Maliyyə Nazirliyi məlumat yaydı
Maliyyə naziri, Azərbaycan və Monteneqro Hökumətləri arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın həmsədri Sahil Babayev ölkəmizdə səfərdə olan Monteneqronun Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Ervin İbrahimoviçin rəhbərik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Bu barədə Medianews.az-a Azərbaycan Maliyyə Nazirliyindən bildirilib.
Görüşdə Azərbaycan–Monteneqro münasibətlərinin dostluq, qarşılıqlı hörmət və tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslandığı vurğulanıb, bu əlaqələrin 2013-cü ildə Prezident İlham Əliyevin Monteneqroya rəsmi səfəri zamanı imzalanmış Dostluq və Tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə ilə möhkəm təməl üzərində qurulduğu qeyd edilib.
S.Babayev Azərbaycan ilə Monteneqro arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın rolunu qeyd edərək, bu mexanizmin siyasi iradənin konkret iqtisadi nəticələrə çevrilməsində mühüm platforma olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, 2026-cı ilin mart ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan Birgə Komissiyanın növbəti iclasının gündəliyi ticarətin şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektoruna investisiyalar, yaşıl enerji, turizm, infrastruktur və kiçik və orta sahibkarlıq sahələrində əməkdaşlığa dair geniş məsələləri əhatə edəcək.
Görüşdə ticarət və investisiya məsələləri də müzakirə olunub, Monteneqro şirkətləri Azərbaycanda sənaye zonaları və digər prioritet sahələrdə investisiya imkanlarından yararlanmağa dəvət olunub.
Öz növbəsində, E.İbrahimoviç Monteneqronun Azərbaycan ilə əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini bildirərək, siyasi dialoqun və yüksək səviyyəli qarşılıqlı təmasların ikitərəfli münasibətlərin dərinləşdirilməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib. O, iqtisadi, enerji, turizm və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əlverişli potensialın mövcud olduğunu vurğulayıb.

Министр финансов, сопредседатель Совместной комиссии по экономическому сотрудничеству правительств Азербайджана и Черногории Сахиль Бабаев встретился с делегацией во главе с заместителем премьер-министра и министром иностранных дел Черногории Эрвином Ибрахимовичем, находящимся с визитом в нашей стране.
Об этом Medianews.az сообщили в Министерстве финансов Азербайджана.
На встрече было подчеркнуто, что отношения между Азербайджаном и Черногорией основываются на принципах дружбы, взаимного уважения и партнёрства, а эти связи были построены на прочной основе Декларации о дружбе и партнёрстве, подписанной во время официального визита президента Ильхама Алиева в Черногорию в 2013 году.
С. Бабаев отметил роль Совместной комиссии по экономическому сотрудничеству в развитии двусторонних отношений между Азербайджаном и Черногорией, подчеркнув, что этот механизм является важной платформой для превращения политической воли в конкретные экономические результаты. Было отмечено, что повестка дня следующего заседания Совместной комиссии, запланированного на март 2026 года, охватит широкий круг вопросов, связанных с диверсификацией торговли, инвестициями в неэнергетический сектор, зеленой энергией, туризмом, инфраструктурой, а также сотрудничеством в областях малого и среднего предпринимательства.
На встрече также обсуждались вопросы торговли и инвестиций, и черногорские компании были приглашены воспользоваться инвестиционными возможностями в промышленных зонах и других приоритетных сферах Азербайджана.
В свою очередь, Е. Ибрахимович отметил большое значение, которое Черногория придаёт развитию связей с Азербайджаном, подчеркнув важную роль политического диалога и высокоуровневых взаимных контактов в углублении двусторонних отношений. Он подчеркнул наличие благоприятного потенциала для расширения сотрудничества в экономической, энергетической, туристической и гуманитарной сферах.