Kreml Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin sülh müqaviləsini məhz Moskvada imzalanması uğrunda mübarizəyə başlayıb. Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzinin “Rusiya Azərbaycan və Ermənistanın sülh sazişi imzalaması üçün öz ərazisini təqdim etmək təklifini qüvvədə saxlayır” açıqlaması bundan xəbər verir.
Rusiyalı diplomat bu sözləri Ermənistanın Müstəqillik Günü münasibətilə keçirilən qəbulda deyib. Qaluzinin sözlərinə görə, Moskva Bakı və İrəvan arasında münasibətlərin normallaşmasına xüsusi əhəmiyyət verir. “Rusiya İrəvan və Bakı arasında nizamlanma prosesində böyük və təsirli rol oynayıb” deyən Qaluzin tərəflərə qalan fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılmasında bütün zəruri dəstəyi göstərməyə hazır olduqlarını vurğulayıb. Qauzinin “aydındır ki, planlarımızı praktiki olaraq həyata keçirmək üçün hələ də mühüm işlər görülməlidir” cümləsi də maraq doğurur.
Birincisi, Qaluzinin iddia etdiyi kimi İrəvanla Bakı arasında xüsusi fikir ayrılığı qalmayıb və buna görə tərəflərin Moskvanın vasitəçiliyinə ehtiyacı yoxdur. Sülh sazişinin imzalanması üçün Ermənistan Konstitusiyası dəyişdirilməlidir. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan gələn ilin iyun ayında parlament seçkilərindən sonra yeni konstitusiya qəbul edəcəklərinin anonsunu verib. Ermənistan yeni konstitusiyada Azərbaycana ərazi iddiasını ehtiva edən bəndi çıxardıqdan sonra iki ölkə arasında sülh sazişinin imzalanması üçün maneə qalmayacaq. Bu səbəbdən Qaluzinin açıqlamasından fərqli olaraq “mühüm işlərə” ehtiyac yoxdur. Mühüm işlər buna qədər görülüb.
İkincisi, Azərbaycan və Ermənistan sülh sazişinin mətnini avqustun 8-də ABŞ Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə Ağ Evdə paraflayıb. Ukrayna müharibəsinə görə ABŞ-la Rusiya arasında dərin fikir ayrılığı var. Azərbaycan hakimiyyəti və cəmiyyəti də Rusiyanın Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəsini qəbul etmir. Bundan başqa Azərbaycan və Ermənistan Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı təsir imkanlarının azaldılmasında maraqlıdır.
Təkcə bu iki amili nəzərə alaraq Azərbaycanla Ermənistan arasında yekun sülh sazişinin imzalanması üçün Rusiya paytaxtının seçilməsi ehtimalı azdır. Sülh sazişinin imzalanması üçün yenidən okeanın o tayına səfərə ehtiyac olmasa da, sənəd müxtəlif məkanlarda, iki ölkənin sərhədində, Tiflisdə, Ankarada və ya Astanada imzalana bilər.

Кремль начал борьбу за подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией в Москве
Кремль начал борьбу за подписание мирного соглашения между лидерами Азербайджана и Армении именно в Москве. Об этом свидетельствует заявление заместителя министра иностранных дел России Михаила Галузина о том, что «Россия сохраняет предложение предоставить свою территорию для подписания мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией».
Российский дипломат сделал эти слова на приёме по случаю Дня независимости Армении. По словам Галузина, Москва придаёт особое значение нормализации отношений между Баку и Ереваном. «Россия сыграла большую и влиятельную роль в процессе урегулирования между Ереваном и Баку», — сказал Галузин, подчеркнув, что они готовы оказать всю необходимую поддержку сторонам для устранения оставшихся разногласий. Интерес вызывает также фраза Галузина: «Понятно, что для практической реализации наших планов ещё предстоит проделать важную работу».
Во-первых, как утверждает Галузин, между Ереваном и Баку не осталось особых разногласий, и поэтому сторонам не нужна посредничество Москвы. Для подписания мирного соглашения необходимо изменить Конституцию Армении. Премьер-министр Армении Никол Пашинян анонсировал принятие новой конституции после парламентских выборов в июне следующего года. После исключения из новой конституции положения, содержащего территориальные претензии к Азербайджану, не останется препятствий для подписания мирного соглашения между двумя странами. Поэтому, в отличие от заявления Галузина, в «важной работе» нет необходимости — вся важная работа уже выполнена.
Во-вторых, текст мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией был парафирован 8 августа в Белом доме при участии президента США Дональда Трампа. Между США и Россией существует глубокое разногласие из-за войны на Украине. Власти и общество Азербайджана также не принимают войну России как агрессора против Украины. Кроме того, Азербайджан и Армения заинтересованы в сокращении влияния России на Южном Кавказе.
Учитывая только эти два фактора, вероятность выбора российской столицы для подписания окончательного мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией невелика. Хотя для подписания мирного соглашения и не потребуется поездка за океан, документ может быть подписан в различных местах: на границе двух стран, в Тбилиси, в Анкаре или в Астане.