Azərbaycanda bu qəzet fəaliyyətini dayandırdı
“Hürriyyət” qəzeti fəaliyyətini dayandırıb. Bunu Medianews.az-a qəzetin əməkdaşı Kamran Nəsirli deyib.
1990-cı illərin əvvəllərindən işıq üzü görən “Hürriyyət” qəzeti son zamanlar həftədə bir dəfə nəşr olunur, çərşənbə axşamı günü köşklərə çıxırdı.
Qəzetin onlayn versiyası – Hurriyyet.az saytı isə sutka ərzində yenilənirdi. Hazırda Hurriyyet.az saytına giriş mümkün deyil, lakin onlayn versiya digər ünvanda (Hurriyyet.org/az) fəaliyyətini davam etdirir.
“Hürriyyət” qəzetinin, qəzetin onlayn versiyasının, həmçinin “Hurriyyet TV”nin baş redaktoru Vüqar Məmmədov (Tofiqoğlu) 2025-ci il oktyabrın 29-dan həbsdədir. O, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) keçirdiyi əməliyyatla tutulub, oktyabrın 31-də Baş Prokurorluğun təqdimatı, Səbail Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə V.Məmmədov barəsində 3 ay 13 gün müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
V.Məmədov Cinayət Məcəlləsinin 182.2.4-cü maddəsi ilə (xeyli miqdarda əmlak əldə etmək məqsədilə hədə-qorxu ilə tələb etmə) təqsirləndirilir. Onun həbsi hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdində, dövlətə xəyanətdə və cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırmada (Cinayət Məcəlləsinin 278.1, 274 və 193-1.3.2-ci maddələri) təqsirləndirilən, 2025-ci il oktyabrın 14-dən ev dustaqlığında olan Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev barəsində başladılmış cinayət işinin istintaqı çərçivəsində həyata keçirilib.

Газета «Хюррийет» прекратила свою деятельность. Об этом Medianews.az сообщил сотрудник газеты Камран Насирли.
Газета «Хюррийет», издававшаяся с начала 1990-х годов, в последнее время выходила один раз в неделю, во вторник поступала в киоски.
Онлайн-версия газеты – сайт Hurriyyet.az обновлялась в течение суток. В настоящее время доступ к сайту Hurriyyet.az невозможен, однако онлайн-версия продолжает работу по другому адресу (Hurriyyet.org/az).
Главный редактор газеты «Хюррийет», её онлайн-версии и «Hurriyyet TV» Вугар Мамедов (Тофиоглу) находится в заключении с 29 октября 2025 года. Он был задержан в ходе операции, проведённой Службой государственной безопасности (СТБ), 31 октября по представлению Генеральной прокуратуры и решению суда Сабаильского района в отношении В.Мамедова была избрана мера пресечения в виде ареста сроком на 3 месяца и 13 дней.
В.Мамедов обвиняется по статье 182.2.4 (вымогательство с угрозами с целью получения значительного имущества) Уголовного кодекса. Его задержание было осуществлено в рамках расследования уголовного дела, возбужденного в отношении бывшего руководителя Администрации Президента Рамиза Мехтиева, находившегося под домашним арестом с 14 октября 2025 года и обвиняемого в попытке силового захвата власти, государственной измене и легализации значительных средств, полученных преступным путем (статьи 278.1, 274 и 193-1.3.2 УК).