Bu coğrafiyada yeni türk dövlətlərinin yaranması reallığa çox yaxındır
Avropa Birliyinin 18 sanksiyalar paketi və bir sıra ölkələrin tətbiq etdiyi məhdudiyyətlər, Ukrayna ordusunun böyük fədakarlığı Rusiyanı çox zəiflədib. Əgər əsgəri qüvvəsi olsaydı bu ölkə uzaq Kubadan, Şimali Koreyadan, bəzi Afrika ölkələrindən muzdlular cəlb etməzdi. Ac-yalavac qalan və iş tapmaq adı Rusiyaya gəlmiş həmin muzdluların Ukraynanın peşəkar ordusu ilə müharibədə yüksək döyüş bacarığı göstərəcəyi mümkünsüzdür.
İmperiya iddialarının əsiri olan, bu gün dinc əhalinin yaşadığı evləri, yaşayış məntəqələrini, xəstəxanaları bombalayan Rusiya başını itirib. Bu təhlükəli ölkənin daha qorxulu addımlar atması gözləniləndir.
Amma Rusiyanın daha da zəifləməsi, tamamilə dağıdılmaması ilə bağlı planlar da görünməkdədir. Kifayət qədər zəngin iqtisadi potensialı, yetərincə nüvə başlıqları, hərbi sursatları olan bir ölkənin dağılması, həmin silahların qəflətən peyda olan səhra komandirlərinin əlinə keçməsi təhlükəsi dünyanın beyin mərkəzlərini düşündürür, narahat edir. İdarə olunmayan, başıpozuq silahlılar yeni təhlükələrə yol aça bilər. O baxımdan Rusiya ilə bağlı planlar, qənaətimcə, tədricən, ciddi tələfatların, təhlükələrin qarşısını almaq şərtiylə gerçəkləşə bilər.
Təbii ki, bütün bunlar ehtimaldır. Amma belə əminlik var ki, bir neçə ildən sonra dünyada rus imperiyası adlı quruluş qalmayacaq. Bəşəriyyət bu kabusdan, əsarətdən, təhdidlərdən qurtulacaq. Gələcəkdə bu coğrafiyada, Rusiya ərazisində yeni türk dövlətlərinin yaranması reallığa çox yaxındır.
Hazırkı məqamda isə biz bu ölkə ilə əməkdaşlığımızı mümkün sferalarda davam etdirməliyik. Yalnız məsafə saxlamaq şərtilə bu əlaqələr mümkün olar.

В этом регионе образование новых тюркских государств очень близко к реальности.
18-й пакет санкций Европейского Союза и ограничения, введённые рядом стран, а также большая самопожертвенность украинской армии значительно ослабили Россию. Если бы у неё была военная сила, эта страна не привлекала бы наёмников из удалённой Кубы, Северной Кореи, некоторых африканских стран. Наёмники, оказавшиеся в России в поисках работы и голодные, вряд ли смогут проявить высокий боевой навык в войне с профессиональной армией Украины.
Россия, ставшая заложником имперских амбиций и сегодня бомбящая дома мирных жителей, населённые пункты и больницы, потеряла голову. Ожидается, что эта опасная страна сделает ещё более страшные шаги.
Но также видны планы не допустить полного развала России и её дальнейшего ослабления. Распад страны с достаточно богатым экономическим потенциалом, значительным запасом ядерных боеголовок и военных средств, а также опасность передачи этих вооружений внезапно возникшим полевым командирам вызывает беспокойство и заставляет задуматься мировые центры принятия решений. Неконтролируемые, безнаказанные вооружённые люди могут привести к новым угрозам. С этой точки зрения планы касательно России, по моему мнению, могут реализовываться постепенно, при условии предотвращения серьёзных потерь и опасностей.
Конечно, всё это — предположения. Но можно с уверенностью сказать, что через несколько лет структура под названием русская империя перестанет существовать. Человечество избавится от этого кошмара, рабства и угроз. В будущем появление на этой территории, на территории России, новых тюркских государств уже очень близко к реальности.
На данном этапе мы должны продолжать сотрудничество с этой страной в тех сферах, где это возможно. Только при условии сохранения дистанции такие связи будут возможны.