COP31-in Prezidenti elan edildi
Türkiyədə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 31-ci sessiyasına (COP31) Prezident təyin olunub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın qərarı ilə ölkənin ətraf mühit, şəhərsalma və iqlim dəyişikliyi naziri Murat Kurum UNFCCC COP31-in Prezidenti təyin edilib.
Rəsmi qəzetdə dərc olunan qərara əsasən, COP31 konfransı 2026-cı ilin 9–20 noyabr tarixlərində Antalyada, EXPO sərgi məkanında keçiriləcək.
Qeyd edilib ki, COP31 çərçivəsində iqlim fəaliyyəti üzrə daha qətiyyətli və məqsədyönlü addımların atılması planlaşdırılır. Türkiyə tərəfi beynəlxalq ictimaiyyəti COP31 üçün Antalyada qarşılamağa hazır olduğunu bildirib.

В Турции назначен Президент 31-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP31).
По сообщению АЗЕРТАДЖ, по решению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана министр окружающей среды, градостроительства и изменения климата страны Мурат Курум назначен Президентом UNFCCC COP31.
Согласно решению, опубликованному в официальной газете, конференция COP31 пройдет с 9 по 20 ноября 2026 года в Анталье, на выставочной площадке EXPO.
Отмечено, что в рамках COP31 планируется предпринять более решительные и целенаправленные меры по климатической деятельности. Турецкая сторона заявила, что готова встретить международное сообщество на COP31 в Анталье.