Rusiya mediası Qəbələ sammitini necə yozur?
Rusiyanın aparıcı mediasında Türk Dövlətləri Təşkilatının Qəbələ sammiti barədə yayımlanan məqalələrin eyni mərkəzdə hazırlandığı qənaətinə gəlmək olar.
Məqalələrdəki cümlələr də bir-birinə oxşayır. Rusiya mediası yayımladığı məqalələrdə oxucularda sammitin nəticələri barədə mənfi təəssürat yaratmağa çalışıb.
Kremlin nəzarətindəki media əsas 3 məqamı önə çəkib. Birincisi, yazıblar ki, Prezident İlham Əliyevin sammitdəki çıxışında gələn il Türk Dövlətləri Təşkilatının birgə hərbi təlimləri barədə təklifi guya digər üzvlər tərəfindən dəstəklənməyib.
İkincisi, Mərkəzi Asiyanın türk dövlətləri Türkiyənin istəyinə baxmayaraq Şimali Kipr Respublikasını rəsmən tanımaq istəmirlər.
Üçüncüsü, Türkmənistan təşkilata əvvəlkitək üzv olmaq istəmir.
Sammitdə çıxış edən liderlər müxtəlif təkliflər veriblər və bu təkliflərin hamısı araşdırılacaq. Bu baxımdan İlham Əliyevin birgə hərbi təlimlər barədə təklifinin də reallaşması ehtimalı yüksəkdir.
Rusiya mediası diqqəti ona çəkir ki, İlham Əliyev birgə hərbi təlimləri təklif etdikdən sonra digər üzv dövlətlərin liderləri bu təklifə münasibət bildirməyiblər. Kremlin nəzarətindəki media buradan yanlış olaraq belə nəticə çıxarıb ki, Mərkəzi Asiya ölkələrinin liderləri birgə hərbi təlimlərdə maraqlı deyillər. Ona qalsa İlham Əliyev də digər liderlərin təkliflərinə münasibət bildirməyib. Ancaq bu o demək deyil ki, İlham Əliyev Qazaxıstan və Özbəkistan Prezidentlərinin müxtəlif mövzulardakı təkliflərinin reallaşmasında maraqlı olmayacaq.
Kreml mediası onu da yazıb ki, Qazaxıstan Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının üzvü olduğundan Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsindəki hərbi təlimlərdə iştirak etməyəcək. Halbuki Türkiyə və Azərbaycan Qazaxıstanla hərbi əməkdaşlığı genişləndirib və son illərdə 3 dövlət arasında müxtəlif səviyyələrdə hərbi təlimlər keçirilib.
Şimali Kipr Respublikasının Türk Dövlətləri Təşkilatına üzvlüyünə gəldikdə, Türkiyə və Azərbaycan bu dövlətin üzvlüyünü dəstəkləyir, Mərkəzi Asiya ölkələri bu məsələyə ehtiyatla yanaşırlar. Rusiya mediası Mərkəzi Asiya ölkələrinin Qəbələdə Şimali Kipr Respublikasını tanımadıqlarını irəli sürüb. Halbuki Qəbələdə bu məsələ gündəlikdə deyildi. Əsas məsələ Şimali Kipr Respublikasının Türk Dövlətləri Təşkilatında müşahidəçi statusundan üzvlük statusuna keçidinin təmin olunmasıdır. Bu, gələcəyin işidir, ancaq Şimali Kipr Respublikasının Prezidentinin ümumi masa arxasında türk dövlətləri liderləri ilə oturmasının özü irəliyə doğru addımdır.
Türkmənistanın da təşkilata marağı artıb. Rusiya mediası Qəbələ sammitindən bir neçə gün əvvəl Türkmənistan lideri Qurbanqulu Berdıməhəmmədovun toplantıda iştirak etməyəcəyini yazırdı. Rusiya mediasının yazdıqlarının əksəriyyəti yalan olduğu kimi, bu “proqnozları” da doğru çıxmadı. Əslində Rusiya mediasının yazdıqları onu göstərib ki, Kreml türk dövlətləri arasında artan inteqrasiyadan narahatdır.

How does the Russian media interpret the Gabala summit?
It can be concluded that the articles published in Russia's leading media about the Turkic States Organization Gabala summit were prepared from the same source.
The sentences in the articles are also similar to each other. In the articles published by the Russian media, they tried to create a negative impression among readers about the results of the summit.
The Kremlin-controlled media highlighted three main points. First, they wrote that President Ilham Aliyev’s proposal about joint military exercises of the Turkic States Organization next year was supposedly not supported by other members.
Second, despite Turkey’s desire, the Central Asian Turkic states do not want to officially recognize the Turkish Republic of Northern Cyprus.
Third, Turkmenistan still does not want to be a member of the organization.
The leaders who spoke at the summit made various proposals and all these proposals will be reviewed. In this regard, the realization of Ilham Aliyev’s proposal on joint military exercises is highly likely.
The Russian media draws attention to the fact that after Ilham Aliyev proposed joint military exercises, the leaders of other member states did not comment on this proposal. The Kremlin-controlled media wrongly concluded here that the leaders of the Central Asian countries are not interested in joint military exercises. If so, Ilham Aliyev also did not respond to the proposals of other leaders. However, this does not mean that Ilham Aliyev will not be interested in the implementation of various proposals by the Presidents of Kazakhstan and Uzbekistan on different topics.
The Kremlin media also wrote that Kazakhstan will not participate in military exercises within the framework of the Turkic States Organization because it is a member of the Collective Security Treaty Organization. However, Turkey and Azerbaijan have expanded military cooperation with Kazakhstan, and in recent years, military exercises have been held at various levels among the three states.
Regarding the membership of the Turkish Republic of Northern Cyprus in the Turkic States Organization, Turkey and Azerbaijan support this country’s membership, while the Central Asian countries approach this issue cautiously. The Russian media claimed that the Central Asian countries did not recognize Northern Cyprus in Gabala. However, this issue was not on the agenda in Gabala. The main issue is ensuring the transition of the Turkish Republic of Northern Cyprus from an observer status to a membership status in the Turkic States Organization. This is a matter for the future, but the fact that the President of the Turkish Republic of Northern Cyprus sat at the main table with the Turkic states leaders is itself a step forward.
Turkmenistan's interest in the organization has also increased. A few days before the Gabala summit, the Russian media wrote that Turkmenistan’s leader Gurbanguly Berdimuhamedow would not attend the meeting. Just as most of what the Russian media wrote was false, these "forecasts" also did not come true. In fact, what the Russian media wrote showed that the Kremlin is concerned about the increasing integration among Turkic states.