Paşinyan seçkiyə qədər bu mövzunu donduracaq
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan "beynəlxalq atom həftəsi" konfransında iştirak məqsədilə Moskvaya gedib.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Elxan Şahinoğlu deyib ki, Rusiya Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəyə başladıqdan sonra tərəfdaşlarının sayı azalıb: “Kreml bu görüntünü ortadan qaldırmaq üçün Rusiyada müxtəlif beynəlxalq tədbirlər keçirməyə çalışır. "Beynəlxalq atom həftəsi" konfransı da bu məqsədə xidmət edir.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin tədbirə Nikol Paşinyanı da dəvət edib və Ermənistanın baş naziri bu tədbirə qatılmaqla iki ölkə arasında münasibətlərin normal olduğunu göstərməyə çalışacaq. Çünki onun rəqibləri Paşinyanı Ermənistanın ənənəvi müttəfiqi Rusiyadan üz döndərərək Qərblə təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığı dərinləşdirməkdə ittiham edirlər”.
E.Şahinoğlu xatırladıb ki, Nikol Paşinyan iyun ayında verdiyi açıqlamada Ermənistanın Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatını tərk edə biləcəyini söyləmişdi: “Bu açıqlama Rusiyanın siyasi dairələrində narahatlıq yaratmışdı. Paşinyanın Avropa İttifaqına üzvlüklə bağlı açıqlamaları da Kremli narahat etməyə bilməzdi.
Rusiya rəsmiləri Paşinyanı seçim qarşısında qoydular: “Ya Avrasiya İqtisadi Birliyi, ya da Avropa İttifaqı”.
Daha sonra Paşinyan Avropa İttifaqı üzvlüyü fikrini korrektə etdi və ölkəsinin əvvəlkitək Avrasiya İqtisadi Birliyində üzvlüyünü davam etdirəcəyini söylədi.
Fikrimcə, Paşinyan Ermənistanda parlament seçkilərinə qədər Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatını tərk etmək mövzusunu donduracaq. Əks halda Kreml Ermənistanı qarışdırmaq planını hərəkətə gətirəcək. Ona görə də Paşinyan parlament seçkilərinə qədər Kremli qıcıqlandırmamağa çalışacaq. Onun Moskvada konfransa qatılması və Vladimir Putinin növbəti dəfə əlini sıxması da buna dəlalət edəcək”.

Пашинян заморозит этот вопрос до выборов.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отправился в Москву для участия в конференции «Международная атомная неделя».
В связи с этим политолог Элхан Шахиноглу в интервью Medianews.az заявил, что после начала Россией агрессивной войны против Украины количество её партнёров уменьшилось: «Кремль пытается устранить этот имидж, проводя в России различные международные мероприятия. Конференция «Международная атомная неделя» также служит этой цели.
Президент России Владимир Путин пригласил на мероприятие Николa Пашиняна, и премьер-министр Армении, участвуя в этой конференции, попытается показать, что отношения между двумя странами нормальные. Ведь его оппоненты обвиняют Пашиняна в том, что он поворачивается спиной к традиционному союзнику Армении — России — и углубляет сотрудничество с Западом в сфере безопасности».
Э.Шахиноглу напомнил, что в июне в своих заявлениях Никол Пашинян сообщил, что Армения может выйти из Организации Договора о коллективной безопасности: «Это заявление вызвало беспокойство в политических кругах России. Заявления Пашиняна о членстве в Европейском союзе тоже не могли не тревожить Кремль.
Российские официальные лица поставили Пашиняна перед выбором: «Или Евразийский экономический союз, или Европейский союз».
Позже Пашинян скорректировал свое мнение о членстве в Европейском союзе и заявил, что его страна продолжит оставаться членом Евразийского экономического союза, как и прежде.
По моему мнению, Пашинян отложит вопрос выхода из Организации Договора о коллективной безопасности до парламентских выборов в Армении. В противном случае Кремль приведёт в действие план по дестабилизации Армении. Поэтому Пашинян будет стремиться не раздражать Кремль до парламентских выборов. Его участие в конференции в Москве и очередное рукопожатие с Владимиром Путиным свидетельствуют об этом».