Rusiyalı jurnalist Parisdə müəmmalı şəkildə ölüb
Fransanın paytaxtı Parisin şəhərətrafı ərazisi olan Medonedə yaşayan 38 yaşlı rusiyalı jurnalist Yevgeni Safronov müəmmalı şəkildə ölüb.
Oxu.Az-ın xəbərinə görə, bu barədə Fransanın "Le Parisien" nəşri və BFM telekanalı məlumat verib.
Qeyd edilib ki, jurnalist ölümcül halda yaşadığı çoxmənzilli binanın qarşısında aşkarlanıb. Onun binanın yeddinci mərtəbəsindəki mənzilin pəncərəsindən özünü atdığı iddia olunur.
"Safronov xəstəxanaya çatdırılsa da həyatını xilas etmək mümkün olmayıb, orada ölüb.
Polis Yevgeni Safronovun mənzilində rus dilində məktublar, zibil qutusunda narkotik tapıb, pəncərənin yanında isə stul olub.
Jurnalistin otaq yoldaşı hadisə yerində olub. Polis dil baryeri səbəbindən sorğu-sual apara və detalları müəyyən edə bilməyib" - deyə, xəbərdə qeyd edilib.
Yerli KİV-lərin yazdığına görə, bir müddət əvvəl Safronov ailəsinə intihar edəcəyinə dair məktub göndərib. Rus dilində yazılmış mətndə jurnalist haker hücumunun qurbanı olduğunu bildirib.
"Bütün hesablarım sındırılıb. "Telegram" hesabım oğurlanıb. Mənim mətn mesajlarım və telefon danışıqlarım ələ keçirilib. Telefonum hakerlər tərəfindən yoluxdurub", - deyə Safronov məktubunda qeyd edib.
"Le Parisien" həmçinin Safronovun ölümlə hədələnə biləcəyini də yazıb. Bunu qəzetə Fransa polisi tərəfindən toplanan materiallarla tanış olan mənbə deyib.

38-летний российский журналист Евгений Сафронов, проживавший в пригорода Парижа Медон, таинственно погиб.
По сообщению Oxu.Az, об этом сообщили французское издание "Le Parisien" и телеканал BFM.
Отмечается, что журналист был найден в смертельном состоянии перед многоквартирным домом, где он жил. Предполагается, что он прыгнул из окна своей квартиры на седьмом этаже.
"Сафронова доставили в больницу, но спасти его жизнь не удалось, он скончался там.
Полиция обнаружила в квартире Евгения Сафронова письма на русском языке и наркотики в мусорном ведре, рядом с окном стоел стул.
Сожитель журналиста находился на месте происшествия. Из-за языкового барьера полиция не смогла провести допрос и выяснить детали", - говорится в сообщении.
По данным местных СМИ, некоторое время назад Сафронов отправил семье письмо с намеком на намерение покончить с собой. В написанном на русском языке тексте журналист заявил, что стал жертвой хакерской атаки.
"Все мои аккаунты взломаны. Мой аккаунт в Telegram украден. Мои текстовые сообщения и телефонные разговоры перехвачены. Мой телефон заражен хакерами", - говорится в письме Сафронова.
"Le Parisien" также написал, что Сафронову могли угрожать смертью. Об этом изданию сообщил источник, знакомый с материалами, собранными французской полицией.