Azərbaycanda bu qəzet fəaliyyətini dayandırdı
“Hürriyyət” qəzeti fəaliyyətini dayandırıb. Bunu Medianews.az-a qəzetin əməkdaşı Kamran Nəsirli deyib.
1990-cı illərin əvvəllərindən işıq üzü görən “Hürriyyət” qəzeti son zamanlar həftədə bir dəfə nəşr olunur, çərşənbə axşamı günü köşklərə çıxırdı.
Qəzetin onlayn versiyası – Hurriyyet.az saytı isə sutka ərzində yenilənirdi. Hazırda Hurriyyet.az saytına giriş mümkün deyil, lakin onlayn versiya digər ünvanda (Hurriyyet.org/az) fəaliyyətini davam etdirir.
“Hürriyyət” qəzetinin, qəzetin onlayn versiyasının, həmçinin “Hurriyyet TV”nin baş redaktoru Vüqar Məmmədov (Tofiqoğlu) 2025-ci il oktyabrın 29-dan həbsdədir. O, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) keçirdiyi əməliyyatla tutulub, oktyabrın 31-də Baş Prokurorluğun təqdimatı, Səbail Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə V.Məmmədov barəsində 3 ay 13 gün müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
V.Məmədov Cinayət Məcəlləsinin 182.2.4-cü maddəsi ilə (xeyli miqdarda əmlak əldə etmək məqsədilə hədə-qorxu ilə tələb etmə) təqsirləndirilir. Onun həbsi hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdində, dövlətə xəyanətdə və cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırmada (Cinayət Məcəlləsinin 278.1, 274 və 193-1.3.2-ci maddələri) təqsirləndirilən, 2025-ci il oktyabrın 14-dən ev dustaqlığında olan Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev barəsində başladılmış cinayət işinin istintaqı çərçivəsində həyata keçirilib.

This newspaper ceased its activities in Azerbaijan.
The "Hürriyyət" newspaper has ceased its activities. This was stated to Medianews.az by the newspaper's employee Kamran Nasirli.
The "Hürriyyət" newspaper, which started appearing in the early 1990s, has recently been published once a week, coming out on Tuesdays.
The online version of the newspaper – the Hurriyyet.az website – was updated within 24 hours. Currently, access to Hurriyyet.az is not possible, but the online version continues to operate at another address (Hurriyyet.org/az).
Vüqar Məmmədov (Tofiqoğlu), the editor-in-chief of the "Hürriyyət" newspaper, its online version, and also "Hurriyyet TV," has been in custody since October 29, 2025. He was detained during an operation carried out by the State Security Service (DTX). On October 31, upon the Prosecutor General's submission and the Sabail District Court's decision, a preventive measure of detention for 3 months and 13 days was chosen for V. Məmmədov.
V. Məmmədov is accused under Article 182.2.4 (extortion for obtaining a considerable amount of property by threat) of the Criminal Code. His detention was carried out within the framework of the investigation of the criminal case initiated against Ramiz Mehdiyev, the former head of the Presidential Administration, who has been under house arrest since October 14, 2025, accused of an attempt to forcibly seize power, treason against the state, and legalization of a large amount of property obtained by criminal means (Articles 278.1, 274, and 193-1.3.2 of the Criminal Code).