Müğənniləri, bəstəkarları süni intellekt əvəz edəcək? –
Son zamanlar süni intellekt proqramlarının mahnı bəstələməsi, hətta onları səsləndirməsi müşahidə olunur. Bu kimi ifalar, musiqi sosial mediada da gündəm olub. Ortaya sual çıxır: süni intellekt müğənni və bəstəkarları əvəz edə bilərmi? Yaxud süni intellekt müğənnilik, bəstəkarlıq sahəsində spekulyasiyalara, manipulyasiyalara yola aça bilərmi?
Medianews.az-ın suallarını cavablandıran Qarabağ Universitetinin İncəsənət fakültəsinin dekanı, bəstəkar Türkər Qasımzadə bildirib ki, süni intellekt yeni dövrün meydana çıxan, yenilənməkdə olan bir alətidir: “Süni intellekt funksiyaları qarşımızda geniş imkanlar açır. Mən bundan çəkinməyin, ehtiyatlanmağın əleyhinəyəm. Onunla işləmək, ondan yararlanmaq, bir alət kimi ondan istifadə etmək gərəkdir”.
Süni intellektin müğənni və bəstəkarları əvəzləməsi məsələsinə gəlincə, Türkər Qasımzadə qeyd edib ki, yaradıcılığın mahiyyətində orijinallıq, autentiklik dayanır: “Yəni onun bənzərsiz tərəfləri olur. Süni intellektin yaradıcı insandan fərqi ondadır ki, o, artıq olanı təhlil edib öyrənərək nələrisə tətbiq etməyi bacarır. Tamamilə yeni bir sənət əsərinin ortaya çıxması isə insan istedadının, insan zəkasının bəhrəsidir. Məncə, bəstəkarlar, musiqiçilər süni intellektdən faydalana bilərlər, amma süni zəkanın onları tam əvəz etməsi çətindir”.
Türkər Qasımzadə vurğulayıb ki, süni intellekt daha çox tirajlama vasitəsidir: “Süni intellekt mövcud olanın üzərində iş aparmaqla, mövcud texnika, janr, stil və ya bunların cəmini öyrənib təhlil etməklə, insanın ona verdiyi tapşırığı yerinə yetirir, ortaya nəsə çıxarır. Tapşırığın ona verilməsi məsələsi çox önəmlidir. Burada insan faktoru ilə qarşılaşırıq. Tutalım, akademik musiqidə tamamilə yeni bir çığırın açılması süni zəkadan deyil, insan faktorundan qaynaqlana bilər. Düşünürəm ki, yaxın gələcəkdə də proses belə davam edəcək. Süni intellekt proqramları bəstəkarların, rəssamların, rejissorların əlində bir vasitə olacaq. Yəni onu sənət alətlərinin bir hissəsi kimi qəbul etmək mümkündür.
İstər-istəməz süni intellekt tapşırığı kompozisiya quran adamdan, bəstəkardan alacaq. Bəstəkarların bu proqramlardan sadəcə olaraq yeni bir alət kimi istifadə edəcəyini düşünürəm. Bunun çoxlu uğurlu nəticələrini görəcəyimizə də inanıram”.

Will artificial intelligence replace singers and composers? –
Recently, artificial intelligence programs composing songs and even performing them have been observed. Such performances have also become a topic on social media in music. The question arises: can artificial intelligence replace singers and composers? Or can artificial intelligence lead to speculations and manipulations in the fields of singing and composing?
Answering Medianews.az's questions, Turkər Qasımzadə, dean of the Faculty of Arts at Karabakh University and composer, stated that artificial intelligence is a tool emerging in the new era that is constantly renewing: “Artificial intelligence functions open up wide possibilities before us. I am against fearing or being cautious about it. It is necessary to work with it, benefit from it, and use it as a tool.”
Regarding the issue of artificial intelligence replacing singers and composers, Turkər Qasımzadə noted that originality and authenticity stand at the essence of creativity: “That is, it has its unique aspects. The difference between artificial intelligence and a creative person is that artificial intelligence can analyze and learn what already exists and apply some of it. The emergence of a completely new work of art is the result of human talent and human intelligence. I think composers and musicians can benefit from artificial intelligence, but it is difficult for artificial intelligence to completely replace them.”
Turkər Qasımzadə emphasized that artificial intelligence is more a means of reproduction: “Artificial intelligence works on what already exists, learns and analyzes the existing technique, genre, style or their combination, performs the task given by the human, and produces something. The assignment of the task is very important. Here we face the human factor. For instance, the opening of a completely new path in academic music can arise from the human factor, not artificial intelligence. I believe the process will continue like this in the near future as well. Artificial intelligence programs will be a tool in the hands of composers, painters, and directors. That means it is possible to consider it as part of the artistic instruments.
Inevitably, artificial intelligence will take the task from the person composing, from the composer. I think composers will simply use these programs as a new tool. I also believe we will see many successful results of this.”