Böyük Britaniya Azərbaycan və Ermənistana qarşı silah embarqosunu tamamilə ləğv edib. Bu barədə Birləşmiş Krallığın Avropa, Şimali Amerika və dənizaşırı ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Dauti bildirib. Stiven Dauti avqust ayında Azərbaycana səfər edərək Prezident İlham Əliyevlə görüşmüşdü.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Elxan Şahinoğlu deyib ki, Böyük Britaniya Azərbaycanın strateji tərəfdaşı olmaqla yanaşı Ermənistanla da yaxşı münasibətləri var: “Ona görə də London Azərbaycanla yanaşı Ermənistana qarşı da silah embarqosunu ləğv etməyə qərar verib. Qərb ölkələrinin uzun illər Azərbaycan və Ermənistana silah satışı qadağası olub. Qərb ölkələri, o cümlədən London ümid edirdi ki, danışıqlar nəticəsində Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh əldə ediləcək. Ancaq Azərbaycan münaqişənin həlliylə məşğul olan Minsk Qrupunun fəaliyyətindən narazı idi. Azərbaycanın sülh üçün əsas şərti olan ərazi bütövlüyü təmin edilmirdi. Ermənistan işğal etdiyi əraziləri geri qaytarmaq istəmirdi. Bu səbəbdən Azərbaycan öz ordusunu gücləndirdi və tərəfdaş dövlətlərdən aldığı silah və hərbi texnika vasitəsilə 2020-ci ildə İkinci Qarabağ müharibəsində qələbə qazanaraq ərazi bütövlüyünü təmin etdi. Bundan sonra Azərbaycana qarşı silah embarqosunun tətbiqinin mənası yox idi. Ermənistan Fransa, Rusiya və Hindistandan, Azərbaycan isə Türkiyə və İsraildən silah və hərbi texnika alırdı.
Azərbaycan və Ermənistan müharibədən sonra da hərbi texnika alışına milyardlarla dollar pul xərcləyirlər. Bu səbəbdən Avropa ölkələrinin hərbi texnika istehsal edən müəssisələrinə qazanc əldə etmək məqsədilə Azərbaycana və Ermənistana silah satmaq icazəsi verildi. Böyük Britaniya bu prosesdə geri qalmaq istəmir.
Böyük Britaniyanın Azərbaycana və Ermənistan hərbi texnika satışının başqa səbəbi də var. Böyük Britaniya Azərbaycanın və Ermənistanın Rusiyadan hərbi texnika almasını istəmir. Çünki bu halda Azərbaycanın və Ermənistanın Rusiyadan asılılığı arta bilər. Digər tərəfdən Qərb ölkələrinin, o cümlədən Böyük Britaniyanın hərbi texnikası Azərbaycana və Ermənistana Rusiyanın mümkün təhdidindən qorunmağa imkan verəcək. Ukraynanın Rusiyanın ona qarşı işğalçı müharibəyə başlamadan əvvəl müxtəlif çeşidli Qərb istehsalı olan hərbi texnikası və raket sistemləri olsaydı, Kreml qonşu ölkəyə qarşı müharibəyə başlamaqda risk etməzdi”.

Why was the arms embargo against Azerbaijan and Armenia lifted? –
Great Britain has completely lifted the arms embargo against Azerbaijan and Armenia. This was stated by the UK's Minister of State for Europe, North America, and Overseas Territories, Stephen Dawdy. Stephen Dawdy visited Azerbaijan in August and met with President Ilham Aliyev.
In a statement to Medianews.az regarding the issue, political analyst Elkhan Shahinoglu said that Great Britain, while being a strategic partner of Azerbaijan, also has good relations with Armenia: “Therefore, London decided to lift the arms embargo against both Azerbaijan and Armenia. Western countries had imposed a ban on arms sales to Azerbaijan and Armenia for many years. Western countries, including London, hoped that through negotiations a peace would be achieved between Azerbaijan and Armenia. However, Azerbaijan was dissatisfied with the activities of the Minsk Group, which was dealing with the resolution of the conflict. Azerbaijan's main condition for peace—territorial integrity—was not ensured. Armenia did not want to return the occupied territories. Because of this, Azerbaijan strengthened its army and, using the weapons and military equipment received from partner countries, won the Second Karabakh war in 2020 and restored its territorial integrity. After that, there was no point in maintaining the arms embargo against Azerbaijan. Armenia was buying arms and military equipment from France, Russia, and India, while Azerbaijan was acquiring them from Turkey and Israel.
After the war, Azerbaijan and Armenia continue to spend billions of dollars on purchasing military equipment. Because of this, European countries have allowed selling arms to Azerbaijan and Armenia to earn profits for military equipment manufacturers. Great Britain does not want to fall behind in this process.
There is another reason why Great Britain sells military equipment to Azerbaijan and Armenia. Great Britain does not want Azerbaijan and Armenia to obtain military equipment from Russia, as this could increase their dependence on Russia. On the other hand, Western countries', including Great Britain's, military equipment will enable Azerbaijan and Armenia to protect themselves from possible threats from Russia. If Ukraine had had various types of Western-made military equipment and missile systems before Russia's invasion war, the Kremlin would not have taken the risk of starting a war against its neighbor.”