Medianews.az saytı xəbər verir ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Kollegiyasının ictimai nəqliyyatda gediş haqlarının artırılmasını nəzərdə tutan qərarı Bakı-Sumqayıt (Sumqayıt-Bakı) müntəzəm avtobus marşrutlarına da aiddir.
Hazırda Bakı-Sumqayıt (Sumqayıt-Bakı) müntəzəm avtobus marşrutlarında gediş haqqı 70 qəpikdir.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Kollegiyasının qərarına əsasən, oktyabrın 1-dən Bakı-Sumqayıt (Sumqayıt-Bakı) marşrutu üzrə istifadə edilən, sıxılmış qaz və ya elektrik mühərriki ilə işləyən, yaxud 2025-ci il 1 yanvar tarixindən sonra istehsal edilən və dizel mühərriki ilə işləyən avtobuslarda gediş haqqı ödəniş aləti vasitəsilə ödənildiyi halda bir gedişin qiyməti 80 qəpik olacaq.
Medianews.az bildirir ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Kollegiyası qərarı sentyabrın 18-də verib. Qərar ictimaiyyətə sentyabrın 29-da açıqlanıb.
Qərara əsasən, oktyabrın 1-dən Bakı metrosunda gediş haqqı 50 qəpikdən 60 qəpiyə qaldırılır. Eyni zamanda Bakı şəhərinin inzibati ərazisində müasir tələblərə cavab verən, yəni elektriklə və ya sıxılmış təbii qazla (CNG) işləyən, gediş haqları nağdsız ödəniş alətləri vasitəsilə həyata keçirilən müntəzəm şəhərdaxili (rayondaxili), qəsəbələrarası və şəhərətrafı avtobus marşrutlarında tariflərin aşağı həddi 60 qəpik olur.
Müasir tələblərə cavab verməyən marşrutlarda isə tariflərin aşağı həddi 50 qəpik səviyyəsində qalır.

Автобусы между Баку и Сумгайытом также подорожали.
Medianews.az сообщает, что решение Коллегии Министерства цифрового развития и транспорта о повышении тарифов на проезд в общественном транспорте также относится к регулярным автобусным маршрутам Баку-Сумгаит (Сумгаит-Баку).
В настоящее время стоимость проезда по регулярным автобусным маршрутам Баку-Сумгаит (Сумгаит-Баку) составляет 70 гяпиков.
Согласно решению Коллегии Министерства цифрового развития и транспорта, с 1 октября при оплате проезда на автобусах, работающих на сжатом газе или электрическом двигателе, а также на автобусах с дизельным двигателем, произведенных после 1 января 2025 года, курсирующих по маршруту Баку-Сумгаит (Сумгаит-Баку), стоимость одного проезда при оплате с помощью электронного средства оплаты составит 80 гяпиков.
Medianews.az сообщает, что решение Коллегии Министерства цифрового развития и транспорта было принято 18 сентября. Общественности оно было озвучено 29 сентября.
Согласно решению, с 1 октября стоимость проезда в метро Баку повышается с 50 до 60 гяпиков. В то же время для регулярных городских (внутрирайонных), межпоселковых и пригородных автобусных маршрутов в административной территории города Баку, соответствующих современным требованиям, то есть работающих на электричестве или сжатом природном газе (CNG) и оплачиваемых бесконтактными средствами оплаты, минимальный тариф устанавливается на уровне 60 гяпиков.
Для маршрутов, не соответствующих современным требованиям, минимальный тариф остается на уровне 50 гяпиков.