Rusiya artıq MDB-də əvvəlki kimi hökmranlıq eləyə bilmir
Düşənbə şəhərində MDB sammitində Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev ilə Rusiya prezidenti Vladimir Putinin görüşü sosial şəbəkələrdə müxtəlif cür qiymətləndirilsə də, Rusiya-Azərbaycan münasibətlərindəki gərginliyin aradan qaldırılmasında əhəmiyyətli rol oynaya bilər.
Zahirən bu gərginlik AZAL təyyarəsinin Rusiya səmalarında vurulması ilə başlansa da, məsələnin kökü bir qədər dərindir.
Azərbaycanın Cənubi Qafqazda söz sahibi olan bir dövlətə çevrilməsi, rus qoşunlarının ölkəmizdən çıxarılması, Zəngəzur dəhlizinin Rusiyanın nəzarəti altına verilməməsi və nəhayət, Türk dünyasının vahid güc mərkəzi kimi formalaşmasında Azərbaycanın oynadığı rol bu gərginliyin pərdəarxası səbəbləridir.
Digər tərəfdən Rusiyada Azərbaycanla münasibətlərin daha gərginləşdirilməsində, Azərbaycanı Rusiyaya düşmən olan bir dövlət kimi qələmə verilməsində maraqlı olan dairələr var. Eyni zamanda Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin yaxşılaşdırılmasında maraqlı olan qüvvələr də var. Bu görüş də məhz həmin qüvvələrin mövqeyinin üstünlük qazanmasının nəticəsidir.
Yəni Rusiya tərəfi Azərbaycanın Cənubi Qafqazda aparıcı dövlətə çevrilməsini istəməsə də, qəbul etməyə məcburdur. Və Cənubi Qafqazda hər hansı bir formada qalmaq, Zəngəzur dəhlizindən iqtisadi cəhətdən yararlanmaq üçün Azərbaycanla qaba güc dilində danışmaq əvəzinə münasibətlərin normallaşmasına üstünlük verdiyini nümayiş etdirir.
Sammitin Düşənbədə keçirilməsini də simvolik hesab etmək olar. Çünki MDB əvvəlki mahiyyətini itirib. Rusiya artıq MDB-də əvvəlki kimi tam hökmranlıq eləyə bilmir. MDB üzvlərinin əksəriyyəti türk-müsəlman dövlətləridir. Bu dövlətlər artıq demək olar ki, Rusiyanın nəzarəti altından çıxıblar və Rusiya onları öz nəzarəti altına qaytara bilmir. Ona görə də Rusiya vəziyyətlə barışmağa məcburdur. Özünün ətrafında müəyyən bir blokun olduğunu göstərmək, təcriddən çıxdığını göstərmək üçün Rusiyaya MDB üzvləri ilə münasibətləri yaxşı saxlamaq lazımdır.
Rusiyanın dövlət kimi maraqları tələb edir ki, Azərbaycanla münasibətlər normal olsun. Bu halda Rusiyanın gələcəkdə Zəngəzur dəhlizindən istifadə imkanlarını əldə etməsi mümkündür. Rusiya həm də bunu istəyir.
Eyni zamanda qeyd olunmalıdır ki, Rusiya Azərbaycanın ən böyük qonşusudur və dövlətlərarası münasibətlərin hər hansı formada gərginləşməsi bir tərəfdən Azərbaycanın geosiyasi maraqlarına uyğun deyil, digər tərəfdən isə Rusiyada yaşayan həmvətənlərimizin həyatı və təhlükəsizliyinə təhdid yaradır.
Ümid etmək istəyirəm ki, bu görüşdən sonra Rusiyadakı həmvətənlərimizə olan təhdidlər tədricən aradan qaldırılacaq.

Россия уже не может господствовать в СНГ так, как прежде.
В Душанбе на саммите СНГ встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева с президентом России Владимиром Путиным, хотя и получила разносторонние оценки в социальных сетях, может сыграть важную роль в устранении напряженности в российско-азербайджанских отношениях.
Внешне это напряжение началось с того, что самолет AZAL был сбит в воздушном пространстве России, но корень проблемы гораздо глубже.
Превращение Азербайджана в влиятельное государство в Южном Кавказе, вывод российских войск из нашей страны, отказ от передачи Зангезурского коридора под контроль России и, наконец, роль Азербайджана в формировании единого мощного центра Тюркского мира — вот предыстория этого напряжения.
С другой стороны, в России есть круги, заинтересованные в дальнейшем обострении отношений с Азербайджаном и в представлении Азербайджана как государства-врага для России. Вместе с тем существуют силы, заинтересованные в улучшении российско-азербайджанских отношений. Эта встреча является результатом преимуществ позиции именно этих сил.
То есть, хотя Россия и не желает превращения Азербайджана в ведущее государство в Южном Кавказе, она вынуждена это принять. И это показывает, что Россия предпочитает нормализацию отношений с Азербайджаном вместо того, чтобы вести переговоры с ним на силовой основе ради сохранения своего присутствия в Южном Кавказе и экономической выгоды от Зангезурского коридора.
Место проведения саммита в Душанбе также можно считать символичным. Потому что СНГ утратило свой прежний смысл. Россия уже не может полностью доминировать в СНГ, как раньше. Большинство членов СНГ — это турецко-мусульманские государства. Эти государства практически вышли из-под контроля России, и Россия не может вернуть их под свой контроль. Поэтому Россия вынуждена смириться с этой ситуацией. Чтобы показать, что вокруг неё существует определённый блок и чтобы выйти из изоляции, России необходимо поддерживать хорошие отношения с членами СНГ.
Интересы России как государства требуют нормальных отношений с Азербайджаном. В таком случае Россия сможет впоследствии использовать возможности Зангезурского коридора. Россия этого также хочет.
Одновременно следует отметить, что Россия — самый большой сосед Азербайджана, и любое обострение межгосударственных отношений с одной стороны не соответствует геополитическим интересам Азербайджана, а с другой стороны угрожает жизни и безопасности наших соотечественников, проживающих в России.
Хотелось бы надеяться, что после этой встречи угрозы в отношении наших соотечественников в России постепенно исчезнут.