Azər Maqsudovun işindən YENİ XƏBƏR -
Bu gün Sabunçu Rayon Məhkəməsi Kliniki Tibbi Mərkəzin toksikologiya şöbəsinin müdiri, ölkənin baş toksikoloqu Azər Maqsudovun 4 il azadlıqdan məhrum edilməsi haqda qərar çıxarıb. Hökmə əsasən, Azər Maqsudov cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməlidir.
Məhkəmə Azər Maqsudovu 2023-cü ilin noyabrında Sabunçu rayonu ərazisində İstanbul Mərmərə Universitetinin müəllimi, türkoloq Arif Acaloğlunun ölümü ilə nəticələnmiş yol-nəqliyyat hadisəsində təqsirli bilib.
Azər Maqsudovun vəkili Musa Abdınov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, onlar qərarı ədalətli saymırlar: “Biz məhkəməyə bəraət hökmü çıxarılması məqsədilə müraciət etmişdik. Məhkəmə isə tam ədalətsiz bir hökm verdi. Biz Sabunçu Rayon Məhkəməsinin bugünkü qərarından apelyasiya instansiyasına şikayət edəcəyik”.
Vəkil onu da deyib ki, apellyasiya şikayətinə baxılanadək Sabunçu Rayon Məhkəməsinin qərarı icraya yönəldilməyəcək, yəni Azər Maqsudov məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsinə göndərilməyəcək.
Azər Maqsudov barəsində hökmün verilməsi ilə əlaqədar mediada yayılan məlumatlarda o, Kliniki Tibbi Mərkəzin toksikologiya şöbəsinin sabiq müdiri kimi təqdim olunub. Musa Abdınov bildirib ki, bu, yanlış təqdimatdır, çünki Azər Maqsudov toksikologiya şöbəsinin müdiri vəzifəsindən çıxarılmayıb, bu vəzifədə fəaliyyətini davam etdirir və apellyasiya instansiyası qərar verənədək belə də olacaq: “Ümid edirik ki, apellyasiya instansiyası ədalətli qərar çıxaracaq, bəraət hökmü veriləcək və Azər Maqsudov işə apellyasiya instansiyasında baxılması başa çatandan sonra da toksikologiya şöbəsinin müdiri vəzifəsində fəaliyyətini davam etdirəcək”.

НОВОСТИ о принятом решении по Азеру Магсудову -
Сегодня Сабунчинский районный суд вынес решение о лишении свободы на 4 года начальника отдела токсикологии Клинического медицинского центра, главного токсиколога страны Азера Магсудова. Согласно приговору, Азер Магсудов должен отбывать наказание в исправительном учреждении поселкового типа.
Суд признал Азера Магсудова виновным в дорожно-транспортном происшествии с летальным исходом, произошедшем в ноябре 2023 года на территории Сабунчинского района, в результате которого погиб преподаватель университета Мармара в Стамбуле, тюрколог Ариф Аджалооглу.
Адвокат Азера Магсудова Муса Абдинов в комментарии Medianews.az заявил, что они не считают решение справедливым: «Мы обратились в суд с просьбой вынести оправдательный приговор. Суд же вынес совершенно несправедливое решение. Мы будем подавать апелляцию на сегодняшнее решение Сабунчинского районного суда».
Адвокат также сообщил, что до рассмотрения апелляционной жалобы решение Сабунчинского районного суда не будет приведено в исполнение, то есть Азер Магсудов не будет направлен в исправительное учреждение поселкового типа.
В связи с вынесением приговора в СМИ распространялись сведения, что он является бывшим начальником отдела токсикологии Клинического медицинского центра. Муса Абдинов отметил, что это неверное представление, поскольку Азер Магсудов не был освобожден от должности начальника отдела токсикологии, продолжает работать на этой должности и будет продолжать до вынесения решения апелляционной инстанции: «Надеемся, что апелляционная инстанция вынесет справедливое решение, будет вынесен оправдательный приговор, и Азер Магсудов после рассмотрения дела в апелляционной инстанции продолжит работать начальником отдела токсикологии».