Ramiz Mehdiyevin ailəsinin ölkədən çıxışına
Dövlətə xəyanət və digər xüsusilə ağır cinayətlərdə ittiham olunan Ramiz Mehdiyevin ailə üzvləri də istintaq nəzarəti altına alınıb və onların ölkədən çıxışına məhdudiyyət qoyulub.
“Qafqazinfo”nun əldə etdiyi məlumata görə, bu addım R. Mehdiyevin cinayət yolu ilə əldə etdiyi gəlirlər hesabına yaxınlarının da əhəmiyyətli maliyyə imkanlarına sahib olması ilə bağlı araşdırmalar çərçivəsində atılıb.
“Boz kardinal” uzun illər dövlət strukturundakı nüfuzundan istifadə edərək müxtəlif kommersiya fəaliyyətlərinə nəzarət edib. Həmin dövrdə onun qohumlarının adına milyonlarla manat dəyərində mənzillər, villalar və şirkət payları rəsmiləşdirilib. Son günlər bu əmlakların kiçik bir qismi mediada da ictimailəşib.
Ramiz Mehdiyevə qarşı irəli sürülən əsas ittihamlardan biri Cinayət Məcəlləsinin 193-1.3.2-ci (cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma) maddəsidir. Qanunvericiliyə əsasən, çirkli pullarla qazanılmış əmlaklar məhkəmə qərarı ilə dövlət nəfinə müsadirə edilir. Hökmə qədər isə əmlak üzərinə həbs qoyulur.
Hazırkı ibtidai istintaq dövründə Mehdiyevin ailə üzvlərinin maliyyə əməliyyatlarını da araşdırır. Bu əsasla da həyat yoldaşı Qalina Mehdiyeva, oğlu – fövqəladə hallar nazirinin müavini general-mayor Teymur Mehdiyev, qızı Kamilə Əliyeva və kürəkəni İlham Əliyevin ölkədən çıxışına da “stop” qoyulub.
Bu qərar həm ölkə daxilində, həm də xaricdə yerləşən daşınmaz əmlakları ilə bağlı hər hansı hərəkətin (satılma, başqa şəxsin adına rəsmiləşdirmə) qarşısını almaq məqsədi daşıyır.
Eyni zamanda ortaya çıxa biləcək yeni faktlar əsasında Mehdiyev ailəsinin də dindirilməsi ehtimal edilir ki, bu da “stop” qadağasının tətbiqinə əlavə səbəblərdən biri kimi göstərilir.

Члены семьи Рамиза Мехдиева, обвиняемого в государственной измене и других особенно тяжких преступлениях, также взяты под контроль следствия, и им введены ограничения на выезд из страны.
По информации, полученной "Qafqazinfo", этот шаг предпринят в рамках расследования, связанного с тем, что ближайшие родственники Р. Мехдиева обладают значительными финансовыми возможностями, полученными за счет доходов, добытых преступным путем.
«Серый кардинал» долгие годы пользовался своим влиянием в государственных структурах, контролируя различные коммерческие деятельности. За тот период на имя его родственников были оформлены квартиры, виллы и доли в компаниях на сумму в миллионы манатов. В последние дни в СМИ была обнародована небольшая часть этой недвижимости.
Одним из основных обвинений, выдвинутых против Рамиза Мехдиева, является статья 193-1.3.2 Уголовного кодекса (легализация имущества, приобретенного преступным путем). Согласно законодательству, имущество, приобретенное на «грязные» деньги, подлежит конфискации в пользу государства по решению суда. До вынесения приговора на имущество накладывается арест.
В настоящее время в ходе предварительного расследования также изучаются финансовые операции членов семьи Мехдиева. Исходя из этого, введены запреты на выезд из страны для его супруги Галины Мехдиевой, сына — заместителя министра по чрезвычайным ситуациям, генерал-майора Теймура Мехдиева, дочери Камилы Алиевой и зятя Илхама Алиева.
Это решение направлено на предотвращение любых действий с недвижимостью, расположенной как в стране, так и за рубежом (продажа, оформление на другое лицо).
Кроме того, на основании возможных новых фактов рассматривается возможность допроса семьи Мехдиева, что также называется одной из дополнительных причин введения запрета «стоп».