Avanesyan kimdir, hara bağlıdır? Məqsədi nə olub? Niyə tədbir yerinə can atırmış? -
“Sentyabrın 14-ü Xankəndidə Qarabağ Universitetinin Klinikasının, tibb və sağlamlıq elmləri fakültəsinin tədris korpusunun açılışı günü silahlı təxribat törətmək cəhdində suçlandırılaraq həbs edilən Karen Avanesyan kimdir, hara bağlıdır? "Təxribat" özü geniş anlayışdır, bir nəfər polis əməkdaşını da yaralayan bu adamın əsas məqsədi nə olub? O, niyə tədbir yerinə can atırmış? Əminəm ki, gec-tez bununla bağlı rəsmi açıqlama olacaq”. Milli Məclisin deputatı Sahib Alıyev Medianews.az-a belə deyib.
Deputat daha sonra əlavə edib: “Ona da əminəm ki, son üç ayda böyrümüzdə 3 dəfə hərbi təlim keçirənlər, kontrolları altındakı revanşistlər, daşnaklar və digər törtökuntülər Karen Avanesyandan qəhrəman, yaxud da qurban düzəltməyə cəhd edəcəklər. Yəni bu olay ətrafında geniş informasiya təxribatına əl atacaqlar, bəlkə həm də nələrisə ört-basdır etmək üçün.
Bütün hallarda sentyabrın 14-dəki olay dövlət və millət olaraq sayıqlığımızı daha da artırmamızı tələb edir. Xankəndidə klinikayla tibb və sağlamlıq elmləri fakültəsinin tədris korpusunun açılışı günü baş verənlər göstərir ki, avanesyanları bizə nifrət ruhunda bəsləyənlər, onları əbədi düşmənçiliyə, terrora yoluxduranlar elə də qalmaları, sağalmamaları üçün bacardıqlarını edəcəklər. Və belə hiss olunur ki, Qarabağda gedən quruculuq işləri onları torpaqlarımızın işğaldan qurtarılmasından heç də az qıcıqlandırmır. Biz bunu görməzdən gələ bilmərik.
Polisimizə ayıq və peşəkar davranışına görə vətəndaş olaraq təşəkkürümü bildirir, yaralı əməkdaşa şəfa diləyirəm!”
Xatırladaq ki, sentyabrın 14-də Xankəndi şəhərində 1967-ci il təvəllüdlü Karen Avanesyan ad-soyadlı şəxs tutulub. O, yaşadığı yerdən şəhərin yaxınlığındakı meşə massivinə gedərək qabaqcadan orada gizlətdiyi "Kalaşnikov" avtomatını və ona aid patronla dolu dörd sandıqcanı, eləcə də beş qumbaranı götürüb Xankəndidə keçirilən tədbir yerinə yaxınlaşmaq istəyərkən saxlanıb. Bu zaman K.Avanesyan üç əl qumbarası atmaqla və avtomatdan atəş açmaqla polisə silahlı müqavimət göstərib. Cavab atəşi nəticəsində güllə yarası almış K.Avanesyan tutulub. Əməliyyat zamanı bir polis əməkdaşı yaralanıb.
Baş Prokurorluq və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) birgə cinayət işi qaldırıb, əməliyyat-istintaq tədbirləri aparılır.

Кто такой Аванесян, к чему он относится? Какова была его цель? Почему он рвался на мероприятие? -
Кто такой Аванесян, к чему он относится? Какова была его цель? Почему он рвался на мероприятие? - Депутат
«Кто такой Карен Аванесян, обвинённый в попытке вооружённого провокационного акта и задержанный в Ханкенде 14 сентября, в день открытия клиники Карабахского университета и учебного корпуса факультета медицины и наук о здоровье, и к кому он относится? «Провокация» – понятие широкое, и этот человек, ранивший одного сотрудника полиции, какова была его основная цель? Почему он стремился попасть на мероприятие? Уверен, что рано или поздно появится официальное разъяснение по этому поводу». Так заявил Medianews.az депутат Милли Меджлиса Саиб Алиев.
Депутат затем добавил: «Уверен также, что за последние три месяца те, кто несколько раз проводил военные учения у нас под боком, контролируемые ими реваншисты, дашнаки и другие выродки будут пытаться представить Карена Аванесяна либо героем, либо жертвой. То есть они прибегнут к широкой информационной провокации вокруг этого события, возможно, чтобы что-то скрыть.
В любом случае инцидент 14 сентября требует от нас как государства и нации повышенной бдительности. Произошедшее в Ханкенде в день открытия клиники и учебного корпуса факультета медицины и наук о здоровье показывает, что те, кто воспитывает в нас ненависть к аванесьянам, заражают их вечной враждебностью и терроризмом, сделают всё возможное, чтобы они остались таковыми и не излечились. И кажется, что строительные работы, идущие в Карабахе, раздражают их не меньше, чем освобождение наших земель от оккупации. Мы не можем этого игнорировать.
Выражаю благодарность нашей полиции за бдительную и профессиональную работу и как гражданин желаю скорейшего выздоровления раненому сотруднику!»
Напомним, что 14 сентября в Ханкенде был задержан Карен Аванесян 1967 года рождения. Он пошёл из места проживания в лесной массив у города, где заранее спрятал автомат Калашникова и четыре коробки патронов, а также взял с собой пять гранат и пытался приблизиться к месту проведения мероприятия в Ханкенде, когда был задержан. При этом К. Аванесян открыл огонь из автомата и бросил три ручные гранаты, оказывая вооружённое сопротивление полиции. В ответном огне он получил огнестрельное ранение и был задержан. В ходе операции ранен один сотрудник полиции.
Генеральная прокуратура и Служба государственной безопасности (СГБ) начали совместное уголовное дело, проводятся оперативно-следственные мероприятия.