Nazirdən xaricdə təhsil almaq istəyənlərə pis xəbər
Nazir bildirib ki, xaricdə təhsil proqramı üçün müraciət edənlərin sayı cari ildə 900 nəfərə yaxın idi:
"Bu isə seçim prosesini son dərəcə çətinləşdirirdi. Çünki iki çox yaxşı namizəd arasında yalnız bir yer olanda məcburən kimsə kənarda qalır. Biz çalışırıq ki, ən yaxşıları seçək. Təbii ki, bu prosesdə müsahibələr də aparılır. Amma qəbul etmək lazımdır ki, istənilən müsahibə müəyyən qədər subyektivdir".
E.Əmrullayev qeyd etdiyi subyektivliyin minimuma endirilməsi məqsədinə nail olmağa çalışdıqlarını vurğulayıb:
"Elə bir sistem qurmaq istəyirik ki, proqramlara qəbul olunanların keyfiyyəti əvvəlcədən müəyyən olunmuş yüksək meyarlara əsaslansın. Nəticədə təxminən 500 nəfər ən yaxşı namizəd seçilsin. Bunun üçün də qəbul prosesini daha da çətinləşdirməyi, ən yüksək səviyyəli universitetlərə yönəltməyi düşünürük".
"Əminəm ki, bu proqram Azərbaycanın müstəqilliyinin və inkişafının əsas dayaqlarından biri olacaq. Çünki həmin şəxslər xaricdə təhsillərini başa vurduqdan sonra beş, on, on beş, hətta iyirmi il ərzində Azərbaycana qayıdaraq həm dövlət, həm də özəl sektorda mühüm nailiyyətlər qazanacaq və ölkəmizin inkişafına töhfə verəcəklər", - nazir əlavə edib.

Bad news from the minister for those who want to study abroad
We are considering making the admission process for the state program for education abroad even more difficult.
These words were spoken by Minister of Science and Education Emin Amrullayev on AzTV's "Target" program.
The minister stated that the number of applicants for the education abroad program was nearly 900 this year:
"This made the selection process extremely difficult. Because when there is only one spot between two very good candidates, someone inevitably remains out. We try to select the best. Of course, interviews are also conducted in this process. But it must be admitted that any interview is somewhat subjective."
E. Amrullayev emphasized that they are trying to minimize the subjectivity he mentioned:
"We want to establish a system so that the quality of those admitted to the programs is based on predetermined high standards. As a result, approximately 500 of the best candidates will be selected. For this, we plan to make the admission process even more difficult and direct applicants to the highest-level universities."
"I am confident that this program will be one of the main pillars of Azerbaijan’s independence and development. Because those individuals, after completing their education abroad, will return to Azerbaijan in five, ten, fifteen, or even twenty years and achieve significant accomplishments in both the public and private sectors, contributing to our country's development," the minister added.