DÇ 2026: Neçə iştirakçı məlumdur? -
2026-cı il iyunun 11-dən iyulun 19-dək keçiriləcək 23-cü dünya futbol çempionatının 48 iştirakçısının 28-i məlumdur.
Medianews.az xəbər verir ki, 28 iştirakçıdan 3-ü turnirdə debütantdır: Özbəkistan, İordaniya, Kabo Verde.
Qətər 1, Kanada, Yeni Zelandiya 2, Misir, CAR, Fil Dişi Sahili, Seneqal 3, Ekvador, Əlcəzair, Qana 4 final mərhələsi görüb.
Kolumbiya, İran, Səudiyyə Ərəbistanı, Avstraliya, Mərakeş, Tunis 6, Yaponiya 7, Paraqvay 8 çempionatda yarışıb.
ABŞ, Cənubi Koreya 11, Uruqvay 14, İngiltərə 16, Meksika 17, Argentina 18 çempionatda oynayıb.
ABŞ, Kanada və Meksikanın ev sahibliyi edəcəyi 23-cü dünya çempionatında komandalar 12 qrupa bölünəcək, ilk iki yeri tutanlar və üçüncülər arasında ən yaxşı nəticə göstərmiş 8 komanda 1/16 finala bilet alacaq.

ЧМ 2026: Сколько участников известно? -
28 из 48 участников 23-го чемпионата мира по футболу, который пройдет с 11 июня по 19 июля 2026 года, уже известны.
Medianews.az сообщает, что из 28 участников 3 дебютируют на турнире: Узбекистан, Иордания, Кабо-Верде.
Катар участвовал 1 раз, Канада, Новая Зеландия — 2, Египет, ЮАР, Кот-д’Ивуар, Сенегал — 3, Эквадор, Алжир, Гана — 4 раза в финальной стадии.
Колумбия, Иран, Саудовская Аравия, Австралия, Марокко, Тунис — 6, Япония — 7, Парагвай — 8 раз участвовали в чемпионате.
США, Южная Корея — 11, Уругвай — 14, Англия — 16, Мексика — 17, Аргентина — 18 раз играли на чемпионате.
Бразилия присутствовала на всех финальных турнирах — 22 чемпионата.
На 23-м чемпионате мира, который пройдет под совместным гостеприимством США, Канады и Мексики, команды будут разделены на 12 групп, первые два места и 8 команд среди занявших третьи места с лучшими результатами пройдут в 1/16 финала.