Azər Maqsudovun işindən YENİ XƏBƏR -
Bu gün Sabunçu Rayon Məhkəməsi Kliniki Tibbi Mərkəzin toksikologiya şöbəsinin müdiri, ölkənin baş toksikoloqu Azər Maqsudovun 4 il azadlıqdan məhrum edilməsi haqda qərar çıxarıb. Hökmə əsasən, Azər Maqsudov cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməlidir.
Məhkəmə Azər Maqsudovu 2023-cü ilin noyabrında Sabunçu rayonu ərazisində İstanbul Mərmərə Universitetinin müəllimi, türkoloq Arif Acaloğlunun ölümü ilə nəticələnmiş yol-nəqliyyat hadisəsində təqsirli bilib.
Azər Maqsudovun vəkili Musa Abdınov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, onlar qərarı ədalətli saymırlar: “Biz məhkəməyə bəraət hökmü çıxarılması məqsədilə müraciət etmişdik. Məhkəmə isə tam ədalətsiz bir hökm verdi. Biz Sabunçu Rayon Məhkəməsinin bugünkü qərarından apelyasiya instansiyasına şikayət edəcəyik”.
Vəkil onu da deyib ki, apellyasiya şikayətinə baxılanadək Sabunçu Rayon Məhkəməsinin qərarı icraya yönəldilməyəcək, yəni Azər Maqsudov məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsinə göndərilməyəcək.
Azər Maqsudov barəsində hökmün verilməsi ilə əlaqədar mediada yayılan məlumatlarda o, Kliniki Tibbi Mərkəzin toksikologiya şöbəsinin sabiq müdiri kimi təqdim olunub. Musa Abdınov bildirib ki, bu, yanlış təqdimatdır, çünki Azər Maqsudov toksikologiya şöbəsinin müdiri vəzifəsindən çıxarılmayıb, bu vəzifədə fəaliyyətini davam etdirir və apellyasiya instansiyası qərar verənədək belə də olacaq: “Ümid edirik ki, apellyasiya instansiyası ədalətli qərar çıxaracaq, bəraət hökmü veriləcək və Azər Maqsudov işə apellyasiya instansiyasında baxılması başa çatandan sonra da toksikologiya şöbəsinin müdiri vəzifəsində fəaliyyətini davam etdirəcək”.

Today, the Sabunchu District Court issued a decision to sentence Azer Maqsudov, head of the toxicology department of the Clinical Medical Center and the country's chief toxicologist, to 4 years of imprisonment. According to the verdict, Azer Maqsudov must serve his sentence in a penal colony.
The court found Azer Maqsudov guilty in a road traffic accident in Sabunchu district in November 2023, which resulted in the death of Arif Acaloğlu, a teacher at Istanbul Marmara University and Turkologist.
Azer Maqsudov’s lawyer, Musa Abdınov, stated in an interview with Medianews.az that they do not consider the decision just: “We had applied to the court for an acquittal. However, the court issued a completely unjust verdict. We will appeal today's decision by the Sabunchu District Court to the appellate instance.”
The lawyer also said that until the appeal is reviewed, the Sabunchu District Court's decision will not be executed, meaning Azer Maqsudov will not be sent to a penal colony.
Regarding the verdict against Azer Maqsudov, some media reports presented him as the former head of the toxicology department of the Clinical Medical Center. Musa Abdınov stated that this representation is incorrect, because Azer Maqsudov has not been removed from the position of head of the toxicology department, continues to work in this role, and will remain so until the appellate instance makes a decision: “We hope that the appellate instance will issue a just verdict, acquitting him, and that Azer Maqsudov will continue to serve as head of the toxicology department even after the appellate review is concluded.”