Azərbaycanda da bu yeni qoşun növü yaradılsınmı?
Ukrayna ordusu tabeliyində silahlı qüvvələrin yeni növü - Kiberhücum Qüvvələri yaradılır. Bununla bağlı qanun layihəsi artıq Ukrayna parlamentində birinci oxunuşda qəbul olunub. Ukraynanın müdafiə naziri Denis Şmıqal layihə barədə məlumat verərkən deyib ki, yeni qoşun növünün yaradılması prosesində Böyük Britaniya və Türkiyə ilə əməkdaşlıqdan da istifadə olunacaq. Ukraynanın Kiberhücum Qüvvələri dövlətin kiberfəzada müdafiəsinə cavabdeh olacaq.
Kiberhücum – cinayət sayılır. Ancaq münaqişədə olan ölkələrin vaxtaşırı bir-birinə kiberhücumlar etdiyi heç kimə sirr deyil. O da sirr deyil ki, bu cür hücumların əksəri dövlət səviyyəsində təşkil olunur.
Ukraynada kiberhücumun legitimləşdirilməsi qlobal xarakter ala bilərmi? Yəni bütün dünyada bir dövlətin digər dövlətə kiberhücumla cavab verməsi artıq açıq-aşkar formada həyata keçirilən bir prosesə çevrilə bilərmi? Azərbaycanda da Kiberhücum Qüvvələrinin yaradılmasına ehtiyac varmı?
Medianews.az-ın suallarını cavablandıran hərbi ekspert Üzeyir Cəfərov bildirib ki, Ukrayna ordusu 2025-ci ilin sonuna qədər silahlı qüvvələrin heyətində bir sıra yeni növ qoşun birləşmələri hazırlayır: “Onlardan biri Kosmik Qoşunlardır, digəri Kiberhücum Qüvvələridir. Əlbəttə ki, bununla bağlı qanunvericilik bazası olmalıdır. Ukrayna da bu qanunvericilik bazasını parlamentdə qəbul edir. Keçmiş baş nazir, hazırda müdafiə naziri Denis Şmıqal da bu layihələrin önəmini qeyd edir. Kiberhücum Qüvvələri təkcə Ukraynanın gücünə deyil, o cümlədən Ukraynaya müttəfiq olan Böyük Britaniyanın, Türkiyənin, açıq deyilməsə də, ABŞ mütəxəssislərinin təcrübəsindən istifadə olunmaqla yaradılır.
Kiberhücum çox güclü silahdır. Düşmənin müdafiə və döyüş qabiliyyətini zəiflətmək gücündə olan bir silahdır. Bəli, kiberhücum beynəlxalq cinayət sayılır. Amma bu gün BMT-nin üzvü olan 200-dək ölkənin bəzisi kiberhücumdan qarşı tərəfə təzyiq kimi istifadə edir. Ona görə də bir çox dövlət əvvəllər kəşfiyyata milyardlarla vəsait xərcləyirdisə, indi çalışır ki, vəsaiti həm də kiberhücuma yönəltsin, lazım gələndə internet üzərindən, ayrı-ayrı ölkələrin sosial seqmentləri üzərindən hücum həyata keçirə bilsin. Başlıca məqsəd, sözsüz ki, silahlı qüvvələrdən, xüsusi xidmət orqanlarından vacib məlumatları əldə etmək və yaxud onların fəaliyyətinə maneə törətməkdir. Ukrayna bütün işlərini elə quracaq ki, öz kiberhücumlarını qanuniləşdirsin, yəni ona legitim ton versin”.
Rusiya ilə Ukrayna arasında qanlı müharibənin dörd ilə yaxındır davam etdiyini xatırladan hərbi ekspert vurğulayıb: “Tərəflər müharibədə bütün elementlərdən istifadə edirlər, o cümlədən kiberhücumlardan. Azərbaycanda kiberməkanın qorunması ilə məşğul olan Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti var. Xidmətin rəisi general-leytenant İlqar Musayev Bakıda keçirilən beynəlxalq konfransda çıxışı zamanı qeyd edib ki, hazırda kiberhücumlar dövlətlərin milli təhlükəsizliyi məsələsidir, ona görə Azərbaycanda da bu sahəyə diqqət artırılır. Yəni bizdə dövlət səviyyəsində kiberməkanın müdafiəsi işləri həyata keçirilir. Faktiki bu da bir növ kiberqüvvə deməkdir.
Birbaşa Kiberhücum Qüvvələrinin yaradılmasına gəlincə, ola bilsin, gələcəkdə belə qüvvələrin formalaşdırılması məsələsi qloballaşandan sonra Azərbaycanda da oxşar addım atılsın. Amma mənə gəlir ki, Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti öz üzərinə düşən vəzifəni yerinə yetirir. Ölkəmizə yönəlmiş kiberhücumların qarşısı alınır, o cümlədən güc strukturları üçün önəmli sahələrin müdafiəsinə diqqət gücləndirilir. Bir sözlə, Azərbaycanda bu sahədə mühüm işlər görülür”.
Ukraynada kiberhücumların leqallaşdırılması məsələsini Denis Şmıqaldan əvvəlki müdafiə naziri Rüstəm Umerovun da qaldırdığını yada salan Üzeyir Cəfərov bildirib ki, bu ölkədə ilin sonunadək formalaşdırılacaq Kiberhücum Qüvvələrinin raketlərdən, dronlardan az iş görməyəcəyinə əmindir: “Hesab edirəm ki, bu, XXI əsrin tələblərinə uyğun verilmiş bir qərardır”.

Should this new type of troops be established in Azerbaijan as well?
A new branch of the armed forces - the Cyberattack Forces - is being established under the command of the Ukrainian army. The draft law regarding this has already been adopted in the first reading in the Ukrainian parliament. Ukraine's Defense Minister Denis Shmygal, while providing information about the draft, said that the establishment of the new troop branch will also involve cooperation with the United Kingdom and Turkey. Ukraine's Cyberattack Forces will be responsible for the state's defense in cyberspace.
Cyberattacks are considered crimes. However, it is no secret that countries engaged in conflict periodically carry out cyberattacks against each other. It is also no secret that the majority of such attacks are organized at the state level.
Could the legitimization of cyberattacks in Ukraine take on a global character? In other words, could the process by which one state responds to another state with a cyberattack openly and clearly become an established practice worldwide? Is there a need to establish Cyberattack Forces in Azerbaijan as well?
Military expert Uzeyir Jafarov, answering questions from Medianews.az, stated that the Ukrainian army is preparing several new types of troop formations within the armed forces by the end of 2025: "One of them is the Space Troops, the other is the Cyberattack Forces. Of course, there should be a legislative framework related to this. Ukraine is adopting this legislative framework in parliament. Former Prime Minister, currently Defense Minister Denis Shmygal, also emphasizes the importance of these projects. The Cyberattack Forces are being created not only using Ukraine's own strength but also drawing from the experience of the United Kingdom, Turkey, and, although not openly stated, specialists from the USA."
Cyberattack is a very powerful weapon. It is a weapon capable of weakening the enemy's defense and combat capabilities. Yes, cyberattacks are considered international crimes. But today, some of the approximately 200 UN member countries use cyberattacks as a form of pressure on the opposing side. Therefore, many states that previously spent billions on intelligence are now trying to allocate funds also to cyberattacks to be able to carry out attacks via the internet or through the social segments of various countries when necessary. The main goal, undoubtedly, is to obtain important information from armed forces and special service agencies or to disrupt their activities. Ukraine will organize all its work to legalize its cyberattacks, that is, to give them a legitimate tone."
Recalling that the bloody war between Russia and Ukraine has been continuing for nearly four years, the military expert emphasized: "The parties use all elements in the war, including cyberattacks. In Azerbaijan, there is a State Service for Special Communication and Information Security which is responsible for protecting cyberspace. The head of this service, Lieutenant General Ilgar Musayev, stated during an international conference held in Baku that currently cyberattacks are a matter of national security for states, and therefore attention to this area is increasing in Azerbaijan too. That is, cyber defense efforts are carried out at the state level here. In fact, this means a kind of cyber force as well."
Regarding the direct establishment of Cyberattack Forces, it is possible that in the future, after this issue becomes globalized, a similar step may be taken in Azerbaijan. But I believe that the State Service for Special Communication and Information Security is fulfilling its duty. Cyberattacks aimed at our country are being prevented, including increasing attention to the protection of critical sectors for the power structures. In short, important work is being done in this area in Azerbaijan."
Reminding that the issue of legalizing cyberattacks in Ukraine was raised not only by Denis Shmygal but also by former Defense Minister Rustem Umerov, Uzeyir Jafarov said he is confident that the Cyberattack Forces, which will be formed in this country by the end of the year, will be as effective as missiles and drones: "I believe this is a decision made in line with the requirements of the 21st century."