Hökumət qiyməti 65 dollara endirir – Doğru qərardırmı? - ŞƏRH
Maliyyə Nazirliyi gələn ilin dövlət büdcəsinin ilkin göstəricilərini açıqlayıb. Proqnozda 2026-cı ilin dövlət büdcəsində "Azeri Light" markalı neftin 1 barrelinin qiyməti 65 ABŞ dolları məbləğində götürülüb. Bu, 2025-ci ilin dövlət büdcəsində müəyyənləşdirilmiş qiymətlə müqayisədə 5 dollar aşağıdır. Büdcədə neftin qiymətinin aşağı salınması doğru qərardırmı? Doğrudursa, qiymət 65 dollar, yoxsa daha ucuz götürülməli idi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan iqtisadçı Natiq Cəfərli öncə xatırladıb ki, 2025-ci ilin büdcəsində bir barrel neft 70 dollardan götürülüb: “Həmin qərar verilənədək daha yüksək qiymətlər təklif olunurdu, amma sonda 70 dollar qəbul edildi. Nazirlər Kabineti ona görə qiymətləri yüksək götürür ki, daha aşağı qiymətlər büdcə gəlirlərinin hesablanmasında problem yaradır, büdcə gəlirləri kəskin aşağı düşür. Gəlirlər aşağı düşəndə isə büdcə xərclərini də azaltmaq məcburiyyəti yaranır. Yaxud da büdcənin kəsiri artır. Azərbaycan hökumətində də kəsirin artırılmasına qarşı çox neqativ münasibət var. Yəni hökumət büdcə kəsirinin çox artmasına imkan vermir. Bu, əslində doğrudur. Büdcə kəsirinin kəskin artması dövlətlər üçün o qədər də yaxşı hal deyil. Azərbaycanın dövlət büdcəsində neftin qiymətinin yüksək götürülməsi də məhz bununla bağlıdır. İndi 65 dollar təklif olunur. Mənə elə gəlir ki, bu, çox optimist yanaşmadır”.
N.Cəfərli qeyd edib ki, rəqəm 65 dollar yox, məsələn, 60 dollar götürülsəydi, büdcə gəlirlərində azalmalar müşahidə olunar, büdcə xərclərini daraltmaq məcburiyyəti yaranardı: “Ona görə də hələlik 65 dollar götürülməsini bu məntiqlə izah etmək olar. Məncə, biz gələn il dünya bazarlarında neftin daha aşağı qiymətlərə satıldığını görə bilərik. Əgər geosiyasi gərginlik artmasa, Yaxın Şərqdə çox iri və şiddətli müharibələrə şahidlik etməsək, neftin qiyməti kəskin düşə bilər. Çünki hasilat artır. Həm ABŞ-də hasilat artır, həm də neft ixracatçılarının OPEK+ koalisiyasına daxil olan ölkələr gələn ildən hasilatı daha da artırmaq qərarı veriblər. Hasilatın artımı fonunda isə qiymətlərin 55-60 dollara düşəcəyi gözləniləndir. Amma dediyim kimi geosiyasi gərginliklər və müharibələr çoxalsa, bu zaman neftin qiyməti hətta 80, 85, 90 dollara da qalxa bilər”.

Правительство снижает цену до 65 долларов – правильное ли это решение? - КОММЕНТАРИЙ
Министерство финансов опубликовало предварительные показатели государственного бюджета на следующий год. В прогнозе цена за баррель нефти марки "Azeri Light" в государственном бюджете 2026 года принята на уровне 65 долларов США. Это на 5 долларов ниже, чем цена, установленная в государственном бюджете 2025 года. Является ли правильным решением снижение цены на нефть в бюджете? Если да, то должна ли цена быть установлена на уровне 65 долларов или дешевле?
По этому поводу экономист Натиг Джафарли, беседуя с Medianews.az, сначала напомнил, что в бюджете 2025 года цена за баррель нефти была принята на уровне 70 долларов: «До принятия этого решения предлагались более высокие цены, но в итоге была принята цена в 70 долларов. Кабинет Министров устанавливает высокие цены, потому что более низкие цены создают проблемы при расчетах доходов бюджета, доходы бюджета резко снижаются. При снижении доходов возникает необходимость сокращать расходы бюджета. Либо увеличивается дефицит бюджета. В правительстве Азербайджана очень негативно относятся к увеличению дефицита. То есть правительство не допускает существенного увеличения дефицита бюджета. Это на самом деле правильно. Резкое увеличение дефицита бюджета — это не очень хорошая ситуация для государств. В государственном бюджете Азербайджана высокие цены на нефть связаны именно с этим. Сейчас предлагается 65 долларов. Мне кажется, это очень оптимистичный подход».
Н. Джафарли отметил, что если бы цена была принята не 65, а, например, 60 долларов, то наблюдалось бы снижение доходов бюджета, возникла бы необходимость сокращать расходы бюджета: «Поэтому пока можно объяснить принятие цены в 65 долларов этой логикой. Я думаю, что в следующем году мы можем видеть продажу нефти на мировых рынках по более низким ценам. Если геополитическая напряженность не повысится, если мы не станем свидетелями крупных и жестоких войн на Ближнем Востоке, цена на нефть может резко упасть. Потому что добыча увеличивается. Как в США увеличивается добыча, так и страны, входящие в коалицию ОПЕК+, приняли решение с следующего года значительно увеличить добычу. На фоне увеличения добычи ожидается снижение цен до 55-60 долларов. Но, как я уже сказал, если геополитическая напряженность и войны возрастут, цена на нефть может даже подняться до 80, 85, 90 долларов».