“ChatGPT”yə qarşı şok iddialar:
Kanada və ABŞ-da yaşayan bir neçə ailə süni intellektlə bağlı rezonans doğuran addım atıb. Onlar "ChatGPT" platformasından sonra yaxınlarını itirdiklərini və ya ağır psixoloji travmalar yaşadıqlarını əsas gətirərək, bu sistemin yaradıcı şirkəti "OpenAI"-ni məhkəməyə veriblər.
Milli.Az xəbər verir ki, hazırda məhkəməyə təqdim olunan yeddi iddiadan dördü intihar hadisələri, üçü isə psixoloji zərbə hallarına aiddir. İddiaçılar bildiriblər ki, "ChatGPT" bəzi hallarda istifadəçiləri mənfi düşüncələrə yönləndirib və bu, faciəvi nəticələrə səbəb olub.
Ailələr həm maddi təzminat, həm də süni intellekt sisteminin təhlükəsizliyinin artırılması üçün konkret dəyişikliklər tələb edirlər. Tələblər arasında intihar və ya özünə zərər mövzuları müzakirə olunarkən söhbətin avtomatik şəkildə dayandırılması da yer alır.

Несколько семей, проживающих в Канаде и США, сделали резонансный шаг, связанный с искусственным интеллектом. Они подали в суд на компанию "OpenAI", создателя платформы "ChatGPT", ссылаясь на то, что после использования этой системы они потеряли близких или пережили тяжелые психологические травмы.
По информации сайта Milli.Az, из семи исков, представленных в суд, четыре связаны с случаями самоубийств, а три — с психологическими травмами. Истцы заявили, что в некоторых случаях "ChatGPT" направлял пользователей к негативным мыслям, что приводило к трагическим последствиям.
Семьи требуют как материальной компенсации, так и конкретных изменений для повышения безопасности системы искусственного интеллекта. Среди требований — автоматическое прекращение разговора при обсуждении тем самоубийства или нанесения себе вреда.