Cənab Kasparov, gedin, şahmatınızı oynayın!
Ötən həftə şahmat üzrə Dünya çempionu, tanınmış ictimai-siyasi xadim Harri Kasparov ukraynalı jurnalist Dmitri Qordona müsahibə verdi. Bakıda doğulmuş erməni mənşəli Kasparov bir çox məsələlərdən danışdı. Onun üzərində dayandığı başlıca məsələ isə Azərbaycan və Ermənistan arasında paraflanmış sülh sazişi, ümumən, barış mühitinin yaradılması ilə bağlı oldu.
1963-cü il təvəllüdlü Harri Kimoviç Kasparov 1985-ci ildə 22 yaşında şahmat tarixində ən gənc Dünya çempionu titulunu qazanmış və Mixail Botvinnikin rekordunu qırmışdı. 2005-ci ildə peşəkar şahmatdan ayrılan Harri Kimoviç Rusiyada müxalif siyasi hərəkatlarda fəal iştirak etmiş, ölkənin hazırkı Prezidenti Vladimir Putinin siyasətinin qatı tənqidçisi kimi ad çıxarmış, “Birləşmiş Vətəndaş Cəbhəsi” təşkilatının liderlərindən birinə çevrilmiş, habelə ölkədə demokratik dəyərlərin, azad seçkilərin və insan haqlarının müdafiəsinin təbliğatçısı olmuşdu. Şahmat nəzəriyyəsi, strategiyası, həmçinin, siyasət və demokratiya ilə bağlı çoxsaylı kitabların müəllifi kimi də tanınmış Kasparov hazırda ABŞ-da yaşayır və ictimai-siyasi fəaliyyətini davam etdirir.
Əlqərəz, Kasparov Qordona müsahibəsində bildirib ki, Qafqazda qanlı münaqişənin sona çatmasına çox şaddır və Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşmasına ümid bəsləyir. Şahmatçının fikrincə, Bakı ilə İrəvanın əldə etdiyi razılaşmanın ən mühüm cəhətlərindən biri odur ki, bölgədəki qanlı savaşın əsas səbəbkarı Rusiya Cənubi Qafqazdan çıxarılır: “Allaha şükür ki, Rusiyanı oradan çıxardılar. Bütün bu hadisələrin başlıca təxribatçısı olan Rusiya imperiyası artıq orada olmayacaq. Ümumilikdə bu, irəliyə atılan böyük addımdır. Biz indi çiçəklənən iqtisadi zona əldə etmiş olacağıq. Orda işləmək, qazanmaq üçün şərait, azərbaycanlıların da, ermənilərin də öz imkan və bacarıqları var. Yəqin ki, bütün bunları qurub yaratmaq mümkün olacaq”.
H.Kasparov müsahibəsində xalqımızın Ümummilli lideri, Prezident Heydər Əliyevlə bağlı da söz açıb, dahi şəxsiyyətin onun taleyində çox böyük rol oynadığını vurğulayıb: “Heydər Əliyevə minnətdaram və bu barədə həmişə yazmışam. Onun dəstəyi olmasaydı, irəliləyə bilməzdim. Yalnız Əliyev və onun hər şeyə qadir gücü Karpovu (o zaman dünya çempionluğu uğrunda Kasparovun əsas rəqibi olan Anatoli Karpov - red) yerində saxlamağa çalışan böyük partiya-DTK maşınının qarşısını ala bilirdi. 1983-cü ildə, yarışın birinci mərhələsində onlar məni kənarlaşdırmağa çalışanda məhz Heydər Əliyev buna imkan vermədi. Mənə qarşı prosesi Kommunist Partiyasının ideologiya şöbəsinin rəhbəri Boris Stukalin idarə edirdi. O vaxt 20 yaşım vardı. İdman naziri və DTK-nin 5-ci idarəsinin başçısı dedilər ki, “cavansan, 3 il də gözləyə bilərsən”. Mən Heydər Əliyevə müraciət etdim. Bildiyimə görə, bundan sonra Stukalini görən Heydər Əliyev ona deyib ki, “mənim yerlimi incitmə”. Bundan sonra təkər başqa istiqamətdə fırlanmağa başladı. O vaxt SSRİ rəhbəri Andropovun yaxın adamlarından biri olan Heydər Əliyevlə mübahisə etməmək daha yaxşı idi…”
Qordon Kasparovdan Bakıya səfərinin mümkünlüyü barədə soruşanda isə ikinci emossional duyğulara köklənib və deyib ki, əvvəllər buna imkan yox idi, indi vəziyyət yaxşı istiqamətdə dəyişir: “Əgər erməni nümayəndə heyətlərinin Bakıya səfərləri başlasa ora getmək arzum əlbəttə ki, var. Xüsusən həyat yoldaşıma və uşaqlarıma Bakını göstərmək istərdim. Mən o yaşdayam ki, artıq nostalgiya ürəyimi göynədir”.
Göründüyü kimi, Azərbaycan amili Harri Kasparovun həyatında son dərəcə böyük rol oynayıb və özü də həmişə bu barədə söz açdığını vurğulayır. Hesab edək ki, Kasparovdan qədirbilənlik hissi var. Amma bu, nə dərəcədə yetərlidir? Əsla, yetərli deyil. O, indi asan yol tutur, Rusiyanı qınayır, rus imperializmini xalqlar arasında ədavətdə günahlandırır. Bunu sıravi azərbaycanlı və ya erməni deyə bilər. Görəsən, Kasparovun, loru dildə desək, öz başı harada idi? Düşünə bilmirdimi? Adam illərlə Bakıya bağlı ziyalı deyil, faktiki olaraq, erməni millətçisi kimi davranıb. Halbuki, belə olmamalı idi. Ona görə də ona yazımızın sonunda sözümüz olacaq.
Hələlik isə deyək ki, H.Kasparov Qarabağ münaqişəsinin kökləri ilə bağlı danışanda, bir qayda olaraq, məsələni 1988-ci ilin Sumqayıt hadisələri ilə əlaqələndirib. Yanaşma qətiyyən yolverilməzdir və daha çox Rusiya siyasi təqdimat tərzinin məhsuludur. Yada salaq ki, Kasparovun bəyənmədiyi Putin İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra tərəflər arasında vasitəçilik edirmiş kimi davrananda xalqlar arasındakı münaqişənin dərinliklərindən söz açmış, Sumqayıt olaylarını ön plana çəkmiş, bir növ, səbəb-nəticə əlaqələri axtarmağa çalışmışdı. Təxminən belə: Azərbaycanlılar Bakıda, Sumqayıtda və Gəncədə ermənilərə qarşı qırğınlar törətdikləri üçün Qarabağ erməniləri hərəkətə keçdilər.
Amma məlumdur ki, Sumqayıt hadisələrindən əvvəl Topxana olayı olmuşdu və bu, aşkar təxribat erməni millətçiləri tərəfindən planlaşdırılmışdı. Kasparovu təzyiqlərdən qoruyan Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi vaxtlarda da Qarabağı Azərbaycandan ayırıb Ermənistana birləşdirmək cəhdləri olmuş və Ümummilli lider şahmatçıya qarşı haqsızlığın qarşısını aldığı kimi, həmin cəhdləri də beşiyindəcə boğmuşdu. Üstəlik, Kasparov bilməlidir ki, Sumqayıt hadisələrinin sovet “KQB”si və onun erməni əlaltıları tərəfindən törədildiyi faktdır. Deməli, o, Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı Sumqayıt etimalogiyası uydurmamalı, nəzərə almalıdır ki, bu yolla bəyənmədiyi keçmiş imperiyanın tezislərinə söykənir.
Doğrudur, Kasparov müxtəlif vaxtlarda beynəlmiləlçi zəngulələr də vurub, Azərbaycan və erməni xalqları arasında sülhdən danışıb. Məsələ ondadır ki, Ermənistanın ikinci və üçüncü prezidentləri olmuş Robert Koçaryan və Serj Sarkisyan kimi cəlladlar da təxminən eyni fikirləri dilə gətirib, özlərini barış tərəfdarları qismində göstəriblər. Əməldə isə başqa cür davranıblar. Kasparov, prinsip etibarilə, onlardan heç nə ilə fərqlənməyib. Çünki ədalətin tərəfində dayanmayıb, erməni avantürizmi naminə müxtəlif interpreativ gedişlər edib. Məsələn, o, Qarabağdan söz açanda xalqların öz müqəddəratlarını təyinetmə hüququnu qabardıb. Bəli, Kasparov deyib ki, bölgənin statusu ilə əlaqədar hüquqi və tarixi aspektlər nəzərə alınmalı, sovet vaxtının muxtar respublika quruluşu əsas götürülməlidir. O zaman, tutalım, Qarabağın muxtariyyəti əsas idi, bəs Zəngilan, Qubadlı, Füzuli, Ağdam, Kəlbəcər, Şuşa, Laçın niyə işğal olundu? Görəsən, Harri Kimoviç nə üçün buna etiraz etmirdi? Sualımız ritorikdir.
Digər tərəfdən, Kasparov Sovetlər Birliyi zamanında Qarabağda muxtar vilayətin nəyə görə yarandığını bilməmiş deyil. Axı bu quruluş sanki Azərbaycanın içinə qoyulmuş saat mexanimzli bomba idi. Bomba 1987-ci ildə Ulu öndər Heydər Əliyev SSRİ-dəki hakimiyyət olimpindən uzaqlaşdırıldıqdan dərhal sonra işə düşdü. Kasparovun söykəndiyi Sumqayıt hadisələri isə böyük “ssenarinin” tərkib hissəsinə çevrildi. Görəsən, adam bunları bilmirdimi?
O da məlumdur ki, Kasparov Ermənistandakı xunta rejiminə, başqa sözlə desək, Koçaryan-Sarkisyan tandeminə qarşı da müxalifətdə dayanırdı. Çünki bu tandem direktivlərini Rusiyadan alırdı. Kasparovun, yumşaq desək, daha bir yanlışı onda idi ki, Qarabağ münaqişəsinin həllini “Azərbaycanda və Ermənistanda demokratik qüvvələrin hakimiyyətə gəlməsindən sonraya saxlayırdı”. Mövcud məntiqdə isə qatı anti-Rusiya təmayülü var.
Yəni, Rusiya hər şeyin başıdır, bu, öz yerində. Amma şahmatçı dedikləri ilə münaqişəni Moskvaya fokuslanmış iki dövlətin siyasi sistemləri ilə əlaqələndirmək yönümlü manipulyativ gediş edirdi. Sanki Azərbaycan və Ermənistan Rusiyadan üz döndərib Qərbə sığınsalar, hər şey həllini tapacaq. Görəsən, Azərbaycanı işğalla barışmağa çağıran həmin Qərb deyildimi?
Qarabağla bağlı böyük reallıq var və həmin reallıqda Azərbaycanı və ya Ermənistanı kimin, yaxud kimlərin idarə etməsinin heç bir önəmi olmamalıdır. Reallıq isə budur ki, nəinki Qarabağ, eyni zamanda, müasir Ermənistanın qərarlaşdığı ərazi tarixi türk torpağıdır. Kasparov təkcə özünün deyil, çoxlu sayda erməninin türk torpağı olan Bakıda əminamanlıq şəraitində yaşadığını “unutdu”, hətta elə görüntü yaratdı ki, Azərbaycanın şəhərlərində ermənilərin dərilərinə sapan təpirlərmiş.
Bəli, Kasparov əsl həqiqəti söyləməli olan ziyalı ampluasını yaddan çıxarmışdı. O, İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı da eyni cür davrandı. Savaş müddətində müsahibə verərək, yenə gedib Sumqayıt hadisələrinə çıxdı, eyni zamanda, elə rəy formalaşdırdı ki, guya, keçmiş SSRİ və bolşevizmin liderləri ermənilərin mənafelərini nəzərə almayıb, azərbaycanlıların xeyrinə qərarlar veriblərmiş. Yalan olar, ta bu qədəri yox!
Sonda Kasparovun Bakıya gəlmək sentimentallığının üzərində dayanaq. Məlum olduğu kimi, o, əvvəllər də oxşar fikirlər səsləndirib. Hətta, vaxtilə “paytaxtımızda və başqa şəhərlərdə ermənilərə qarşı törədilən qırğınları” nəzərə alaraq şərt də qoyub. Təxminən belə: Bakıya yalnız o halda yenidən səfər edər ki, burada doğulmuş bütün erməni millətindən olan şəxslər üçün səfərlər maneəsiz olsun, xüsusi nələrsə tələb edilməsin. Bu şərtin isə bir adı var – həyasızlıq.
Amma yazımızı, müəyyən mənada, pozitiv notlarla tamamlamaq məqsədi ilə onu da deyək ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh olacaq, yaralar qaysaq bağlayacaq, hər iki xalqın nümayəndələri əvvəllərdəki kimi, bir-birinə gediş-gəlişi bərpa edəcəklər. Axı əbədi düşmənçilik yoxdur və müasir Avropanın, ümumilikdə dünyanın tarixinə nəzər salaraq da bunu söyləmək mümkündür.
Amma Kasparov kimilər tarixdə miskin zavallılar kimi qalacaqlar. Çünki lazımi anda lazım olan sözü demədilər, əksinə, cəfəngiyyat uydurdular, reallığı təhrif etdilər. Ola bilər, qorxdular, axına qarşı üzməkdən çəkindilər. Hər bir halda, üzləşdikləri durum belələrinin məsuliyyətini arxa plana keçirmir.
Ona görə yaxşı olar ki, beynəlmiləlçilik libası geymiş Harri Kimoviç diqqətə çatdırdığımız bütün məqamları nəzərə alsın və Bakıya gəlmək arzusunu özü ilə məzara aparsın. Ən doğrusu budur. Əlbəttə, qəddar deyilik, həmyerlimizə ölüm arzulamır və yazımızı bu çağırışla tamamlayırıq: Cənab Kasparov, gedin, şahmatınızı oynayın! Bakı göz yaşlarınıza inanmır.

Господин Каспаров, идите и играйте в шахматы!
На прошлой неделе чемпион мира по шахматам, известный общественно-политический деятель Гарри Каспаров дал интервью украинскому журналисту Дмитрию Гордон. Родившийся в Баку армянин по происхождению Каспаров рассказал о многих вопросах. Основное внимание он уделил парафированному мирному договору между Азербайджаном и Арменией и в целом созданию атмосферы мира.
Гарри Кимович Каспаров, родившийся в 1963 году, в 1985 году в возрасте 22 лет стал самым молодым чемпионом мира по шахматам и побил рекорд Михаила Ботвинника. В 2005 году Каспаров ушел из профессионального шахматного спорта и активно участвовал в оппозиционных политических движениях в России, стал ярким критиком политики действующего президента Владимира Путина, одним из лидеров организации «Объединенный гражданский фронт», а также пропагандистом демократических ценностей, свободных выборов и защиты прав человека в стране. Известен также как автор множества книг по шахматной теории и стратегии, а также по политике и демократии. Сейчас он живет в США и продолжает общественно-политическую деятельность.
В интервью Гордону Каспаров заявил, что очень рад окончанию кровопролитного конфликта на Кавказе и надеется на нормализацию отношений между Азербайджаном и Арменией. По мнению шахматиста, одним из важнейших аспектов достигнутого между Баку и Ереваном соглашения является то, что главный виновник кровавой войны в регионе — Россия — выводится с Южного Кавказа: «Слава Богу, что Россию оттуда вывели. Российская империя, которая была главным провокатором всех этих событий, больше там не будет. В целом это большой шаг вперёд. Теперь у нас будет экономическая зона роста. Для работы и заработка там есть все условия, и у азербайджанцев, и у армян есть свои возможности и способности. Думаю, все это удастся построить и развить».
В интервью Каспаров также рассказал о личности нашего национального лидера, президента Гейдара Алиева, подчеркнув огромную роль великого деятеля в своей судьбе: «Я благодарен Гейдару Алиеву и всегда об этом писал. Без его поддержки я бы не смог продвинуться вперед. Только Алиев и его всемогущая сила могли остановить аппарат большой партии КГБ (КГБ — Комитет государственной безопасности), который пытался удержать Карпова (тогдашнего главного соперника Каспарова за звание чемпиона мира – ред.) на месте. В 1983 году, когда на первом этапе соревнований пытались меня устранить, именно Гейдар Алиев этому помешал. Процесс против меня вел руководитель идеологического отдела Коммунистической партии Борис Стукалин. Мне тогда было 20 лет. Министр спорта и руководитель 5-го управления КГБ говорили: «Ты молодой, можешь подождать еще 3 года». Я обратился к Гейдару Алиеву. Насколько мне известно, после этого, встретив Стукалина, Алиев сказал ему: «Не обижай моего земляка». После этого дело пошло в другом направлении. В то время лучше было не спорить с Гейдаром Алиевым, одним из ближайших соратников руководителя СССР Андропова…»
Когда Гордон спросил Каспарова о возможности его визита в Баку, тот снова заговорил эмоционально и сказал, что ранее такой возможности не было, но сейчас ситуация меняется в лучшую сторону: «Если начнутся поездки армянских делегаций в Баку, то, конечно, я хотел бы туда попасть. Особенно хотел бы показать Баку моей жене и детям. Я в том возрасте, когда по мне уже бьет ностальгия».
Как видно, азербайджанский фактор сыграл чрезвычайно большую роль в жизни Гарри Каспарова, и он всегда подчеркивал это. Можно сказать, что у Каспарова есть чувство благодарности. Но достаточно ли этого? Совсем нет, этого недостаточно. Сейчас он идет по легкому пути, критикует Россию, обвиняет русский империализм в разжигании межнациональной вражды. Это мог бы сказать любой простой азербайджанец или армянин. Интересно, а где у Каспарова, по простому, была голова? Он не мог думать? Ведь в течение нескольких лет он не был просто просвещённым человеком, связанным с Баку, фактически он вел себя как армянский националист. Хотя так не должно было быть. Поэтому в конце статьи у нас будет слово и к нему.
Пока же отметим, что Каспаров при обсуждении корней конфликта в Карабахе обычно связывает вопрос с событиями 1988 года в Сумгаите. Такой подход абсолютно недопустим и во многом является продуктом российской политической подачи. Напомним, что Путин, которого Каспаров не любит, после Второй Карабахской войны, когда он пытался вести посредничество между сторонами, говорил о глубинах конфликта между народами и выдвигал события в Сумгаите на первый план, как бы пытаясь найти причинно-следственные связи. Что-то вроде: азербайджанцы устроили резню армянам в Баку, Сумгаите и Гяндже, и поэтому карабахские армяне перешли к действиям.
Однако известно, что до событий в Сумгаите произошел инцидент в Топхане, который был явной провокацией, спланированной армянскими националистами. В то время, когда Улуодендор (великий лидер) Гейдар Алиев руководил Азербайджаном, также были попытки отделить Карабах от Азербайджана и присоединить его к Армении. Как великий лидер защитил шахматиста от несправедливости, так же родил и задушил эти попытки в зародыше. Более того, Каспаров должен знать, что события в Сумгаите были организованы советским КГБ и его армянскими пособниками. Значит, он не должен придумывать этиологию сумгаитских событий в связи с карабахским конфликтом и должен помнить, что таким образом он основывается на тезисах ненавистной ему прошлой империи.
Действительно, Каспаров неоднократно выступал с интернационалистическими призывами и говорил о мире между азербайджанским и армянским народами. Дело в том, что палачи, бывшие вторым и третьим президентами Армении Роберт Кочарян и Серж Саргсян, высказывали примерно те же мысли, представляя себя сторонниками мира. Однако в деле они вели себя иначе. В принципе, Каспаров ничем не отличался от них. Потому что он не стоял на стороне справедливости, а ради армянского авантюризма предпринимал различные интерпретативные шаги. Например, говоря о Карабахе, он поднимал вопрос права народов на самоопределение. Да, Каспаров говорил, что при решении статуса региона нужно учитывать юридические и исторические аспекты, а основой должна быть советская структура автономной республики. Если укажем, что автономия Карабаха была основой, то почему были оккупированы Зангилан, Губадлы, Физули, Агдам, Кельбаджар, Шуша и Лачин? Интересно, почему Гарри Кимович этому не возражал? Вопрос риторический.
С другой стороны, Каспаров не мог не знать, почему в Советском Союзе была создана автономная область в Карабахе. Ведь эта структура была словно бомба с часовым механизмом, заложенная внутри Азербайджана. Бомба сработала сразу после того, как в 1987 году великий лидер Гейдар Алиев был удалён с вершины власти в СССР. Происшествия в Сумгаите, на которые опирается Каспаров, стали частью большого «сценария». Интересно, разве он не знал этого?
Известно, что Каспаров также находился в оппозиции хунте в Армении, то есть тандему Кочарян-Саргсян, поскольку этот тандем получал указания из России. Ошибка Каспарова, мягко говоря, была в том, что он откладывал решение карабахского конфликта на будущее, когда в Азербайджане и Армении придут к власти демократические силы. В этом логика проявляется явный антироссийский уклон.
То есть Россия — причина всех бед, и это факт. Но шахматист своим высказыванием политические системы двух государств, сосредоточенных на Москву, связывал с конфликтом, что является манипулятивным ходом. Словно, если Азербайджан и Армения отвернутся от России и обратятся к Западу, то конфликт решится. Интересно, разве не Запад призывал Азербайджан смириться с оккупацией?
С Карабахом связано большое реалии, и в этой реальности не должно иметь значения, кто управляет Азербайджаном или Арменией. Реальность такова, что не только Карабах, но и земля, на которой расположилась современная Армения — историческая тюркская земля. Каспаров не только «забыл», что он сам и множество армян живут в Баку, тюркской земле, в условиях безопасности, но и создавал впечатление, будто на территориях азербайджанских городов армяне постоянно страдают от нападок.
Да, Каспаров забыл о роли интеллигента, который должен говорить правду. Так же он поступал и во время Второй Карабахской войны. Давая интервью в период войны, он снова вернулся к событиям в Сумгаите, формируя у общественности мнение, будто бывшие лидеры СССР и большевизма не учитывали интересы армян, а принимали решения в пользу азербайджанцев. Это ложь, причем большая ложь!
В конце остановимся на сентиментальности Каспарова по поводу приезда в Баку. Известно, что он ранее высказывал похожие мысли. Более того, когда-то он ставил условие, учитывая «резню армян в нашей столице и других городах». То есть, примерно так: он поедет в Баку только в том случае, если для всех армян, родившихся здесь, визиты не будут воспрещены и не будут выдвигаться особые требования. Это условие имеет одно название — наглость.
Однако мы завершаем эту статью, в некотором смысле, на позитивной ноте: мир между Азербайджаном и Арменией наступит, раны заживут, представители обоих народов восстановят прежние связи и поездки друг к другу. Ведь вечной вражды нет, и смотря на историю современной Европы и мира в целом, это утверждение очевидно.
Но такие, как Каспаров, навсегда останутся в истории жалкими ничтожными. Потому что они не сказали своевременного нужного слова, а наоборот — сочинили чепуху, исказили реальность. Возможно, они боялись плыть против течения. Во всяком случае, их нынешнее положение не снимает с них ответственности.
Поэтому будет лучше, если Гарри Кимович, облаченный в мантию интернационалиста, учтет все высказанные нами моменты и унесет свою мечту о приезде в Баку с собой в могилу. Это будет правильно. Конечно, мы не жестоки, не желаем смерти своему соотечественнику и завершаем статью следующим призывом: господин Каспаров, идите и играйте свою партию! Баку не верит вашим слезам.