Rəqibləri Paşinyandan niyə çəkinirlər?
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ilk dəfə deyil ki, keçmiş prezidentlər olan rəqibləri – Levon Ter-Petrosyanı, Robert Köçəryanı və Serj Sərkisyanı debata çağırır.
Rəqiblərindən səs çıxmır. Adətən müxalifət lideri prezident və ya baş naziri debata çağırar ki, hakimiyyət dəyişikliyinə nail olsun. Ermənistanda isə tərsinədir, baş nazir müxalifət təmsilçilərinin hər biri ilə debata çıxmağa hazır olduğunu vurğulayır.
Paşinyan doğru strategiyadan çıxış edir. Rəqibləri onunla debata çıxmaqdan çəkinirlər, çünki bilirlər ki, Paşinyanın onlara qarşı güclü arqumentləri var.
Erməni cəmiyyəti bunu görür və Paşinyana alternativ olmaq istəyənləri zəif kimi qiymətləndirir.
Ermənistanda parlament seçkiləri gələn ilin iyun ayında keçiriləcək. Seçkilər yaxınlaşdıqca Paşinyan rəqiblərini daha çox hədəf alacaq və onları zəif nöqtələrindən vuracaq.
Bu gedişlə Rusiyanın dəstəyi olmayan erməni radikalların Nikol Paşinyanı hakimiyyətdən uzaqlaşdırması çətin görünür.

Почему соперники боятся Пашиняна?
Премьер-министр Армении Никол Пашинян впервые не в первый раз призывает к дебатам своих соперников — бывших президентов Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна и Сержa Саргсяна.
От соперников нет отклика. Обычно лидер оппозиции вызывает в дебаты президента или премьера, чтобы добиться смены власти. В Армении же наоборот: премьер заявляет, что готов выйти на дебаты с каждым из представителей оппозиции.
Пашинян исходит из правильной стратегии. Его соперники боятся вступить с ним в дебаты, потому что знают, что у Пашиняна есть сильные аргументы против них.
Армянское общество это видит и оценивает тех, кто хочет стать альтернативой Пашиняну, как слабых.
В Армении парламентские выборы пройдут в июне следующего года. По мере приближения выборов Пашинян всё больше будет атаковать своих соперников и наносить удары по их слабым местам.
С таким ходом событий кажется затруднительным отстранение Никола Пашиняна от власти армянскими радикалами без поддержки России.