Bu gün açılışı olan Külək Elektrik Stansiyası bizə nə verir?
Bu, Azərbaycanın ilk böyük gücə malik külək elektrik stansiyasıdır. Buna qədər Azərbaycanın ən böyük alternativ enerji mənbəli stansiyası BƏƏ-nin “Masdar” şirkətinin Qaradağda inşa etdiyi, açılışı 2023-cü ilin oktyabrında olan 230 MVt gücə malik günəş elektrik stansiyası idi.
Hər iki stansiya dövlət vəsaitlərindən istifadə edilmədən ərsəyə gətirilib.
"Xızı-Abşeron" stansiyasında investor qismində Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” şirkəti çıxış edib.
Layihənin icrasına təqribən $340 milyon xarici investisiya yönəldilib. Stansiyanın tikintisi üçün “ACWA Power” şirkətinə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ($197,1 milyon) və OPEC Fondu ($50 milyon ) kredit ayırıb.
Layihənin baş podratçısı isə Çinin “PowerChina Huadong Engineering Co., Ltd.” şirkətidir (“PowerChina group”un törəmə şirkəti).
Stansiya il ərzində küləkli hava şəraitinin optimal göstəriciləri olduğu halda 1 milyard kVt/saat həcmində elektrik istehsal etmək qabiliyyətinə malikdir. Bunun nəticəsində 220 milyon kub metr təbii qaza qənaət olunması və 400 min tondan çox karbon qazının atmosferə atılmasının qarşısının alınması gözlənilir.

Сегодня состоялась официальная церемония открытия Ветряной Электростанции «Хызы-Абшерон» мощностью 240 МВт.
Это первая крупная ветряная электростанция в Азербайджане. До этого крупнейшей альтернативной энергоустановкой Азербайджана была солнечная электростанция с мощностью 230 МВт, построенная компанией "Masdar" из ОАЭ в Карадагском районе, открытие которой состоялось в октябре 2023 года.
Обe станции были построены без использования государственных средств.
Инвестором станции «Хызы-Абшерон» выступила саудовская компания «ACWA Power».
В проект было направлено около 340 миллионов долларов иностранных инвестиций. Для строительства станции компания «ACWA Power» получила кредиты от Европейского банка реконструкции и развития ($197,1 млн) и Фонда ОПЕК ($50 млн).
Генеральным подрядчиком проекта является китайская компания «PowerChina Huadong Engineering Co., Ltd.», дочерняя компания группы «PowerChina».
Станция способна производить до 1 миллиарда кВт*ч электроэнергии в год при оптимальных показателях ветреной погоды. В результате ожидается экономия 220 миллионов кубометров природного газа и предотвращение выбросов в атмосферу более 400 тысяч тонн углекислого газа.