“Azərbaycan futbolu uzun illərdir eyni labirintdə fırlanır. Hər dəfə çıxış yolu kimi yanlış seçimlər təqdim olunur”. İdman icmalçısı Rasim Mövsümzadə Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
Ekspert qeyd edib ki, Azərbaycan milli komandasına baş məşqçi təyin olunması böyük səhv olan Fernandu Santuşun vəzifəsindən çıxarılması ilə də ölkə futbolunun problemləri həll olunmayacaq: “İndiki vəziyyətdə əcnəbilərə milyonlar xərclənilməsin deyə komandanın yerli məşqçilərdən birinə həvalə edilməsi ilə bağlı saysız çıxışlara, yazılara, bir sözlə, ictimai tələblərə əhəmiyyət verməyən AFFA-nın məqsədi nədir?
Bir müvəqqəti icraçını da nəzərə alsaq, son 21 ildə milli komandanın 7 əcnəbi məşqçisi olub və heç biri uğurlu nəticə qazana bilməyib. Halbuki onlara xərclənən milyonları ölkə futbolunun problemlərinin həllinə yönəltmək olardı.
Problemlər isə saysız-hesabsızdır. Futbolu bilənlərin yaxına buraxılmaması və şəffaflığın olmaması, bir çox klubun yalnız dövlət dəstəyi ilə fəaliyyət göstərməsi, zəif infrastruktur və təbii ot örtüklü meydanların azlığı, keyfiyyətli məşqçi və texniki heyət çatışmazlığı, uşaq və gənclər futbolunun inkişaf etməməsi və orada çalışan məşqçilərin qəpik-quruş qazanması...
Bu vəziyyətdən çıxış üçün sistemli islahatlara və şəffaf idarəetməyə ehtiyac var. Əks halda Azərbaycan futbolu “Qarabağ”ın uğurlarının kölgəsində gizlənməyə davam edəcək”.
AFFA milli komandanın baş məşqçisi Fernandu Santuşu sentyabrın 8-də istefaya göndərib. 2024-cü il iyunun 12-də milli komandanın baş məşqçisi təyin olunmuş portuqaliyalının rəhbərliyi altında 11 oyunda bir qələbə də qazanılmayıb, yığma UEFA Millətlər Liqasında D liqasına yuvarlanıb.
Beynəlxalq turnirlərə 1994-cü ildən qatılan Azərbaycan milli komandası 8 Avropa çempionatının, 7 dünya çempionatının seçmə mərhələsində ələnib.
Milli 1 dəfə UEFA Millətlər Liqasının D liqasında, 3 dəfə C liqasında qrup mərhələsini aşa bilməyib.

«Азербайджанский футбол вращается в одном и том же лабиринте» -
«Азербайджанский футбол уже много лет вращается в одном и том же лабиринте. Каждый раз в качестве выхода предлагают неправильные решения», — так заявил спортивный обозреватель Расим Мевсумзаде Medianews.az в своем интервью.
Эксперт отметил, что снятие с должности Фернанду Сантуша, который был большой ошибкой на посту главного тренера сборной Азербайджана, не решит проблем футбола в стране: «Целью AFFA, которая не обращает внимания на многочисленные выступления, статьи и, одним словом, общественные требования о передаче команды одному из местных тренеров, чтобы не тратить миллионы на иностранцев в нынешней ситуации, что является?
Если считать временного исполнителя, то за последние 21 год у национальной команды было 7 иностранных тренеров, и ни один из них не добился успеха. Между тем эти миллионы можно было направить на решение проблем футбола в стране.
Проблем очень много. Отсутствие доступа для знающих футбол людей и отсутствие прозрачности, работа многих клубов только при государственной поддержке, слабая инфраструктура и малое количество полей с натуральным травяным покрытием, дефицит квалифицированных тренеров и технического персонала, отсутствие развития детского и молодежного футбола, а также мизерные зарплаты тренерам, работающим там...
Для выхода из этой ситуации необходимы системные реформы и прозрачное управление. В противном случае азербайджанский футбол продолжит прятаться в тени успехов «Карабаха».
AFFA отправила в отставку главного тренера национальной сборной Фернанду Сантуша 8 сентября. Под руководством португальца, назначенного главным тренером национальной команды 12 июня 2024 года, в 11 матчах не было одержано ни одной победы, сборная опустилась в лигу D Лиги наций УЕФА.
Национальная команда занимает 122 место среди 210 сборных в рейтинге ФИФА.
Азербайджанская сборная, участвующая в международных турнирах с 1994 года, вылетала на отборочных этапах 8 чемпионатов Европы и 7 чемпионатов мира.