Nazirdən xaricdə təhsil almaq istəyənlərə pis xəbər
Nazir bildirib ki, xaricdə təhsil proqramı üçün müraciət edənlərin sayı cari ildə 900 nəfərə yaxın idi:
"Bu isə seçim prosesini son dərəcə çətinləşdirirdi. Çünki iki çox yaxşı namizəd arasında yalnız bir yer olanda məcburən kimsə kənarda qalır. Biz çalışırıq ki, ən yaxşıları seçək. Təbii ki, bu prosesdə müsahibələr də aparılır. Amma qəbul etmək lazımdır ki, istənilən müsahibə müəyyən qədər subyektivdir".
E.Əmrullayev qeyd etdiyi subyektivliyin minimuma endirilməsi məqsədinə nail olmağa çalışdıqlarını vurğulayıb:
"Elə bir sistem qurmaq istəyirik ki, proqramlara qəbul olunanların keyfiyyəti əvvəlcədən müəyyən olunmuş yüksək meyarlara əsaslansın. Nəticədə təxminən 500 nəfər ən yaxşı namizəd seçilsin. Bunun üçün də qəbul prosesini daha da çətinləşdirməyi, ən yüksək səviyyəli universitetlərə yönəltməyi düşünürük".
"Əminəm ki, bu proqram Azərbaycanın müstəqilliyinin və inkişafının əsas dayaqlarından biri olacaq. Çünki həmin şəxslər xaricdə təhsillərini başa vurduqdan sonra beş, on, on beş, hətta iyirmi il ərzində Azərbaycana qayıdaraq həm dövlət, həm də özəl sektorda mühüm nailiyyətlər qazanacaq və ölkəmizin inkişafına töhfə verəcəklər", - nazir əlavə edib.

Плохие новости для желающих учиться за границей от министра
Министр отметил, что количество подавших заявки на программу обучения за рубежом в текущем году было около 900 человек:
"Это значительно усложняло процесс отбора. Поскольку при наличии только одного места между двумя очень хорошими кандидатами кто-то вынужденно остается вне конкурса. Мы стараемся выбрать лучших. Конечно, в этом процессе проводятся собеседования. Но следует признать, что любое собеседование в определенной мере субъективно".
Э.Эмруллаев подчеркнул, что они пытаются минимизировать указанную субъективность:
"Мы хотим создать такую систему, чтобы качество поступающих на программы основывалось на заранее определенных высоких критериях. В итоге примерно 500 лучших кандидатов будут отобраны. Для этого мы планируем усложнить процесс приема и направлять студентов в университеты самого высокого уровня".
"Я уверен, что эта программа станет одним из основных столпов независимости и развития Азербайджана. Поскольку после завершения обучения за рубежом эти люди в течение пяти, десяти, пятнадцати, а даже двадцати лет будут возвращаться в Азербайджан и достигать значительных успехов как в государственном, так и в частном секторах, внося свой вклад в развитие нашей страны", — добавил министр.