Mütvalı Şıxlınskinin həbs müddəti uzadıldı, maddəsi ağırlaşdırıldı
Rusiyanın Yekaterinburq məhkəməsi şəhərdəki Azərbaycan diasporunun rəhbəri Şahin Şıxlınskinin oğlu Mütvalı Şıxlinskinin həbs müddətini dekabrın 14-dək uzadıb.
Musavat.com Rusiya mətbuatına istinadən xəbər verir ki, ittiham tərəfini onun ittiham olunduğu maddəni daha ağırına dəyişib.
Qeyd edək ki, M.Şıxlınski Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 318-ci maddəsinin 1-ci hissəsi ilə ittiham olunurdu, indi isə ona həmin maddənin 2-ci hissəsi tətbiq edilib.
M.Şıxlınski atasının Rusiya hüquq-mühafizə orqanları tərədindən qanunsuz və zorakı yolla həbsi zamanı “hökumət rəsmisinə” qarşı zorakılıq göstərməkdə ittiham olunaraq saxlanıb. Bu, rəsmi Bakı tərəfindən Rusiyada Azərbaycan diasporuna qarşı hüquqazidd təzyiq siyasətinin tərkib hissəsi kimi qiymətləndirilməkdədir.

Срок ареста Мютвали Шихлинского продлен, статья усложнена
Екатеринбургский суд России продлил срок ареста сына руководителя азербайджанской диаспоры в городе Шахина Шихлинского — Мютвали Шихлинского до 14 декабря.
Musavat.com со ссылкой на российские СМИ сообщает, что обвинение изменило статью, по которой он обвиняется, на более тяжкую.
Отметим, что М. Шихлинский был обвинён по части 1 статьи 318 Уголовного кодекса России, а теперь к нему применяется часть 2 той же статьи.
М. Шихлинский был задержан по обвинению в применении насилия в отношении "государственного должностного лица" во время незаконного и насильственного ареста его отца правоохранительными органами России. Это оценивается официальным Баку как часть незаконной политики давления на азербайджанскую диаспору в России.