Medianews.az saytı xəbər verir ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Kollegiyasının ictimai nəqliyyatda gediş haqlarının artırılmasını nəzərdə tutan qərarı Bakı-Sumqayıt (Sumqayıt-Bakı) müntəzəm avtobus marşrutlarına da aiddir.
Hazırda Bakı-Sumqayıt (Sumqayıt-Bakı) müntəzəm avtobus marşrutlarında gediş haqqı 70 qəpikdir.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Kollegiyasının qərarına əsasən, oktyabrın 1-dən Bakı-Sumqayıt (Sumqayıt-Bakı) marşrutu üzrə istifadə edilən, sıxılmış qaz və ya elektrik mühərriki ilə işləyən, yaxud 2025-ci il 1 yanvar tarixindən sonra istehsal edilən və dizel mühərriki ilə işləyən avtobuslarda gediş haqqı ödəniş aləti vasitəsilə ödənildiyi halda bir gedişin qiyməti 80 qəpik olacaq.
Medianews.az bildirir ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Kollegiyası qərarı sentyabrın 18-də verib. Qərar ictimaiyyətə sentyabrın 29-da açıqlanıb.
Qərara əsasən, oktyabrın 1-dən Bakı metrosunda gediş haqqı 50 qəpikdən 60 qəpiyə qaldırılır. Eyni zamanda Bakı şəhərinin inzibati ərazisində müasir tələblərə cavab verən, yəni elektriklə və ya sıxılmış təbii qazla (CNG) işləyən, gediş haqları nağdsız ödəniş alətləri vasitəsilə həyata keçirilən müntəzəm şəhərdaxili (rayondaxili), qəsəbələrarası və şəhərətrafı avtobus marşrutlarında tariflərin aşağı həddi 60 qəpik olur.
Müasir tələblərə cavab verməyən marşrutlarda isə tariflərin aşağı həddi 50 qəpik səviyyəsində qalır.

Buses between Baku and Sumgait have also become more expensive.
Medianews.az website reports that the decision of the Board of the Ministry of Digital Development and Transport, which envisages an increase in public transport fares, also applies to the Baku-Sumgait (Sumgait-Baku) regular bus routes.
Currently, the fare on the Baku-Sumgait (Sumgait-Baku) regular bus routes is 70 qəpik.
According to the decision of the Board of the Ministry of Digital Development and Transport, starting from October 1, on the Baku-Sumgait (Sumgait-Baku) route, if the fare is paid through a payment device on buses running on compressed gas or electric engine, or diesel engine buses produced after January 1, 2025, the price of one trip will be 80 qəpik.
Medianews.az reports that the decision of the Board of the Ministry of Digital Development and Transport was made on September 18. The decision was announced to the public on September 29.
According to the decision, from October 1, the fare for the Baku metro will be increased from 50 qəpik to 60 qəpik. At the same time, in the administrative territory of Baku city, the minimum fare for regular city (district) buses, inter-settlement and suburban bus routes that meet modern requirements, i.e., run on electricity or compressed natural gas (CNG), and where fares are paid via cashless payment tools, will be 60 qəpik.
For the routes that do not meet modern requirements, the minimum fare remains at the level of 50 qəpik.