rulings.
Born in 1967, Mikheil Saakashvili held the presidential post from 2004 to 2013.
The former president, who has been living in Ukraine since 2015, was deprived of Georgian citizenship after acquiring citizenship in that country.
After leaving Georgia in 2013, two judgments in absentia were issued against Mikheil Saakashvili.
On January 5, 2018, the Tbilisi City Court sentenced the former president to 3 years imprisonment on charges of abuse of office in connection with the case of banker Sandro Girgvliani.
Sandro Girgvliani was killed in 2006. Mikheil Saakashvili, who became president in 2008, pardoned four police officers detained in connection with this murder case, and they were released.
On June 28, 2018, the Tbilisi City Court sentenced Mikheil Saakashvili to 6 years imprisonment. The former president was found guilty of organizing an attack on parliament member Valeri Gelashvili in 2005.
In 2005, when Mikheil Saakashvili was the head of state, employees of the Ministry of Internal Affairs beat Valeri Gelashvili in Tbilisi. The deputy was hospitalized with severe injuries. Valeri Gelashvili stated that he regarded the attack as ordered by the president.
Returning to Georgia on September 29, 2021, the former president was detained in the capital Tbilisi on October 1. On October 20, Mikheil Saakashvili was charged with illegally crossing the state border. It was revealed that on September 29, he arrived secretly from Ukraine by ship to the Georgian port city of Poti, and on the same day went first to Batumi and then to Tbilisi.
The former president is ill and has been receiving treatment at the "Vivamedi" Medical Center in Tbilisi since May 12, 2022.
Five days after being sentenced to 9 years imprisonment on March 12, 2025, on March 17, the Tbilisi City Court sentenced the former president to 4 years and 6 months imprisonment. The politician was found guilty of illegally crossing the state border.
Mikheil Saakashvili has one ongoing trial. The process underway at the Tbilisi City Court concerns charges of abuse of office. On November 7, 2007, Mikheil Saakashvili is accused of being responsible for violence by special forces during an opposition rally, causing destruction at the "Imedi" TV channel office, and confiscation of the property of businessman and politician Badri Patarkatsishvili (who died in 2008).
In Georgia, a parliamentary republic, the government is formed by the party that gains the majority in the legislative body. In the parliamentary elections of 2012, 2016, 2020, and 2024, the Georgian Dream – Democratic Georgia Party won and formed the government. Mikheil Saakashvili takes a firm opposition stance towards the government.