Maliyyə Nazirliyi məlumat yaydı
Maliyyə naziri, Azərbaycan və Monteneqro Hökumətləri arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın həmsədri Sahil Babayev ölkəmizdə səfərdə olan Monteneqronun Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Ervin İbrahimoviçin rəhbərik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Bu barədə Medianews.az-a Azərbaycan Maliyyə Nazirliyindən bildirilib.
Görüşdə Azərbaycan–Monteneqro münasibətlərinin dostluq, qarşılıqlı hörmət və tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslandığı vurğulanıb, bu əlaqələrin 2013-cü ildə Prezident İlham Əliyevin Monteneqroya rəsmi səfəri zamanı imzalanmış Dostluq və Tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə ilə möhkəm təməl üzərində qurulduğu qeyd edilib.
S.Babayev Azərbaycan ilə Monteneqro arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın rolunu qeyd edərək, bu mexanizmin siyasi iradənin konkret iqtisadi nəticələrə çevrilməsində mühüm platforma olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, 2026-cı ilin mart ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan Birgə Komissiyanın növbəti iclasının gündəliyi ticarətin şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektoruna investisiyalar, yaşıl enerji, turizm, infrastruktur və kiçik və orta sahibkarlıq sahələrində əməkdaşlığa dair geniş məsələləri əhatə edəcək.
Görüşdə ticarət və investisiya məsələləri də müzakirə olunub, Monteneqro şirkətləri Azərbaycanda sənaye zonaları və digər prioritet sahələrdə investisiya imkanlarından yararlanmağa dəvət olunub.
Öz növbəsində, E.İbrahimoviç Monteneqronun Azərbaycan ilə əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini bildirərək, siyasi dialoqun və yüksək səviyyəli qarşılıqlı təmasların ikitərəfli münasibətlərin dərinləşdirilməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib. O, iqtisadi, enerji, turizm və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əlverişli potensialın mövcud olduğunu vurğulayıb.

The Ministry of Finance released a statement.
The Minister of Finance, co-chairman of the Joint Commission on Economic Cooperation between the Governments of Azerbaijan and Montenegro, Sahil Babayev, met with the delegation led by Montenegro's Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Ervin Ibrahimović, who is on a visit to our country.
This was reported to Medianews.az by the Ministry of Finance of Azerbaijan.
At the meeting, it was emphasized that Azerbaijan-Montenegro relations are based on the principles of friendship, mutual respect, and partnership, and it was noted that these relations are built on a solid foundation laid by the Declaration on Friendship and Partnership signed during President Ilham Aliyev’s official visit to Montenegro in 2013.
S. Babayev highlighted the role of the Joint Commission on Economic Cooperation in the development of bilateral relations between Azerbaijan and Montenegro and stated that this mechanism is an important platform for turning political will into concrete economic results. It was noted that the agenda of the next meeting of the Joint Commission, scheduled for March 2026, will cover a wide range of issues regarding the diversification of trade, investments in the non-oil sector, green energy, tourism, infrastructure, and cooperation in small and medium-sized enterprises.
Trade and investment issues were also discussed at the meeting, and Montenegrin companies were invited to take advantage of investment opportunities in industrial zones and other priority sectors in Azerbaijan.
For his part, E. Ibrahimović expressed Montenegro's great importance attached to developing relations with Azerbaijan and noted that political dialogue and high-level mutual contacts play an important role in deepening bilateral relations. He emphasized that there is favorable potential for expanding cooperation in economic, energy, tourism, and humanitarian fields.