Hökumət qiyməti 65 dollara endirir – Doğru qərardırmı? - ŞƏRH
Maliyyə Nazirliyi gələn ilin dövlət büdcəsinin ilkin göstəricilərini açıqlayıb. Proqnozda 2026-cı ilin dövlət büdcəsində "Azeri Light" markalı neftin 1 barrelinin qiyməti 65 ABŞ dolları məbləğində götürülüb. Bu, 2025-ci ilin dövlət büdcəsində müəyyənləşdirilmiş qiymətlə müqayisədə 5 dollar aşağıdır. Büdcədə neftin qiymətinin aşağı salınması doğru qərardırmı? Doğrudursa, qiymət 65 dollar, yoxsa daha ucuz götürülməli idi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan iqtisadçı Natiq Cəfərli öncə xatırladıb ki, 2025-ci ilin büdcəsində bir barrel neft 70 dollardan götürülüb: “Həmin qərar verilənədək daha yüksək qiymətlər təklif olunurdu, amma sonda 70 dollar qəbul edildi. Nazirlər Kabineti ona görə qiymətləri yüksək götürür ki, daha aşağı qiymətlər büdcə gəlirlərinin hesablanmasında problem yaradır, büdcə gəlirləri kəskin aşağı düşür. Gəlirlər aşağı düşəndə isə büdcə xərclərini də azaltmaq məcburiyyəti yaranır. Yaxud da büdcənin kəsiri artır. Azərbaycan hökumətində də kəsirin artırılmasına qarşı çox neqativ münasibət var. Yəni hökumət büdcə kəsirinin çox artmasına imkan vermir. Bu, əslində doğrudur. Büdcə kəsirinin kəskin artması dövlətlər üçün o qədər də yaxşı hal deyil. Azərbaycanın dövlət büdcəsində neftin qiymətinin yüksək götürülməsi də məhz bununla bağlıdır. İndi 65 dollar təklif olunur. Mənə elə gəlir ki, bu, çox optimist yanaşmadır”.
N.Cəfərli qeyd edib ki, rəqəm 65 dollar yox, məsələn, 60 dollar götürülsəydi, büdcə gəlirlərində azalmalar müşahidə olunar, büdcə xərclərini daraltmaq məcburiyyəti yaranardı: “Ona görə də hələlik 65 dollar götürülməsini bu məntiqlə izah etmək olar. Məncə, biz gələn il dünya bazarlarında neftin daha aşağı qiymətlərə satıldığını görə bilərik. Əgər geosiyasi gərginlik artmasa, Yaxın Şərqdə çox iri və şiddətli müharibələrə şahidlik etməsək, neftin qiyməti kəskin düşə bilər. Çünki hasilat artır. Həm ABŞ-də hasilat artır, həm də neft ixracatçılarının OPEK+ koalisiyasına daxil olan ölkələr gələn ildən hasilatı daha da artırmaq qərarı veriblər. Hasilatın artımı fonunda isə qiymətlərin 55-60 dollara düşəcəyi gözləniləndir. Amma dediyim kimi geosiyasi gərginliklər və müharibələr çoxalsa, bu zaman neftin qiyməti hətta 80, 85, 90 dollara da qalxa bilər”.

The government is reducing the price to 65 dollars – Is it the right decision? - COMMENTARY
The Ministry of Finance has announced the preliminary indicators of next year's state budget. The forecast takes the price of one barrel of oil branded "Azeri Light" in the 2026 state budget at 65 US dollars. This is 5 dollars lower compared to the price set in the 2025 state budget. Is lowering the oil price in the budget the right decision? If yes, should the price be set at 65 dollars, or should it be lower?
Speaking to Medianews.az on the subject, economist Natiq Jafarli first recalled that in the 2025 budget, one barrel of oil was taken at 70 dollars: “Before that decision was made, higher prices had been proposed, but in the end, 70 dollars was accepted. The Cabinet of Ministers takes higher prices because lower prices cause problems in calculating budget revenues, sharply reducing budget income. When revenues fall, it becomes necessary to reduce budget expenditures, or the budget deficit increases. There is also very negative attitude in the Azerbaijani government towards increasing the deficit. That is, the government does not allow the budget deficit to rise too much. This is actually correct. A sharp increase in the budget deficit is not a very good situation for states. The high oil price considered in Azerbaijan’s state budget is precisely related to this. Now, 65 dollars is proposed. I think this is a very optimistic approach.”
N. Jafarli noted that if the figure was not 65 dollars but for example 60 dollars, reductions in budget revenues would be observed and there would be a need to tighten budget expenditures: “Therefore, for now, setting it at 65 dollars can be explained with this logic. I think next year, we may see oil being sold at lower prices in the world markets. If geopolitical tensions do not rise and if we do not witness very large and violent wars in the Middle East, oil prices could fall sharply. Because production is increasing. Both production is increasing in the US, and oil-exporting countries that are part of the OPEC+ coalition have decided to increase production further next year. Against the backdrop of increased production, prices of 55-60 dollars are expected. But as I said, if geopolitical tensions and wars increase significantly, then oil prices could even rise to 80, 85, or 90 dollars.”