Psixoloqlar izah etdi: Birinin sizi
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssis psixoloqlar, birinin sizi qısqandığını göstərən dörd əsas davranış modelini açıqlayıb.
Qısqanclıq, adətən insanın özünü kifayət qədər dəyərli hiss etməməsindən qaynaqlanır və müxtəlif yollarla üzə çıxır. Ətrafınızdakı insanların sizi sadəcə sevdiklərini düşünsəniz də, bəzi hallarda bu insanlar sizə qarşı içdən-içə qısqanclıq hissi bəsləyə bilərlər.
Sizi qısqanan insanın 4 əsas əlaməti:
1. Uğurlarınızı kiçildir
Qısqanan insanlar tez-tez sizin nailiyyətlərinizi dəyərsizləşdirməyə çalışar. “Bu, sadəcə şans idi” və ya “elə də böyük şey deyil” kimi ifadələrlə sizi aşağı çəkməyə meyllidirlər. Bu davranış, onların özlərinə inamsızlığını əks etdirir.
1. Sizi başqaları ilə müqayisə edir
Belə insanlar sizi özləri və ya digərləri ilə müqayisə edərək sanki bir yarış yaradaraq daxili rəqabət hissini diri tuturlar. Bu da sizin uğurlarınızı təhlükə kimi gördüklərinin göstəricisidir.
1. Arxanızca pis danışırlar
Qısqanan biri, fikirlərini açıq şəkildə deməkdənsə, başqalarına sizin haqqınızda mənfi sözlər söyləyir. Bununla həm sizi gözdən salmağa, həm də ətrafdan dəstək toplamağa çalışır.
1. Davranışlarınızı təqlid edir
Qısqanan insanlar bəzən sizin geyim tərzinizi, danışıq üslubunuzu və ya vərdişlərinizi təqlid edə bilərlər. Bu həm sizə heyranlıq, həm də sizin sahib olduqlarınıza duyulan istəkdən qaynaqlanır. Psixoloqlara görə bu, qısqanclığın ən zərərsiz, lakin ən açıq əlamətlərindəndir.
Əgər bu əlamətləri ətrafınızdakı insanlarda görürsünüzsə, ehtiyatlı olmaq və münasibətlərinizi yenidən qiymətləndirmək faydalı ola bilər.

Психологи объяснили: Если кто-то вас
Medianews.az сообщает, что специалисты-психологи объяснили четыре основных поведенческих модели, которые показывают, что кто-то вами ревнует.
Ревность обычно возникает из-за того, что человек не чувствует себя достаточно ценным и проявляется разными способами. Даже если вы думаете, что люди вокруг вас просто вас любят, в некоторых случаях эти люди могут испытывать к вам внутреннюю ревность.
4 основных признака человека, который вами ревнует:
1. Преуменьшает ваши успехи
Ревнивые люди часто пытаются обесценить ваши достижения. Они склонны опускать вас, используя выражения вроде «Это просто удача» или «Это не такое уж большое дело». Такое поведение отражает их неуверенность в себе.
1. Сравнивают вас с другими
Такие люди сравнивают вас с собой или другими, словно создавая соревнование и поддерживая чувство внутренней конкуренции. Это свидетельствует о том, что они воспринимают ваши успехи как угрозу.
1. Говорят о вас плохо за спиной
Ревнивый человек вместо того, чтобы открыто выражать свои мысли, говорит другим негативные слова о вас. Таким образом он пытается и очернить вас, и собрать поддержку среди окружающих.
1. Подражает вашему поведению
Ревнивые люди иногда могут копировать ваш стиль одежды, манеру речи или привычки. Это исходят из вашего восхищения ими, а также из желания обладать тем, что есть у вас. По словам психологов, это самый безвредный, но самый явный признак ревности.