Ramiz Rövşən özü haqqında yayılan xəbərlərə münasibət bildirdi
Xalq şairi Ramiz Rövşən onun səhhətində yaranmış problemlə əlaqədar avqustun 26-sı mediada yayılan xəbərlərə münasibət bildirib.
Xatırladaq ki, xəbərlərdə bir müddətdir Ramiz Rövşənin ayağında problem yarandığı, hərəkət etməsinin çətinləşdiyi, yaxın günlərdə xəstəxanaya üz tutacağı vurğulanıb.
Medianews.az qeyd edir ki, Ramiz Rövşənin bu xəbərlərə münasibətini ictimaiyyətə Yazıçılar Birliyi sədrinin müavini Rəşad Məcid açıqlayıb.
Avqustun 26-sı günün sonuna yaxın Rəşad Məcid sosial şəbəkədə yazıb: “Ramiz Rövşənlə danışdım. Yaxşıdır. Dedi ki, ayağımdakı ağrılar stabil qalır. Amma səhhətimdə problem yaranması barədə yazılanlar xeyli şişirdilib”.

Ramiz Rövşən reacted to the news circulating about himself.
People's poet Ramiz Rovshan commented on the news published in the media on August 26 regarding the health problems he is experiencing.
It should be recalled that the news emphasized that Ramiz Rovshan has had problems with his leg for some time, making movement difficult, and that he would visit the hospital in the coming days.
Medianews.az notes that Ramiz Rovshan's response to these news was revealed to the public by Rashad Majid, Deputy Chairman of the Writers' Union.
Near the end of the day on August 26, Rashad Majid wrote on social media: "I spoke with Ramiz Rovshan. He is well. He said that the pains in his leg remain stable. However, the reports about health problems have been greatly exaggerated."