Çin ikinci qütbü rəsmiləşdirdi – Dünya hara gedir?
SSRİ dağıldıqdan sonra dünya bir qütbdən ibarət idi. ABŞ açıq-aşkar hegemonluq edirdi, NATO isə hərbi güc kimi görünürdü. Xüsusilə Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə NATO-nun şişirdilmiş bir şardan ibarət olduğu ortaya çıxdı. NATO tarixində yalnız bir dəfə, o da ABŞ-də törədilən terror aktlarından sonra 5-ci maddəsini işə salıb və 2001-ci ildə Əfqanıstanda hərbi əməliyyatlar həyata keçirib. NATO-nun 5-ci maddəsindən daha az təsirli 4-cü maddəsi isə 5 dəfə tətbiq edilib.
NATO və onun kimi qurumların ən böyük problemi qərarvermə mexanizmidir; uzun prosedurlar, məsləhətləşmələr nəticəsində qərarların verməsidir. NATO SSRİ-i təhdidinə qarşı yaradılsa da, SSRİ dağıldıqdan sonra hədəf kimi Rusiyanı götürdü və Şərqə doğru irəliləməni əsas hədəfə çevirdi. Proseslər onu göstərir ki, NATO-nun ən böyük səhvlərindən biri elə Şərqə doğru irəliləməsi oldu. NATO özünə bufer dövlətlər saxlamaq yerinə, birbaşa Rusiya ilə sərhədə gəldi. Ən son Finlandiya və İsveç NATO-ya üzv oldu. Son üzvlərə NATO-nun ərazisi genişlənib, ancaq bunun hərbi güc artımına gətirib çıxardığını demək olmaz. Yeri gəlmişkən, ABŞ prezidenti Donald Tramp da NATO-nun Şərqə doğru genişlənməsinin səhv addım olduğunu dedi.
Rusiya açıq-aşkar NATO-nun hədəfi sayılır. Hazırkı şərtlərdə və nüvə silahlarını nəzərə almasaq, Rusiya ilə NATO-nu müqayisə etmək gülünc olardı. NATO-nun xərcləri təxminən 1,036 trilyon dollardır. Rusiyanın müdafiə xərcləri isə bundan qat-qat aşağıdır. Ona görə də nüvə silahını biz də, NATO da nəzərə almaq məcburiyyətindəyik. Rusiyanın hazırkı gücü ikinci qütb kimi çıxış etməyə imkan vermir. Hesab edirəm ki, hazırda ikinci qütb kimi Çin ön plana çıxıb. Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı və ondan sonra keçirilən hərbi parad bir növ Çinin ikinci qütb olmasının rəsmiləşdirilməsi oldu.
Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının toplantısının keçirildiyi günlərdə ABŞ prezidenti Donald Tramp bildirdi ki, Rusiya prezidenti Vladimir Putin onu məyus edib. Təbii ki, bunu müxtəlif cür şərh etmək olar. Bu məsələnin Ukrayna müharibəsi, Alyaska görüşü ilə bağlı olduğunu da demək mümkündür. Hesab edirəm ki, Trampın açıqlaması birbaşa Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının toplantısı ilə bağlıdır. Çünki Alyaska görüşündən sonra Tramp müsahibələrinin birində qeyd edirdi ki, Çinlə Rusiya təbii düşməndir. Birinin əhalisi çoxdur, birinin isə ərazisi böyükdür. Trampı məyus edən Putinin Çinlə yaxınlaşmasıdır desək, yanılmarıq.
Dünyada ən çox “nüvə silahından istifadə edərik” fikrini ruslar səsləndirir, Çin isə nüvə başlıqlarını hərbi paradda nümayiş etdirdi. Donald Tramp Hindistanla Pakistan arasında toqquşmanı bitirdiyini dilə gətirir. Hesab edirəm ki, o münaqişəni Tramp yox, Çinin Pakistana verdiyi silahlar bitirdi. Hindistan Baş nazirinin də Çinə səfər etməsi, əslində, Çinin yüksək olan nüfuzunu daha da artırmış oldu. Çin, Rusiya, Şimali Koreya və İran onsuzda ortaq idilər və bu dövlətlərin hər biri NATO-nun hədəfində idi. Bu ortaqlığa Hindistan və Pakistanın da qoşulma ehtimalı yüksəkdir. Ən azı, ABŞ-nin Hindistana qarşı atdığı addımlar Hindistanı Çinə sığınmağa məcbur etdi. Maraqlı məqamlardan biri də ondan ibarətdir ki, Çin müharibələr dalğasını Amerika materikinə doğru aparır. Çinin, xüsusilə Meksika ilə hərbi əməkdaşlığı diqqət ediləsi məsələlərdəndir. ABŞ-nin “Tayvan kartı”na qarşı Çinin ABŞ-yə “Meksika kartı” ilə cavab vermək niyyəti ola bilər? Mümkün variantdır.
Azərbaycanın Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına üzvlüyü Hindistan tərəfindən veto edildi. Ancaq Azərbaycanın bu təşkilatla sıx əməkdaşlıq edəcəyi qaçılmazdır. Azərbaycanın təşkilat üzvlərindən Çinlə, Pakistanla, Rusiya ilə birgə bəyannamələri var. Hazırda Rusiya ilə soyuq olan münasibətləri nəzərə almasaq, Hindistan xaric təşkilatın bütün üzvləri ilə Azərbaycanın sıx əlaqələri mövcuddur. Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv olmaq istəyən Azərbaycan və Ermənistan avqust ayının 8-də Vaşinqtonda ABŞ ilə birgə bəyannamə imzalayıblar. Sual yarana bilər, eyni vaxtda iki Cənubi Qafqaz ölkəsi həm ABŞ, həm də Çinin dominantlıq etdiyi cəbhədə təmsil oluna bilər? Düşünmürəm.
Azərbaycanın həm siyasi, həm də iqtisadi baxımdan Şərqə üz tutacağı daha realdır. ABŞ ilə isti əlaqələr mövsümi xarakter daşıyır. Trampın hakimiyyətdə qalacağı müddət məlumdur. Tramp ABŞ-dəki siyasi sistemi, seçki sistemini dəyişə biləcək-bilməyəcək – bu hələ qeyri-müəyyəndir. Əsas məsələlərdən biri isə odur ki, ABŞ-Azərbaycan yaxınlaşması dövlətlərin yaxınlaşması deyil. Azərbaycana qarşı hər zaman Rusiya təhdidi olacaq. Rəsmi Bakı Rusiyadan sığortalanmağın yolunu Çində görür və iki ölkə arasında əlaqələrin sıxlaşacağının şahidi olacağıq. Ukrayna örnəyi göz önündədir. Qərbin sığortası Azərbaycanın sığorta şirkətləri kimidir, alan əlləri var, verən əlləri yoxdur.
Proseslər onu göstərir ki, nə Qərb, nə də Şərq cəbhəsi tam formalaşmayıb, fikir ayrılıqları mövcuddur. Ona görə də dövlətlər ortaqlarından daha çox öz gücünü artırmaqda maraqlıdır. Ona görə də silahlanmanın artan templə davam edəcəyini gözləniləndir.

China formalized the second pole – Where is the world heading?
After the collapse of the USSR, the world consisted of one pole. The United States openly hegemonized, and NATO appeared as a military power. Especially with the Russia-Ukraine war, it became evident that NATO was an inflated bubble. NATO has activated its Article 5 only once in its history, after the terrorist attacks in the US, and conducted military operations in Afghanistan in 2001. Its Article 4, which is less influential than Article 5, has been invoked five times.
The biggest problem of NATO and similar organizations is their decision-making mechanism; decisions are made after long procedures and consultations. Although NATO was created as a threat against the USSR, after the USSR's collapse, it took Russia as its target and converted eastward expansion into its main objective. Processes indicate that one of NATO's biggest mistakes was precisely expanding eastward. Instead of keeping buffer states, NATO came directly to the border with Russia. Most recently, Finland and Sweden became NATO members. While NATO's territory has expanded with the new members, it cannot be said that this led to an increase in military power. Incidentally, US President Donald Trump also said that NATO's eastward expansion was a wrong move.
Russia is openly considered a target of NATO. Under current conditions and disregarding nuclear weapons, comparing Russia and NATO would be laughable. NATO’s expenditures amount to approximately 1.036 trillion dollars. Russia’s defense spending is far lower than this. Therefore, both we and NATO are obliged to consider nuclear weapons. Russia’s current strength does not allow it to act as a second pole. I believe that currently China has emerged as the second pole. The Shanghai Cooperation Organization and the subsequent military parade served as a kind of formalization of China's status as the second pole.
During the days when the Shanghai Cooperation Organization meeting was held, US President Donald Trump stated that Russian President Vladimir Putin disappointed him. Naturally, this can be interpreted in various ways. It is also possible to say that this is related to the Ukraine war and the Alaska meeting. I believe Trump’s statement is directly related to the Shanghai Cooperation Organization meeting. Because after the Alaska meeting, Trump mentioned in an interview that China and Russia are natural enemies. One has a large population, the other a large territory. If we say that what disappointed Trump was Putin’s rapprochement with China, we would not be mistaken.
The Russians are the most vocal globally about "we would use nuclear weapons," while China exhibited its nuclear warheads during a military parade. Donald Trump mentions that he ended the clash between India and Pakistan. I believe it was not Trump but the arms supplied by China to Pakistan that ended that conflict. The Indian Prime Minister’s trip to China, in fact, increased China's already high influence further. China, Russia, North Korea, and Iran were already partners, and each of these states was targeted by NATO. There is a high possibility that India and Pakistan may join this partnership. At least, the steps taken by the US against India forced India to take refuge in China. One of the interesting points is that China is directing the wave of wars towards the American continent. China’s military cooperation with Mexico is a matter worthy of attention. Could China’s response to the US "Taiwan card" be the "Mexico card"? It is a possible scenario.
India vetoed Azerbaijan’s membership in the Shanghai Cooperation Organization. However, it is inevitable that Azerbaijan will closely cooperate with this organization. Azerbaijan has declarations with members of the organization such as China, Pakistan, and Russia. Currently, ignoring the cold relations with Russia, Azerbaijan has close relations with all members of the organization except India. Azerbaijan and Armenia, both of which wish to become members of the Shanghai Cooperation Organization, signed a declaration jointly with the US in Washington on August 8. A question may arise: can two South Caucasus countries simultaneously be represented in both the US and the China-dominated front? I don't think so.
It is more realistic for Azerbaijan to turn eastward both politically and economically. The warm relations with the US are seasonal in nature. The duration of Trump’s remaining in power is known. Whether Trump can or will change the political and electoral system in the US is still uncertain. One of the main issues is that the rapprochement between the US and Azerbaijan is not a rapprochement between states. There will always be a Russian threat against Azerbaijan. Official Baku sees the way to insure against Russia in China and we will witness the strengthening of relations between the two countries. The example of Ukraine is before our eyes. The West’s insurance is like Azerbaijan’s insurance companies: there are those who receive, but no one gives.
Processes show that neither the Western nor the Eastern front is fully formed, there are disagreements. Therefore, states are more interested in increasing their own power than that of their partners. Accordingly, it is expected that the pace of armament will continue to increase.