Xəzər TV-yə LockBit hücumu -
Oktyabrın 5-i Xəzər TV-nin rəsmi saytında LockBit 5.0 ransomware hücumunun izləri aşkar olunub. Saytda "System compromised" mesajı və klassik NOTE.txt ransom-note faylı yerləşdirilib.
Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov Medianews.az-a açıqlamasında bildirib ki, bu hadisə yalnız texniki insident kimi qiymətləndirilə bilməz: “Məsələ əslində informasiya təhlükəsizliyi ilə milli informasiya suverenliyinin kəsişdiyi nöqtəyə işarə edir”.
E.Abbasovun sözlərinə görə, ransomware hücumları təkcə server və infrastruktur sistemlərini deyil, dövlətin informasiya etibarını və ictimai etimadı da hədəf alır: “Bu hücumlar media qurumlarının kompromit olunması, ictimai məlumat axınını manipulyasiya etmək və regionda “kiber nüfuz müharibəsi” aparmaq məqsədilə istifadə edilə bilər.
Belə hücumlar nəticəsində yaranan itkilər təkcə texniki xarakter daşımır. Burada həm də reputasiya, məlumat etibarı və strateji sabitlik kimi elementlər zərbə altına düşür.
Bu hadisə bir daha göstərir ki, milli informasiya infrastrukturu sistematik şəkildə qorunmalı, media resursları kritik aktivlər siyahısına daxil edilməlidir. Kiberhücumlar artıq hərbi-siyasi təsir vasitəsinə çevrilib və iqtisadi, reputasiya təzyiqi üçün istifadə olunur.
Ransomware ilə mübarizə yalnız texniki məsələ deyil, bu, milli təhlükəsizlik məsələsidir. Real cavab yalnız hazır insident planları, mütəmadi test olunmuş ehtiyat nüsxələr və dövlət-özəl sektor arasında koordinasiya ilə mümkündür. Əgər bu gün Xəzər TV hədəfdirsə, sabah digər media resursları və strateji informasiya sistemləri hədəf ola bilər”.
Son illər bir neçə oxşar hücum dalğasının müşahidə olunduğunu söyləyən E.Abbasov qeyd edib ki, görünür, ransomware fəaliyyətləri regionda yenidən aktivləşir: “Bu, həm hazırlıqlı insident cavabı planlarının, həm də dövlət-özəl sektor koordinasiyasının vacibliyini bir daha xatırladır”.
Qeyd edək ki, oktyabrın 5-i Xəzər TV-nin fəaliyyətə başladığı gündür. Telekanal ilk dəfə yayıma 2007-ci il oktyabrın 5-də çıxıb.

LockBit attack on Khazar TV -
On October 5th, traces of the LockBit 5.0 ransomware attack were detected on Khazar TV's official website. The site displayed the message "System compromised" and the classic NOTE.txt ransom-note file.
Elvin Abbasov, the chairman of the Azerbaijan Information and Communication Technologies Industry Association, stated in an interview with Medianews.az that this incident cannot be regarded only as a technical incident: "The issue actually points to the intersection of information security and national information sovereignty."
According to E. Abbasov, ransomware attacks target not only servers and infrastructure systems but also the state's information credibility and public trust: "These attacks can be used to compromise media organizations, manipulate public information flow, and wage a 'cyber influence war' in the region."
The losses resulting from such attacks are not only technical in nature. Elements such as reputation, information reliability, and strategic stability are also put under threat here.
This incident once again shows that the national information infrastructure must be systematically protected, and media resources should be included in the list of critical assets. Cyberattacks have already turned into a military-political influence tool and are used for economic and reputational pressure.
Fighting ransomware is not just a technical issue; it is a national security issue. The real response is only possible with prepared incident plans, regularly tested backups, and coordination between the public and private sectors. If Khazar TV is targeted today, other media resources and strategic information systems may be targeted tomorrow."
Noting that several similar waves of attacks have been observed in recent years, E. Abbasov stated that ransomware activities seem to be reactivating in the region: "This again reminds us of the importance of both prepared incident response plans and public-private sector coordination."
It should be noted that October 5th is the day Khazar TV began its operations. The channel first went on air on October 5, 2007.