Gələn ilin yayında Ermənistanda parlament seçkiləri keçirilməlidir.
Siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə Medianews.az-a deyib ki, baş nazir Nikol Paşinyan bu ərəfədə Rusiyanın ölkə daxilindəki təxribatlarının qarşısını almaq üçün genişmiqyaslı addımlar atır: “Ermənistanın ikinci böyük şəhəri olan Gümrünün rusiyapərəst meri Vardan Qukasyanın həbsi bu prosesin tərkib hissəsidir.
Məlumdur ki, Moskva Paşinyanın hakimiyyətini zəiflətmək məqsədilə Ermənistanda kilsə və siyasi müxalifət vasitəsilə seçkilər zamanı xaos və iğtişaşlar yaratmaq planı qurub. Bu planın mərkəzi isə Gümrü şəhəridir. Şəhərdə Rusiyanın 102-ci hərbi bazası yerləşir və yerli siyasi elita uzun illərdir Kreml yönümlü mövqeləri ilə seçilir.
Paşinyan artıq orduda və təhlükəsizlik strukturlarında Rusiyaya bağlı şəxslərin təmizlənməsi prosesinə start verib. Növbəti mərhələdə hədəfdə Erməni Apostol Kilsəsinin katolikosu II Qaregin və onun yaxın çevrəsi dayanır".
M.Əsədullazadənin fikrincə, gələn il seçkilərə qədər Rusiya yönümlü müxalifət və kilsə siyasi təsir dairəsindən çıxarılacaq: "Bir neçə yepiskopun həbsi və onların istintaqa verdiyi ifadələr II Qaregini hakimiyyət çevrilişi planında iştirakda ittiham etməyə kifayət edə bilər. Bu isə kilsənin siyasətə qarışması faktını daha da qabardaraq, II Qaregini istefaya məcbur edəcək əsas yarada bilər.
Paşinyanın əsas məqsədi həm kilsə, həm də siyasi müxalifət vasitəsilə ölkəyə təsir göstərən Rusiyanın “beşinci kolon”unu tamamilə zərərsizləşdirməkdir. Qeyd edim ki, Erməni Apostol Kilsəsi də uzun illərdir Kremlin siyasi maraqları istiqamətində fəaliyyət göstərib”.

Пашинян исключает "пятую колонну"
Политический комментатор Махаммад Эсадуллазаде сказал Medianews.az, что премьер-министр Никол Пашинян предпринимает масштабные шаги для предотвращения провокаций России внутри страны в преддверии выборов: «Арест прорусского мэра второго по величине города Армении — Гюмри, Вардана Гукасяна — является частью этого процесса.
Известно, что Москва разработала план по созданию хаоса и беспорядков во время выборов в Армении с целью ослабления власти Пашиняна с помощью церкви и политической оппозиции. Центром этого плана является город Гюмри. В городе расположена 102-я российская военная база, а местная политическая элита уже много лет избирается с про-Кремлевскими взглядами.
Пашинян уже начал процесс очищения армии и сил безопасности от лиц, связанных с Россией. На следующем этапе в фокусе окажутся католикос Армянской апостольской церкви II Гарегин и его ближайшее окружение».
По мнению М. Эсадуллазаде, до выборов в следующем году прозападная оппозиция и церковь будут выведены из политического влияния: «Арест нескольких епископов и их показания следствию могут стать достаточным основанием для обвинения II Гарегина в участии в плане государственного переворота. Это ещё больше подчеркнёт факт вмешательства церкви в политику и может стать основой для вынуждения II Гарегина к отставке.
Главная цель Пашиняна — полностью нейтрализовать «пятую колонну» России, которая оказывает влияние на страну через церковь и политическую оппозицию. Отмечу, что Армянская апостольская церковь также долгие годы действовала в интересах Кремля».