"Şamaxı" klubunun və U-21 yığmasının baş məşqçisi Ayxan Abbasov futbol üzrə Azərbaycan milli komandasının baş məşqçisi postuna gətirilir.
Məlumatlara görə, bununla bağlı Ayxan Abbasovla Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (AFFA) arasında artıq razılıq əldə olunub. Ayxan Abbasovun Azərbaycan milli komandasının baş məşqçisi təyin edilməsi haqda qərarın yaxın saatlarda elan ediləcəyi gözlənilir.
Medianews.az bildirir ki, Ayxan Fərzux oğlu Abbasov 1981-ci ildə Bakıda doğulub.
Futbola 7 yaşında Buzovna qəsəbəsində, indiki Xəzər rayonunun Uşaq-Gənclər İdman Məktəbində oynamaqla başlayıb. İlk məşqçisi Böyükağa Abbasov olub.
Ayxan Abbasov Azərbaycanın aşağı yaş və gənclər (17 və 19 yaşa qədər) yığmalarında çıxış edəndən sonra böyük futbola "Xəzri Buzovna" klubu ilə qədəm qoyub. 1997/98 mövsümündə U18 komandasında əsas liqada oynayıb.
Sonra 6 ilini "Şəfa" klubunda keçirib (2002-ci ildə Mərkəzi Ordu İdman Klubunun tərkibində icarədə olub).
2004-2005-ci illərdə "Turan", 2006-2007-ci illərdə "İnter" komandalarında oynayıb.
2007/08 mövsümünə İmişlinin “MKT-Araz” klubunda başlayıb. Bu klubun tərkibində UEFA Kubokunun hər iki oyununda Polşanın “Qrotslin” klubuna qarşı çıxış edib. İmişli komandası məğlub olaraq turnirdən kənarlaşdırılandan sonra klub prezidenti komandanı buraxıb, Ayxan Abbasov isə Ağdamın "Qarabağ" klubuna keçib. 4 il "Qarabağ"da çıxış edib.
2011/12 mövsümündə "Turan"da oynayıb.
Məşqçi karyerası dövründə “Zirə”, “Sumqayıt”, “Turan” klublarının sükanı arxasına dayanmış Ayxan Abbasov 2024-cü ilin iyun ayında “Şamaxı" klubu ilə 1 illik müqavilə imzalayaraq bu kluba baş məşqçilik etməyə başlayıb.
2025-ci ilin martından o, eyni zamanda Azərbaycan U-21 milli futbol komandasının baş məşqçisi təyin edilib və AFFA onunla 2 illik müqavilə imzalayıb.
Medianews.az yada salır ki, Azərbaycan milli komandasına indiyədək Ələkbər Məmmədov, Ağasəlim Mircavadov, Kazbek Tuayev, Vaqif Sadıqov, Əhməd Ələsgərov, İqor Ponomaryov, Əsgər Abdullayev, Karlos Alberto Torres, Şahin Diniyev, Berti Foqts, Robert Prosineçki, Qurban Qurbanov, Nikola Yurçeviç, Canni De Byazi, Fernandu Santuş baş məşqçilik ediblər.
Portuqaliyalı Fernandu Santuş Azərbaycan yığması 2025-ci il sentyabrın 5-də səfərdə İslandiyaya 0:5 hesabı ilə məğlub olandan sonra AFFA İcraiyyə Komitəsinin sentyabrın 8-də çıxardığı qərarla istefaya göndərilib.
Azərbaycan milli komandası FİFA reytinqində 210 yığma arasında 122-ci yerdədir.
Beynəlxalq turnirlərə 1994-cü ildən qatılan milli komanda dörd Avropa çempionatının seçmə mərhələsini qrupda sonuncu, dördünü sondan əvvəlki yerdə bitirib.

Почта пришла – Кто такой Айхан Аббасов? –
Главный тренер клуба "Шамахы" и сборной U-21 Айхан Аббасов назначается главным тренером национальной футбольной сборной Азербайджана.
По информации, по данному вопросу уже достигнуто соглашение между Айханом Аббасовым и Ассоциацией футбольных федераций Азербайджана (АФФА). Ожидается, что в ближайшие часы будет объявлено о назначении Айхана Аббасова главным тренером национальной сборной Азербайджана.
Medianews.az сообщает, что Айхан Фарзух оглу Аббасов родился в 1981 году в Баку.
Футболом начал заниматься в 7-летнем возрасте в поселке Бузовна, в ныне Хазарском районе, в спортивной школе "СДЮШОР". Его первым тренером был Бюлюгага Аббасов.
После выступлений в молодежных и юношеских сборных Азербайджана (до 17 и 19 лет) Айхан Аббасов начал взрослую карьеру в клубе "Хазарь Бузовна". В сезоне 1997/98 он играл в основном составе команды U18 в высшей лиге.
Затем провел 6 лет в клубе "Шефа" (в 2002 году был в аренде в составе Центрального Армейского Спортивного Клуба).
В 2004-2005 годах играл за "Туран", в 2006-2007 годах — за "Интер".
Сезон 2007/08 начал в клубе "МКТ-Араз" из Имишли. В составе этого клуба выступал в обоих матчах Кубка УЕФА против польского клуба "Вроцлав". После того как команда Имишли потерпела поражение и вылетела из турнира, президент клуба распустил команду, и Айхан Аббасов перешел в клуб "Карабах" из Агдама. В "Карабахе" он выступал 4 года.
В сезоне 2011/12 играл за "Туран".
В период тренерской карьеры Айхан Аббасов возглавлял клубы "Зире", "Сумгаит", "Туран". В июне 2024 года он подписал с клубом "Шамахы" однолетний контракт и стал главным тренером этой команды.
С марта 2025 года он одновременно назначен главным тренером молодежной сборной Азербайджана U-21 и подписал с АФФА двухлетний контракт.
Medianews.az напоминает, что до сих пор главными тренерами национальной сборной Азербайджана были Алекпер Мамедов, Агасалим Мирджавадов, Казбек Туаев, Вагиф Садыгов, Ахмед Алескеров, Игорь Пономарев, Аскер Абдуллаев, Карлос Альберто Торрес, Шахин Диниев, Берти Фогтс, Роберт Просинечки, Курбан Курбанов, Никола Юрчевич, Джанни Ди Бьаззи, Фернанду Сантуш.
Португалец Фернанду Сантуш был отправлен в отставку решением Исполнительного комитета АФФА 8 сентября после того, как сборная Азербайджана 5 сентября 2025 года на выезде проиграла Исландии со счетом 0:5.
Национальная сборная Азербайджана занимает 122-е место среди 210 команд в рейтинге ФИФА.
Сборная принимает участие в международных турнирах с 1994 года. Четыре раза участвовала в отборочных этапах чемпионатов Европы, каждый раз занимая в своей группе последнее место или предпоследнее.
На отборочных этапах четырех чемпионатов мира команда занимала в группе последнее место трижды, дважды была предпоследней и один раз — третьей с конца.
В Лиге наций УЕФА национальная сборная один раз была второй в группе D лиги, один раз — третьей, один раз — второй и один раз — четвертой (последней) в лиге C.