Rusiya Xəzərlə bağlı layihədən imtina edir –
Rusiya baş nazirinin müavini Vitali Savelyev prezident Vladimir Putinə xüsusi məktubla müraciət edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Savelyev Putinə Volqa-Xəzər dəniz gəmiçiliyi kanalının 188 kilometr hissəsində dərinliyi 4,2 metrdən 4,5 metrə çatdırmağı hədəfləyən layihənin səmərəli olmadığını bildirib və layihənin maliyyələşdirilməsinin dayandırılmasını təklif edib.
Baş nazirin müavini layihənin hədsiz baha başa gəldiyini, indiki halda ona iri maliyyə yatırılmasının lüzumsuz olduğunu vurğulayıb.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Aydın Quliyev deyib ki, söhbət Xəzər dənizinin dayazlaşmasının qarşısını almaq üçün Rusiyanın illər öncə həyata keçirməyə başladığı layihədən gedir: “İllərdir maliyyələşdirilən layihədən Rusiya hökumətinin niyə məhz indi imtina etməsi düşündürücüdür və işin arxasında geosiyasi nüansların olduğuna şübhə yeri qoymur.
Məsələ bundadır ki, Volqa-Xəzər kanalının dayazlaşması Xəzər dənizinin qurumasının əsas səbəbidir. Dənizdə quruma o qədər sürətlə gedir ki, 2030-cu ilə qədər Xəzərin azı 1 metr aşağı enəcəyinə heç kimin şübhəsi olmasın. Bu o deməkdir ki, Xəzər dənizində böyük yük gəmilərinin hərəkəti mümkünsüz hala gələcək, çünki Volqa-Xəzər kanalının dayazlaşması gəmilərin bu kanala daxil olmasını mümkünsüz edir.
Bu o anlama gəlir ki, Transxəzər dəhlizlərinin inkişaf perspektivləri getdikcə zəifləyəcək.
Xəzərdə suyun çəkilməsi ən çox Rusiyanın və Qazaxıstanın payına düşən hissələrdə baş verir. Demək, əsas logistika mərkəzlərindən biri olan Qazaxıstanın Aktau limanı əhəmiyyətini itirməyə başlayacaq.
Əgər Transxəzər nəqliyyat marşrutlarının önündə yeni perspektivlərin açıldığı vaxtda, yeni üçtərəfli formatların yarandığı vaxtda, Qazaxıstanın öz neftini Bakı üzərindən Qərbə çıxarmaq üzərində düşündüyü vaxtda Rusiya böyük layihənin maliyyələşməsindən imtina edirsə, deməli, səbəb siyasi və geosiyasidir.
Xatırladım ki, Xəzərə tökülən 100-dən çox çayın ən irisi Volqa, Kür və Terekdir. Suyun 85 faizi Volqadan gəlir”.

Россия отказывается от проекта, связанного с Каспием –
Заместитель премьер-министра России Виталий Савельев обратился с особым письмом к президенту Владимиру Путину.
По информации Medianews.az, Савельев сообщил Путину, что проект по увеличению глубины Волго-Каспийского морского судоходного канала на участке в 188 километров с 4,2 до 4,5 метра не является эффективным, и предложил прекратить финансирование этого проекта.
Заместитель премьер-министра подчеркнул, что проект слишком дорогой, и в текущих условиях вкладывать в него крупные средства нецелесообразно.
В комментарии для Medianews.az политолог Айдын Гулиев заявил, что речь идет о проекте, который Россия начала реализовывать несколько лет назад, чтобы предотвратить обмеление Каспийского моря: «Много лет проект финансировался, и вызывает удивление, почему российское правительство отказывается от него именно сейчас, что недвусмысленно указывает на наличие геополитических нюансов.
Дело в том, что обмеление Волго-Каспийского канала является основной причиной высыхания Каспийского моря. Высыхание происходит настолько быстро, что к 2030 году никто не будет сомневаться в понижении уровня моря как минимум на 1 метр. Это означает, что движение крупных грузовых судов в Каспийском море станет невозможным, так как обмеление Волго-Каспийского канала сделает невозможным вход судов в канал.
Это означает, что перспективы развития транскаспийских транспортных коридоров будут постепенно ослабевать.
Снижение уровня воды в Каспийском море происходит в основном в районах, принадлежащих России и Казахстану. Следовательно, важный логистический центр – порт Актау в Казахстане – начнет терять свое значение.
Если в то время, когда открываются новые перспективы для транскаспийских транспортных маршрутов, возникают новые трехсторонние форматы и Казахстан размышляет о транспортировке собственной нефти на запад через Баку, Россия отказывается от финансирования крупного проекта, значит, причины политические и геополитические.
Напомню, что в Каспий впадают более 100 рек, крупнейшими среди которых являются Волга, Кура и Терек. 85 процентов воды поступает из Волги».