“Rusiya mediası, Rusiyanın teleqram kanalları şokdadır, aləm dəyib bir-birinə”. Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri, Multimedia Mərkəzinin direktoru Osman Gündüz Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin “Əl-Ərəbiyyə” telekanalına müsahibəsində 1920-ci ildə Rusiya ordusunun Azərbaycanı işğal etməsi barədə söylədiyi fikirlər Rusiyanın ictimai-siyasi mühitində sanki 9 ballıq zəlzələ effekti yaradıb: “Xatırladım ki, hələ ötən ay Prezidentin Xankəndidə ukraynalı jurnalist Dmitri Qordona “Heç vaxt işğalla barışmayın” deməsi də Rusiyada aydın səmada göy gurultusu kimi qarşılanmışdı.
Artıq görünür ki, Azərbaycan Prezidentinin ardıcıl və açıq mesajları Rusiyanın siyasi və media elitasını ciddi silkələyir. Amma təəssüf ki, müzakirələrdən göründüyü kimi, çoxları hələ də yeni reallıqların – torpaqlarını işğaldan azad etmiş Azərbaycan reallıqlarının, regionda yeni yaranmış reallıqların, eləcə də Rusiya tərəfindən vurulmuş Azərbaycan təyyarəsinin doğurduğu nəticələrin fərqində deyil”.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin Səudiyyə Ərəbistanının “Əl-Ərəbiyyə” telekanalına müsahibəsi avqustun 26-da yayımlanıb. Müsahibədə dövlət başçısı “Tramp marşrutu”-Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı sualı da cavablandırıb.
Medianews.az müsahibənin həmin hissəsini təqdim edir:
Müxbir: Cənab Prezident, əldə edilən bu razılaşmadan irəli gələn əsas məsələlərdən biri də Azərbaycanın arzusu olan və ya bəzilərinin “Tramp marşrutu” adlandırdıqları Zəngəzur dəhlizinin reallaşmasıdır. Mənim sualım belədir: “Necə oldu ki, “Tramp marşrutu” ideyası ortaya çıxdı? Həmin marşrut Azərbaycana hansı mərhələləri vəd edir? Bu isə təbii ki, Sizin dəstəyinizlə baş tutacaq. Bu keçid Azərbaycanla Avropa arasında mühüm strateji rol oynayacaqmı?”.
Prezident İlham Əliyev: Bu suala cavab vermək üçün bir qədər tarixə nəzər salmalıyam və tamaşaçılara izah etməliyəm ki, necə oldu Azərbaycan iki yerə bölündü. Bu, Azərbaycanın sovetləşməsinin ilk aylarında baş verdi. 1917-ci ildə Rusiya imperiyası süqut etdikdən sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaradıldı. Bu, 1918-ci ilin mayında qurulan, müsəlman dünyasında ilk demokratik respublika idi. Lakin o, yalnız 1920-ci ilin aprel ayınadək mövcud oldu – həmin vaxt Rusiyanın ordusu Azərbaycana daxil olaraq onu işğal etdi. 1917-ci ildə inqilab edən bolşeviklər xalqa yalan vədlər verirdilər. Şüarlar var idi: “zavodlar fəhlələrə, torpaq kəndlilərə, xalqlara azadlıq”. Biz öz dövlətimizi qurduq, amma bolşeviklər bu dövləti əlimizdən aldılar. 1920-ci ilin aprelində rus ordusu Azərbaycana daxil olub onu işğal etdi. Cəmi bir neçə ay sonra - həmin ilin noyabrında sovet Rusiyası hökuməti qərar qəbul etdi ki, Zəngəzuru – bizim “Qərbi Zəngəzur” adlandırdığımız ərazini Azərbaycandan alıb Ermənistana versin. Bununla da Azərbaycan iki yerə bölündü: əsas hissə və Naxçıvan. Qərbi Zəngəzur isə onların arasında qaldı.

«Интервью Ильхама Алиева привело Россию в шок, в России поднялся переполох»
«Российские СМИ, российские телеграм-каналы в шоке, мир перевернулся с ног на голову». Так заявил в своем интервью для Medianews.az руководитель Азербайджанского интернет форума, директор Мультимедийного центра Осман Гюндюз.
Он отметил, что высказанные Президентом Ильхамом Алиевым в интервью телеканалу «Аль-Арабия» мысли об оккупации Азербайджана российской армией в 1920 году вызвали в общественно-политической среде России эффект, подобный землетрясению магнитудой 9 баллов: «Напомню, что еще месяц назад президент, обращаясь к украинскому журналисту Дмитрию Гордон в Ханкенди, сказал: „Никогда не миритесь с оккупацией“, что в России было воспринято как гром среди ясного неба.»
Уже видно, что последовательные и открытые послания Президента Азербайджана серьезно встряхивают политическую и медийную элиту России. Но, к сожалению, судя по обсуждениям, многие по-прежнему не осознают новых реалий – реалий Азербайджана, освободившего свои территории от оккупации, новых сложившихся в регионе реалий, а также последствий сбитого Россией азербайджанского самолета.»
Отметим, что интервью Президента Ильхама Алиева саудовскому телеканалу «Аль-Арабия» было опубликовано 26 августа. В интервью глава государства также ответил на вопросы, связанные с «маршрутом Трампа» – Зангезурским коридором.
Medianews.az представляет эту часть интервью:
Корреспондент: Господин Президент, одним из ключевых вопросов, вытекающих из достигнутого соглашения, является реализация Зангезурского коридора, которого желает Азербайджан, и который некоторые называют «маршрутом Трампа». Мой вопрос таков: «Как возникла идея „маршрута Трампа“? Какие этапы обещает этот маршрут Азербайджану? И, разумеется, всё это будет осуществлено при Вашей поддержке. Играет ли этот переход важную стратегическую роль между Азербайджаном и Европой?»
Президент Ильхам Алиев: Чтобы ответить на этот вопрос, мне нужно немного обратиться к истории и объяснить зрителям, как Азербайджан оказался разделён на две части. Это произошло в первые месяцы советизации Азербайджана. После распада Российской империи в 1917 году была создана Азербайджанская Народная Республика. Она была первым демократическим государством в мусульманском мире, созданным в мае 1918 года. Однако она существовала лишь до апреля 1920 года, когда российская армия вошла в Азербайджан и оккупировала его. Большевики, пришедшие к власти в 1917 году, давали народу ложные обещания. Были слоганы: «заводы рабочим, земля крестьянам, свобода народам». Мы построили своё государство, но большевики отняли его у нас. В апреле 1920 года русская армия вошла в Азербайджан и оккупировала его. Всего через несколько месяцев — в ноябре того же года — советская Россия приняла решение отнять у Азербайджана Зангезур, территорию, которую мы называем Западным Зангезуром, и передать её Армении. Таким образом, Азербайджан был разделён на две части: основная часть и Нахичевань, а Западный Зангезур оказался между ними.