ABŞ Dövlət katibi Ermənistana Azərbaycanla sülhün faydasını xatırladıb
ABŞ dövlət katibi Marko Rubio prezident Donald Trampın Ermənistan və Azərbaycan arasında keçirdiyi tarixi sammitin önəmindən bəhs edib.
"Report" xəbər verir ki, Rubionun bu barədə fikirləri Müstəqillik Günü münasibətilə Ermənistanı təbrik bəyanatında yer alıb.
O bildirib ki, Vaşinqton sammiti regional əməkdaşlıq baxımından önəmlidir. Rubio həmçinin TRIPP marşrutunun həyata keçirilməsi üçün Ermənistana ayrılan 145 milyon dollar yardımı xatırladaraq bunun iki ölkə arasında iş birliyinin əhəmiyyətini ehtiva etdiyini vurğulayıb.
ABŞ Dövlət katibi həmçinin Ermənistanın sülhə töhfə verməyə davam edəcəyi halda, ölkəsinin ona dəstəyini davam etdirəcəyini bildirib.
Xatırladaq ki, avqustun 8-də Vaşinqtonda Azərbaycan və Ermənistan liderləri ABŞ Prezidentinin iştirakı ilə 7 bənddən ibarət Birgə Bəyannamə imzalayıblar. Sənədin bəndlərindən biri regional kommunikasiyaların açılması çərçivəsində Zəngəzur dəhlizinin ("Tramp marşrutu") işə salınması ilə bağlıdır.
Bundan əlavə, Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri "Azərbaycan Respublikası ilə Emənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş"in mətnini paraflayıblar.

U.S. Secretary of State reminded Armenia of the benefits of peace with Azerbaijan
U.S. Secretary of State Mark Rubio spoke about the significance of the historic summit between President Donald Trump and Armenia and Azerbaijan.
"Report" reports that Rubio's remarks were included in a congratulatory statement to Armenia on the occasion of Independence Day.
He stated that the Washington summit is important in terms of regional cooperation. Rubio also recalled the $145 million allocated to Armenia for the implementation of the TRIPP route, emphasizing that this underscores the importance of cooperation between the two countries.
The U.S. Secretary of State further stated that if Armenia continues to contribute to peace, his country will continue to support it.
It should be recalled that on August 8, in Washington, the leaders of Azerbaijan and Armenia signed a Joint Declaration consisting of 7 points, with the participation of the U.S. President. One of the points of the document concerns the launching of the Zangezur corridor ("Trump route") within the framework of opening regional communications.
In addition, the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia initialed the text of the "Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia."