Rəqibləri Paşinyandan niyə çəkinirlər?
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ilk dəfə deyil ki, keçmiş prezidentlər olan rəqibləri – Levon Ter-Petrosyanı, Robert Köçəryanı və Serj Sərkisyanı debata çağırır.
Rəqiblərindən səs çıxmır. Adətən müxalifət lideri prezident və ya baş naziri debata çağırar ki, hakimiyyət dəyişikliyinə nail olsun. Ermənistanda isə tərsinədir, baş nazir müxalifət təmsilçilərinin hər biri ilə debata çıxmağa hazır olduğunu vurğulayır.
Paşinyan doğru strategiyadan çıxış edir. Rəqibləri onunla debata çıxmaqdan çəkinirlər, çünki bilirlər ki, Paşinyanın onlara qarşı güclü arqumentləri var.
Erməni cəmiyyəti bunu görür və Paşinyana alternativ olmaq istəyənləri zəif kimi qiymətləndirir.
Ermənistanda parlament seçkiləri gələn ilin iyun ayında keçiriləcək. Seçkilər yaxınlaşdıqca Paşinyan rəqiblərini daha çox hədəf alacaq və onları zəif nöqtələrindən vuracaq.
Bu gedişlə Rusiyanın dəstəyi olmayan erməni radikalların Nikol Paşinyanı hakimiyyətdən uzaqlaşdırması çətin görünür.

Why are the rivals afraid of Pashinyan?
Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan is not calling for debates for the first time with his rivals who are former presidents – Levon Ter-Petrosyan, Robert Kocharyan, and Serzh Sargsyan.
His rivals do not respond. Usually, the opposition leader calls the president or prime minister to a debate to achieve a change in power. In Armenia, however, it is the opposite; the prime minister emphasizes that he is ready to debate with each of the opposition representatives.
Pashinyan is proceeding with the right strategy. His rivals hesitate to debate with him because they know that Pashinyan has strong arguments against them.
Armenian society sees this and evaluates those who want to be an alternative to Pashinyan as weak.
In Armenia, parliamentary elections will be held in June next year. As the elections approach, Pashinyan will target his rivals more and strike them at their weak points.
At this pace, it seems difficult for Armenian radicals without Russia's support to remove Nikol Pashinyan from power.