Rusiya mediası Qəbələ sammitini necə yozur?
Rusiyanın aparıcı mediasında Türk Dövlətləri Təşkilatının Qəbələ sammiti barədə yayımlanan məqalələrin eyni mərkəzdə hazırlandığı qənaətinə gəlmək olar.
Məqalələrdəki cümlələr də bir-birinə oxşayır. Rusiya mediası yayımladığı məqalələrdə oxucularda sammitin nəticələri barədə mənfi təəssürat yaratmağa çalışıb.
Kremlin nəzarətindəki media əsas 3 məqamı önə çəkib. Birincisi, yazıblar ki, Prezident İlham Əliyevin sammitdəki çıxışında gələn il Türk Dövlətləri Təşkilatının birgə hərbi təlimləri barədə təklifi guya digər üzvlər tərəfindən dəstəklənməyib.
İkincisi, Mərkəzi Asiyanın türk dövlətləri Türkiyənin istəyinə baxmayaraq Şimali Kipr Respublikasını rəsmən tanımaq istəmirlər.
Üçüncüsü, Türkmənistan təşkilata əvvəlkitək üzv olmaq istəmir.
Sammitdə çıxış edən liderlər müxtəlif təkliflər veriblər və bu təkliflərin hamısı araşdırılacaq. Bu baxımdan İlham Əliyevin birgə hərbi təlimlər barədə təklifinin də reallaşması ehtimalı yüksəkdir.
Rusiya mediası diqqəti ona çəkir ki, İlham Əliyev birgə hərbi təlimləri təklif etdikdən sonra digər üzv dövlətlərin liderləri bu təklifə münasibət bildirməyiblər. Kremlin nəzarətindəki media buradan yanlış olaraq belə nəticə çıxarıb ki, Mərkəzi Asiya ölkələrinin liderləri birgə hərbi təlimlərdə maraqlı deyillər. Ona qalsa İlham Əliyev də digər liderlərin təkliflərinə münasibət bildirməyib. Ancaq bu o demək deyil ki, İlham Əliyev Qazaxıstan və Özbəkistan Prezidentlərinin müxtəlif mövzulardakı təkliflərinin reallaşmasında maraqlı olmayacaq.
Kreml mediası onu da yazıb ki, Qazaxıstan Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının üzvü olduğundan Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsindəki hərbi təlimlərdə iştirak etməyəcək. Halbuki Türkiyə və Azərbaycan Qazaxıstanla hərbi əməkdaşlığı genişləndirib və son illərdə 3 dövlət arasında müxtəlif səviyyələrdə hərbi təlimlər keçirilib.
Şimali Kipr Respublikasının Türk Dövlətləri Təşkilatına üzvlüyünə gəldikdə, Türkiyə və Azərbaycan bu dövlətin üzvlüyünü dəstəkləyir, Mərkəzi Asiya ölkələri bu məsələyə ehtiyatla yanaşırlar. Rusiya mediası Mərkəzi Asiya ölkələrinin Qəbələdə Şimali Kipr Respublikasını tanımadıqlarını irəli sürüb. Halbuki Qəbələdə bu məsələ gündəlikdə deyildi. Əsas məsələ Şimali Kipr Respublikasının Türk Dövlətləri Təşkilatında müşahidəçi statusundan üzvlük statusuna keçidinin təmin olunmasıdır. Bu, gələcəyin işidir, ancaq Şimali Kipr Respublikasının Prezidentinin ümumi masa arxasında türk dövlətləri liderləri ilə oturmasının özü irəliyə doğru addımdır.
Türkmənistanın da təşkilata marağı artıb. Rusiya mediası Qəbələ sammitindən bir neçə gün əvvəl Türkmənistan lideri Qurbanqulu Berdıməhəmmədovun toplantıda iştirak etməyəcəyini yazırdı. Rusiya mediasının yazdıqlarının əksəriyyəti yalan olduğu kimi, bu “proqnozları” da doğru çıxmadı. Əslində Rusiya mediasının yazdıqları onu göstərib ki, Kreml türk dövlətləri arasında artan inteqrasiyadan narahatdır.

Как российские СМИ интерпретируют Габалинский саммит?
В ведущих российских СМИ можно прийти к выводу, что статьи о саммите Организации тюркских государств в Габале готовились из одного центра.
Фразы в статьях также похожи друг на друга. Российские СМИ в опубликованных материалах пытались создать у читателей негативное впечатление о результатах саммита.
Медиа под контролем Кремля выделили три основных момента. Во-первых, написали, что предложение Президента Ильхама Алиева провести совместные военные учения Организации тюркских государств в следующем году якобы не было поддержано другими членами.
Во-вторых, страны Центральной Азии, несмотря на желание Турции, не хотят официально признавать Турецкую Республику Северного Кипра.
В-третьих, Туркменистан по-прежнему не хочет быть членом организации.
Лидеры, выступавшие на саммите, внесли различные предложения, и все они будут изучены. В этом плане высокая вероятность реализации и предложения Ильхама Алиева о совместных военных учениях.
Российские СМИ обращают внимание на то, что после предложения Ильхама Алиева о совместных военных учениях лидеры других государств-участников не выразили отношение к этому предложению. Медиа под контролем Кремля ошибочно сделали вывод, что лидеры стран Центральной Азии не заинтересованы в совместных военных учениях. При этом Ильхам Алиев тоже не высказывался по предложениям других лидеров. Однако это не значит, что Ильхам Алиев не будет заинтересован в реализации различных предложений президентов Казахстана и Узбекистана.
Кремлевские СМИ также написали, что Казахстан является членом Организации Договора о коллективной безопасности, и поэтому не будет участвовать в военных учениях в рамках Организации тюркских государств. Однако Турция и Азербайджан расширили военное сотрудничество с Казахстаном, и за последние годы между тремя странами проходили военные учения различного уровня.
Что касается членства Турецкой Республики Северного Кипра в Организации тюркских государств, Турция и Азербайджан поддерживают членство этого государства, страны Центральной Азии относятся к этому вопросу осторожно. Российские СМИ утверждали, что страны Центральной Азии в Габале не признали Турецкую Республику Северного Кипра. Однако этот вопрос не стоял на повестке дня в Габале. Главный вопрос — обеспечение перехода Турецкой Республики Северного Кипра из статуса наблюдателя в статус члена Организации тюркских государств. Это дело будущего, однако само то, что президент Турецкой Республики Северного Кипра сидел за общим столом с лидерами тюркских государств, является шагом вперёд.
Интерес Туркменистана к организации также вырос. За несколько дней до саммита в Габале российские СМИ писали, что лидер Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов не примет участие в собрании. Большинство написанного российскими СМИ оказалось ложью, и эти «прогнозы» также не подтвердились. На самом деле то, что пишут российские СМИ, показывает, что Кремль обеспокоен растущей интеграцией между тюркскими государствами.