“Yeni Müsavat” həftəliyə keçir –
Əsası 1989-cu ildə qoyulan “Yeni Müsavat” 1990-cı illərin ikinci yarısından gündəlik nəşrdir, 2000-ci illərdə uzun müddət həftənin bütün günləri çıxıb.
Hazırda həftədə beş dəfə işıq üzü görən qəzet 2026-cı ilin yanvarından həftəliyə keçir.
“Yeni Müsavat”ın baş redaktoru Nazim Sabiroğlu dekabrın 22-də Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, həftəlik nəşri ilkin olaraq 16 səhifə həcmində həyata keçirməyi planlaşdırırlar: “Amma sonrakı dövrdə səhifələrin sayının artırılacağı, qəzetimizin 24 səhifə həcmində çıxacağı istisna deyil”.
Bəs “Yeni Müsavat” həftənin hansı günü işıq üzü görəcək?
Baş redaktor bildirib ki, böyük ehtimalla gələn ildən qəzet həftənin çərşənbə günü köşklərdə olacaq.
Xatırladaq ki, Medianın İnkişafı Agentliyi 2026-cı ildən qəzetlərin yalnız həftədə bir nömrəsinin çapına maliyyə yardımı göstərəcək. Onlara internet versiyası ilə birlikdə ayda 8000 manat ödənəcək. “Yeni Müsavat” qəzetinin dövriliyini dəyişməsi bununla əlaqədardır.
Medianın İnkişafı Agentliyi hazırda “Yeni Müsavat”la yanaşı daha beş gündəlik qəzetin (“525-ci qəzet”, “Yeni Azərbaycan” “Bakı xəbər”, “Şərq”, “Səs”) həftədə 5 nömrəsi maliyyələşdirir, bu qəzetlərə internet versiyası ilə birlikdə ayda 18000 manat yardım ayırır.
2026-cı ildən “525-ci qəzet”in, “Səs” və “Şərq” qəzetlərinin də dövriliyində dəyişiklik olacaq.
Medianews.az qeyd edir ki, hazırda ölkədə daha dörd gündəlik qəzet çıxır: “Azərbaycan”, “Xalq qəzeti”, “İki sahil”, “Novoye vremya”. Bu qəzetlərdən yalnız biri maliyyə dəstəyini Medianın İnkişafı Agentliyindən alır: rus dilində çıxan “Novoye vremya”nın həftədə bir nömrəsinə vəsait ayrılır.

Газета «Yeni Müsavat» изменяет свою периодичность.
Основанная в 1989 году, «Yeni Müsavat» с второй половины 1990-х годов является ежедневной газетой, в 2000-х годах она выходила долгое время каждый день недели.
В настоящее время газета, выходящая пять раз в неделю, с января 2026 года перейдёт на еженедельный выпуск.
Главный редактор «Yeni Müsavat» Назим Сабироглу в своем интервью Medianews.az 22 декабря сказал, что они планируют изначально выпускать еженедельник объемом 16 страниц: «Однако в последующем не исключено увеличение количества страниц, и наша газета может выйти объемом в 24 страницы».
А в какой день недели будет выходить «Yeni Müsavat»?
Главный редактор сообщил, что с большой вероятностью с следующего года газета будет продаваться по средам.
Напомним, что Агентство по развитию медиа с 2026 года будет оказывать финансовую поддержку только одному номеру газет в неделю. Им будут выплачивать 8000 манатов в месяц вместе с интернет-версией. Изменение периодичности газеты «Yeni Müsavat» связано с этим.
В настоящее время Агентство по развитию медиа финансирует наряду с «Yeni Müsavat» ещё пять ежедневных газет («525-ci qəzet», «Yeni Azərbaycan», «Bakı xəbər», «Şərq», «Səs»), выпуская им по 5 номеров в неделю и выделяя этим газетам с интернет-версией по 18000 манатов в месяц.
С 2026 года периодичность выпуска изменится и у газет «525-ci qəzet», «Səs» и «Şərq».
Medianews.az отмечает, что в стране сейчас выходят ещё четыре ежедневных газеты: «Azərbaycan», «Xalq qəzeti», «İki sahil», «Novoye vremya». Из этих газет финансовую поддержку Агентства по развитию медиа получает только одна: русскоязычная «Novoye vremya», которой выделяется финансирование на один номер в неделю.