BMT-nin nüfuzu bərpa olunmalıdır -
Mövcud şəraitdə BMT-nin nüfuzu və təsir gücü bərpa olunmalıdır ki, təşkilat ölkələrin fəaliyyətini uzlaşdırmaq və birgə çağırışlara cavab vermək üçün əsas platforma rolunu davam etdirə bilsin.
Modern.az xəbər verir ki, bunu BMT-nin Baş katibi Antoniu Quterreş ilə keçirdiyi görüşdə Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin deyib.
O qeyd edib ki, Çin BMT ilə əməkdaşlığı dərinləşdirməyə, onun beynəlxalq məsələlərdə mərkəzi rolunu dəstəkləməyə və qlobal sülhün qorunması məsuliyyətini üzərinə götürməyə hazırdır.
Cinpin əlavə edib ki, son yüz ildə görünməmiş dərin qlobal dəyişikliklər fonunda Çin sabitlik və etibarlılıq mənbəyi kimi çıxış edir.

Авторитет ООН должен быть восстановлен -
В существующих условиях необходимо восстановить авторитет и влияние ООН, чтобы организация могла продолжать играть роль основной платформы для координации действий стран и совместного реагирования на вызовы.
Как сообщает Modern.az , такое заявление сделал Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин на встрече с Генеральным секретарём ООН Антониу Гутеррешем.
Он отметил, что Китай готов углублять сотрудничество с ООН, поддерживать её центральную роль в международных вопросах и брать на себя ответственность за поддержание глобального мира.
Цзиньпин добавил, что на фоне глубоких глобальных изменений, невиданных за последние сто лет, Китай выступает как источник стабильности и надёжности.