Kişi qıtlığı olan ölkədə qadınlar “saatlıq ər” xidməti kirayə edir
Latviyada kişi əhalisinin azalması tək yaşayan və gənc qadınlar üçün partnyor tapma problemini daha da dərinləşdirib. Əhali arasında yaranan bu gender disbalansı ölkədə yeni və diqqətçəkən bir xidmət sektorunun - "saatlıq ər" adlandırılan xidmətin ortaya çıxmasına səbəb olub. Bu xidmət qadınlara evdəki xırda təmir və məişət işləri üçün usta çağırmaq imkanı yaradır.
Milli.Az xəbər verir ki, son illərdə Latviyada kişilər arasında ölüm halları xeyli artıb. Mütəxəssislərə görə, bunun başlıca səbəbləri:
• yüksək alkoqol istifadəsi,
• iş və yol qəzaları,
• qəsd hallarının çoxluğudur.
Bu faktorlar kişilərin daha gənc yaşlarda həyatını itirməsinə gətirib çıxarır. Nəticədə qadınların sayı kişilərdən xeyli çoxdur və bu da "həyat yoldaşı və ya partnyor tapmaq" problemini ciddi şəkildə artırır.
29 yaşlı Dania festivallarda çalışdığını və iş yoldaşlarının böyük əksəriyyətinin qadın olduğunu deyir: "Problem deyil, amma mühitdə bir az da kişi olsa, daha balanslı olardı. Heç olmasa, söhbət edə və ya flört edə biləcəyimiz biri olardı."
Onun rəfiqəsi Zane isə bir çox qadının bu səbəbdən xaricdə münasibət qurduğunu bildirir: "Ətrafımdakı qadınların çoxu başqa ölkələrdə münasibətlər qurur. Burada kişi tapmaq həqiqətən çətindir."
Kişi çatışmazlığı Latviyada qeyri-adi bir sektorun formalaşmasına səbəb olub. "Bir saatlıq ər" xidməti çərçivəsində qadınlar cüzi məbləğ müqabilində evlərinə usta çağıra bilirlər. Bu ustalar:
• kran və su təchizatı nasazlıqlarını düzəldir,
• televizor montajı edir,
• mebel quraşdırır,
• elektrik işləri görür,
• ağır əşyaların daşınmasına kömək edir.
Bəzi şirkətlər həftənin bütün günləri qadınların evinə "qızıl əlli" ustalar göndərir. Digərləri isə sifariş daxil olduqdan ən gec 1 saat sonra ustanı ünvana yönləndirir.
Sosioloq Baiba Bela vəziyyəti belə izah edir: "30-40 yaş aralığında kişilərdə ölüm nisbəti qadınlara görə üç dəfə yüksəkdir. Bunun əsas səbəbi alkoqol, yol qəzaları və iş qəzələridir."
Latviyada sosial balansın pozulması nəticəsində yaranan bu yeni xidmət sektoru həm sosial problemlərin göstəricisi, həm də insanların gündəlik həyat ehtiyaclarını qarşılayan praktik bir alternativ kimi diqqət çəkir.

Сокращение численности мужского населения в Латвии усугубило проблему поиска партнера для одиноких и молодых женщин. Этот гендерный дисбаланс среди населения привел к появлению в стране новой и заметной отрасли услуг – услуги под названием „часы мужа“. Эта услуга дает женщинам возможность вызывать мастера для мелкого ремонта и бытовых работ по дому.
Как сообщает Milli.Az, в последние годы в Латвии значительно возросла смертность среди мужчин. По словам специалистов, основными причинами являются:
• высокое употребление алкоголя,
• несчастные случаи на работе и дорожно-транспортные происшествия,
• частые случаи насилия.
Эти факторы приводят к тому, что мужчины теряют жизнь в более молодом возрасте. В результате число женщин значительно превышает число мужчин, что серьезно усугубляет проблему „поиска спутника жизни или партнера“.
29-летняя Даня говорит, что работает на фестивалях, и большинство ее коллег – женщины: „Это не проблема, но если бы в коллективе было немного больше мужчин, было бы более сбалансированно. По крайней мере, было бы с кем поговорить или подфлиртовать.“
Ее подруга Зане отмечает, что многие женщины из-за этого заводят отношения за границей: „Большинство женщин вокруг меня строят отношения в других странах. Здесь найти мужчину действительно трудно.“
Дефицит мужчин в Латвии привел к формированию необычной отрасли. В рамках услуги „часы мужа“ женщины могут вызвать мастера домой за небольшую плату. Эти мастера:
• устраняют неисправности кранов и водоснабжения,
• устанавливают телевизоры,
• собирают мебель,
• выполняют электромонтажные работы,
• помогают переносить тяжелые предметы.
Некоторые компании присылают „золотые руки“ мастеров в дома женщин каждый день недели. Другие направляют мастера по адресу не позднее чем через 1 час после заказа.
Социолог Байба Бела объясняет ситуацию так: „Уровень смертности мужчин в возрасте 30-40 лет в три раза выше, чем у женщин. Основные причины — алкоголь, дорожные и производственные аварии.“
Этот новый сектор услуг, появившийся в результате нарушения социального баланса в Латвии, привлекает внимание как индикатор социальных проблем, так и как практичная альтернатива, удовлетворяющая повседневные потребности людей.