Kreml Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin sülh müqaviləsini məhz Moskvada imzalanması uğrunda mübarizəyə başlayıb. Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzinin “Rusiya Azərbaycan və Ermənistanın sülh sazişi imzalaması üçün öz ərazisini təqdim etmək təklifini qüvvədə saxlayır” açıqlaması bundan xəbər verir.
Rusiyalı diplomat bu sözləri Ermənistanın Müstəqillik Günü münasibətilə keçirilən qəbulda deyib. Qaluzinin sözlərinə görə, Moskva Bakı və İrəvan arasında münasibətlərin normallaşmasına xüsusi əhəmiyyət verir. “Rusiya İrəvan və Bakı arasında nizamlanma prosesində böyük və təsirli rol oynayıb” deyən Qaluzin tərəflərə qalan fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılmasında bütün zəruri dəstəyi göstərməyə hazır olduqlarını vurğulayıb. Qauzinin “aydındır ki, planlarımızı praktiki olaraq həyata keçirmək üçün hələ də mühüm işlər görülməlidir” cümləsi də maraq doğurur.
Birincisi, Qaluzinin iddia etdiyi kimi İrəvanla Bakı arasında xüsusi fikir ayrılığı qalmayıb və buna görə tərəflərin Moskvanın vasitəçiliyinə ehtiyacı yoxdur. Sülh sazişinin imzalanması üçün Ermənistan Konstitusiyası dəyişdirilməlidir. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan gələn ilin iyun ayında parlament seçkilərindən sonra yeni konstitusiya qəbul edəcəklərinin anonsunu verib. Ermənistan yeni konstitusiyada Azərbaycana ərazi iddiasını ehtiva edən bəndi çıxardıqdan sonra iki ölkə arasında sülh sazişinin imzalanması üçün maneə qalmayacaq. Bu səbəbdən Qaluzinin açıqlamasından fərqli olaraq “mühüm işlərə” ehtiyac yoxdur. Mühüm işlər buna qədər görülüb.
İkincisi, Azərbaycan və Ermənistan sülh sazişinin mətnini avqustun 8-də ABŞ Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə Ağ Evdə paraflayıb. Ukrayna müharibəsinə görə ABŞ-la Rusiya arasında dərin fikir ayrılığı var. Azərbaycan hakimiyyəti və cəmiyyəti də Rusiyanın Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəsini qəbul etmir. Bundan başqa Azərbaycan və Ermənistan Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı təsir imkanlarının azaldılmasında maraqlıdır.
Təkcə bu iki amili nəzərə alaraq Azərbaycanla Ermənistan arasında yekun sülh sazişinin imzalanması üçün Rusiya paytaxtının seçilməsi ehtimalı azdır. Sülh sazişinin imzalanması üçün yenidən okeanın o tayına səfərə ehtiyac olmasa da, sənəd müxtəlif məkanlarda, iki ölkənin sərhədində, Tiflisdə, Ankarada və ya Astanada imzalana bilər.

The Kremlin has started a struggle to have the Azerbaijan-Armenia peace agreement signed in Moscow.
The Kremlin has begun a struggle for the signing of the peace agreement between the leaders of Azerbaijan and Armenia to take place specifically in Moscow. This is evidenced by the statement of the Deputy Minister of Foreign Affairs of Russia, Mikhail Galuzin, that "Russia maintains the proposal to provide its territory for Azerbaijan and Armenia to sign a peace agreement."
The Russian diplomat made these remarks at a reception held on the occasion of Armenia's Independence Day. According to Galuzin, Moscow places special importance on the normalization of relations between Baku and Yerevan. Saying, "Russia has played a major and influential role in the settlement process between Yerevan and Baku," Galuzin emphasized that they are ready to provide all necessary support to the parties in resolving remaining disagreements. Galuzin's sentence, "Obviously, important work still needs to be done to practically implement our plans," also draws attention.
Firstly, contrary to Galuzin's claim, there are no special disagreements remaining between Yerevan and Baku, and therefore the parties do not need Moscow’s mediation. To sign the peace agreement, Armenia’s constitution must be amended. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that after the parliamentary elections next June, they will adopt a new constitution. Once Armenia removes the clause containing territorial claims against Azerbaijan from the new constitution, there will be no obstacles to signing a peace agreement between the two countries. Therefore, unlike Galuzin’s statement, no "important work" is needed. The important work has already been done.
Secondly, Azerbaijan and Armenia initialed the text of the peace agreement on August 8 at the White House in the presence of US President Donald Trump. There are deep disagreements between the US and Russia due to the Ukraine war. The Azerbaijani government and society also do not accept Russia’s aggressive war against Ukraine. Additionally, Azerbaijan and Armenia are interested in reducing Russia’s influence in the South Caucasus.
Considering just these two factors, the likelihood of choosing the Russian capital for the final signing of the peace agreement between Azerbaijan and Armenia is low. Although a trip across the ocean will not be needed again for the signing of the peace agreement, the document may be signed in various locations, such as on the border between the two countries, in Tbilisi, Ankara, or Astana.