ABŞ Dövlət katibi Ermənistana Azərbaycanla sülhün faydasını xatırladıb
ABŞ dövlət katibi Marko Rubio prezident Donald Trampın Ermənistan və Azərbaycan arasında keçirdiyi tarixi sammitin önəmindən bəhs edib.
"Report" xəbər verir ki, Rubionun bu barədə fikirləri Müstəqillik Günü münasibətilə Ermənistanı təbrik bəyanatında yer alıb.
O bildirib ki, Vaşinqton sammiti regional əməkdaşlıq baxımından önəmlidir. Rubio həmçinin TRIPP marşrutunun həyata keçirilməsi üçün Ermənistana ayrılan 145 milyon dollar yardımı xatırladaraq bunun iki ölkə arasında iş birliyinin əhəmiyyətini ehtiva etdiyini vurğulayıb.
ABŞ Dövlət katibi həmçinin Ermənistanın sülhə töhfə verməyə davam edəcəyi halda, ölkəsinin ona dəstəyini davam etdirəcəyini bildirib.
Xatırladaq ki, avqustun 8-də Vaşinqtonda Azərbaycan və Ermənistan liderləri ABŞ Prezidentinin iştirakı ilə 7 bənddən ibarət Birgə Bəyannamə imzalayıblar. Sənədin bəndlərindən biri regional kommunikasiyaların açılması çərçivəsində Zəngəzur dəhlizinin ("Tramp marşrutu") işə salınması ilə bağlıdır.
Bundan əlavə, Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri "Azərbaycan Respublikası ilə Emənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş"in mətnini paraflayıblar.

Госсекретарь США напомнил Армении о пользе мира с Азербайджаном
Госсекретарь США Марко Рубио отметил важность исторического саммита, проведенного между Арменией и Азербайджаном при участии президента Дональда Трампа.
Как сообщает "Report", мнения Рубио по этому поводу были выражены в поздравительном заявлении по случаю Дня независимости Армении.
Он отметил, что саммит в Вашингтоне важен с точки зрения регионального сотрудничества. Рубио также напомнил о выделенной Армении помощи в размере 145 миллионов долларов на реализацию маршрута TRIPP, подчеркнув, что это отражает важность сотрудничества между двумя странами.
Госсекретарь США также заявил, что страна продолжит поддерживать Армению, если она продолжит вносить вклад в мир.
Напомним, что 8 августа в Вашингтоне лидеры Азербайджана и Армении подписали Совместную декларацию из 7 пунктов при участии Президента США. Один из пунктов документа касается запуска Зангезурского коридора ("маршрут Трампа") в рамках открытия региональных коммуникаций.
Кроме того, министры иностранных дел Азербайджана и Армении парафировали текст Соглашения "О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Азербайджан и Республикой Армения".