“Yeni Müsavat” həftəliyə keçir –
Əsası 1989-cu ildə qoyulan “Yeni Müsavat” 1990-cı illərin ikinci yarısından gündəlik nəşrdir, 2000-ci illərdə uzun müddət həftənin bütün günləri çıxıb.
Hazırda həftədə beş dəfə işıq üzü görən qəzet 2026-cı ilin yanvarından həftəliyə keçir.
“Yeni Müsavat”ın baş redaktoru Nazim Sabiroğlu dekabrın 22-də Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, həftəlik nəşri ilkin olaraq 16 səhifə həcmində həyata keçirməyi planlaşdırırlar: “Amma sonrakı dövrdə səhifələrin sayının artırılacağı, qəzetimizin 24 səhifə həcmində çıxacağı istisna deyil”.
Bəs “Yeni Müsavat” həftənin hansı günü işıq üzü görəcək?
Baş redaktor bildirib ki, böyük ehtimalla gələn ildən qəzet həftənin çərşənbə günü köşklərdə olacaq.
Xatırladaq ki, Medianın İnkişafı Agentliyi 2026-cı ildən qəzetlərin yalnız həftədə bir nömrəsinin çapına maliyyə yardımı göstərəcək. Onlara internet versiyası ilə birlikdə ayda 8000 manat ödənəcək. “Yeni Müsavat” qəzetinin dövriliyini dəyişməsi bununla əlaqədardır.
Medianın İnkişafı Agentliyi hazırda “Yeni Müsavat”la yanaşı daha beş gündəlik qəzetin (“525-ci qəzet”, “Yeni Azərbaycan” “Bakı xəbər”, “Şərq”, “Səs”) həftədə 5 nömrəsi maliyyələşdirir, bu qəzetlərə internet versiyası ilə birlikdə ayda 18000 manat yardım ayırır.
2026-cı ildən “525-ci qəzet”in, “Səs” və “Şərq” qəzetlərinin də dövriliyində dəyişiklik olacaq.
Medianews.az qeyd edir ki, hazırda ölkədə daha dörd gündəlik qəzet çıxır: “Azərbaycan”, “Xalq qəzeti”, “İki sahil”, “Novoye vremya”. Bu qəzetlərdən yalnız biri maliyyə dəstəyini Medianın İnkişafı Agentliyindən alır: rus dilində çıxan “Novoye vremya”nın həftədə bir nömrəsinə vəsait ayrılır.

“Yeni Müsavat” is switching to a weekly publication –
“Yeni Müsavat” is switching to a weekly publication – On which day and on how many pages will it be published?
“Yeni Müsavat” newspaper is changing its frequency.
Founded in 1989, “Yeni Müsavat” has been a daily publication since the second half of the 1990s, and throughout the 2000s it was published every day of the week for a long period.
Currently, the newspaper is published five times a week, and from January 2026 it will switch to a weekly publication.
“Yeni Müsavat” editor-in-chief Nazim Sabiroğlu said in an interview with Medianews.az on December 22 that they plan to initially publish the weekly edition in 16 pages: “However, it is not excluded that the number of pages will be increased later, and our newspaper will be published in 24 pages.”
So on which day of the week will “Yeni Müsavat” be published?
The editor-in-chief stated that most likely from next year the newspaper will be available at newsstands on Wednesdays.
Recall that from 2026, the Media Development Agency will provide financial support only for the printing of one issue of newspapers per week. They will be paid 8000 manat per month including the internet version. The change in the frequency of “Yeni Müsavat” newspaper is related to this.
Currently, the Media Development Agency finances five daily newspapers alongside “Yeni Müsavat” (“525-ci qəzet”, “Yeni Azərbaycan”, “Bakı xəbər”, “Şərq”, “Səs”) with five issues per week and allocates 18,000 manat per month including the internet version for these newspapers.
From 2026, there will also be a change in the frequency of “525-ci qəzet” and the newspapers “Səs” and “Şərq”.
Medianews.az reports that currently there are four more daily newspapers published in the country: “Azərbaycan”, “Xalq qəzeti”, “İki sahil”, “Novoye vremya”. Among these newspapers, only one receives financial support from the Media Development Agency: funds are allocated for one weekly issue of “Novoye vremya”, published in Russian.