Böyük Britaniya Azərbaycan və Ermənistana qarşı silah embarqosunu tamamilə ləğv edib. Bu barədə Birləşmiş Krallığın Avropa, Şimali Amerika və dənizaşırı ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Dauti bildirib. Stiven Dauti avqust ayında Azərbaycana səfər edərək Prezident İlham Əliyevlə görüşmüşdü.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Elxan Şahinoğlu deyib ki, Böyük Britaniya Azərbaycanın strateji tərəfdaşı olmaqla yanaşı Ermənistanla da yaxşı münasibətləri var: “Ona görə də London Azərbaycanla yanaşı Ermənistana qarşı da silah embarqosunu ləğv etməyə qərar verib. Qərb ölkələrinin uzun illər Azərbaycan və Ermənistana silah satışı qadağası olub. Qərb ölkələri, o cümlədən London ümid edirdi ki, danışıqlar nəticəsində Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh əldə ediləcək. Ancaq Azərbaycan münaqişənin həlliylə məşğul olan Minsk Qrupunun fəaliyyətindən narazı idi. Azərbaycanın sülh üçün əsas şərti olan ərazi bütövlüyü təmin edilmirdi. Ermənistan işğal etdiyi əraziləri geri qaytarmaq istəmirdi. Bu səbəbdən Azərbaycan öz ordusunu gücləndirdi və tərəfdaş dövlətlərdən aldığı silah və hərbi texnika vasitəsilə 2020-ci ildə İkinci Qarabağ müharibəsində qələbə qazanaraq ərazi bütövlüyünü təmin etdi. Bundan sonra Azərbaycana qarşı silah embarqosunun tətbiqinin mənası yox idi. Ermənistan Fransa, Rusiya və Hindistandan, Azərbaycan isə Türkiyə və İsraildən silah və hərbi texnika alırdı.
Azərbaycan və Ermənistan müharibədən sonra da hərbi texnika alışına milyardlarla dollar pul xərcləyirlər. Bu səbəbdən Avropa ölkələrinin hərbi texnika istehsal edən müəssisələrinə qazanc əldə etmək məqsədilə Azərbaycana və Ermənistana silah satmaq icazəsi verildi. Böyük Britaniya bu prosesdə geri qalmaq istəmir.
Böyük Britaniyanın Azərbaycana və Ermənistan hərbi texnika satışının başqa səbəbi də var. Böyük Britaniya Azərbaycanın və Ermənistanın Rusiyadan hərbi texnika almasını istəmir. Çünki bu halda Azərbaycanın və Ermənistanın Rusiyadan asılılığı arta bilər. Digər tərəfdən Qərb ölkələrinin, o cümlədən Böyük Britaniyanın hərbi texnikası Azərbaycana və Ermənistana Rusiyanın mümkün təhdidindən qorunmağa imkan verəcək. Ukraynanın Rusiyanın ona qarşı işğalçı müharibəyə başlamadan əvvəl müxtəlif çeşidli Qərb istehsalı olan hərbi texnikası və raket sistemləri olsaydı, Kreml qonşu ölkəyə qarşı müharibəyə başlamaqda risk etməzdi”.

Почему было отменено эмбарго на поставку оружия Азербайджану и Армении? –
Великобритания полностью сняла оружейное эмбарго против Азербайджана и Армении. Об этом сообщил Государственный министр Соединенного Королевства по вопросам Европы, Северной Америки и заморских территорий Стивен Дауди. В августе Стивен Дауди посетил Азербайджан и встретился с Президентом Ильхамом Алиевым.
По этому поводу в комментарии Medianews.az политолог Элхан Шахину оглу заявил, что Великобритания, будучи стратегическим партнером Азербайджана, также поддерживает хорошие отношения с Арменией: «Именно поэтому Лондон решил снять оружейное эмбарго как против Азербайджана, так и против Армении. В западных странах в течение многих лет действовал запрет на продажу оружия Азербайджану и Армении. Западные страны, включая Лондон, надеялись, что в результате переговоров будет достигнут мир между Азербайджаном и Арменией. Однако Азербайджан был недоволен деятельностью Минской группы, занимающейся урегулированием конфликта. Основное условие Азербайджана для мира — обеспечение территориальной целостности — не выполнялось. Армения не желала возвращать захваченные территории. По этой причине Азербайджан усилил свою армию и, благодаря оружию и военной технике, приобретённой у стран-партнёров, одержал победу во Второй Карабахской войне в 2020 году, обеспечив свою территориальную целостность. После этого снятие оружейного эмбарго против Азербайджана утратило смысл. Армения приобретала оружие и военную технику у Франции, России и Индии, а Азербайджан — у Турции и Израиля.
Азербайджан и Армения по-прежнему тратят миллиарды долларов на покупку военной техники после войны. По этой причине было разрешено продажа оружия Азербайджану и Армении, чтобы предприятия, производящие военную технику в европейских странах, могли получать прибыль. Великобритания не хочет отставать в этом процессе.
Есть и другая причина продажи Великобританией военной техники Азербайджану и Армении. Великобритания не хочет, чтобы Азербайджан и Армения приобретали военную технику из России, поскольку в таком случае их зависимость от России может увеличиться. С другой стороны, военная техника западных стран, в том числе Великобритании, позволит Азербайджану и Армении защититься от возможной угрозы со стороны России. Если бы у Украины до начала агрессивной войны России против неё была разнообразная военная техника и ракетные системы западного производства, Кремль не рискнул бы начать войну с соседней страной».