Azərbaycanla sülhü pozmaq istəyən qüvvələr var -
"Ermənistan daxilində Azərbaycanla sülhü pozmaq istəyən qüvvələr var. Bu qüvvələr hələ də məsələnin əsl mahiyyətini başa düşmürlər". AZƏRTAC xəbər verir ki, bu sözləri Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan söyləyib.
Baş nazir avqustun 8-də Vaşinqtonda əldə edilmiş bəyannaməni gözdən salmağa çalışan qüvvələrə cavab da verib: “Sülh bəyannaməsi imzalandı, onlar dedilər ki, bu, ancaq bəyannamədir. Amma heç kim demir ki, 1994-cü ildən Qarabağ məsələsi ilə bağlı danışıqlar prosesi gedirdi və heç vaxt Qarabağ məsələsi ilə bağlı bəyannamə layihəsindən başqa sənəd layihəsi olmayıb. Bəyannamə bu qədər asan bir şeydirsə, niyə 30 ildir bu dövlətin, xalqın bütün enerjisini, gündəmini sırf həmin bəyannamə üzərində cəmləşdiririk?".
"Sülh bərqərar olub. Bu, çoxlarının proqramından kənarda oldu və indi onlar bu sülhü pozmağa çalışırlar. İstər Ermənistanda, istərsə də uzaq və yaxın xaricdə belə maraqları olan qüvvələrin olduğunu görməmək mümkün deyil. Biz qurulmuş sülhü bu nöqtədən institusional məhvə doğru inkişaf etdirmək istəyənlərə zidd olaraq, institusional inkişafa doğru inkişaf etdirməliyik. Bu yolda heç kim bizə maneə ola bilməyəcək”, - deyə N.Paşinyan vurğulayıb.

Существуют силы, желающие нарушить мир с Азербайджаном -
«В Армении существуют силы, которые хотят нарушить мир с Азербайджаном. Эти силы до сих пор не понимают истинной сути вопроса», – сообщает АЗЕРТАДЖ слова Премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Премьер-министр также ответил силам, пытающимся дискредитировать декларацию, достигнутую 8 августа в Вашингтоне: «Мирная декларация была подписана, они сказали, что это лишь декларация. Но никто не говорит о том, что с 1994 года велся процесс переговоров по карабахскому вопросу и что никогда не было другого проекта документа, кроме проекта декларации по карабахскому вопросу. Если декларация – это такая простая вещь, почему мы уже 30 лет сосредотачиваем всю энергию и повестку этого государства и народа исключительно на этой декларации?»
«Мир установился. Это вышло за рамки программ многих, и теперь они пытаются нарушить этот мир. Невозможно не видеть, что такие силы с соответствующими интересами существуют как в Армении, так и за рубежом, как близким, так и далеким. Мы должны, вопреки тем, кто хочет развить установленный мир от этой точки в сторону институционального уничтожения, развивать его в сторону институционального развития. Никто не сможет нам помешать на этом пути», – подчеркнул Н. Пашинян.