Almaniyada azərbaycanlı həbs edildi - Dəstə başçısı olduğu deyilir -
Almaniyanın polis əməkdaşları sentyabrın 10-u səhər tezdən çilingər xidməti vasitəsilə Vuppertal-Barmendəki çoxmənzilli binaya daxil olublar. Onların məqsədi bir azərbaycanlının mənzilinə girmək olub. 40 yaşlı həmin şəxsin şərikləri ilə birlikdə ən azı 87 nəfəri qaçaqmalçılıq yolu ilə karvan avtomaşınlarında Almaniyaya gətirdiyi iddia edilir.
Səhər saat 6 radələrində Melanchthon küçəsindəki (Şimali Reyn-Vestfaliya) binanın giriş qapısı açıldıqdan sonra Zankt Auqustindən gələn Federal Polisin Mobil Nəzarət və Müşahidə dəstəsi mənzilin mansardına daxil olaraq şübhəli qaçaqçıya qarşı əməliyyat keçirib və onu həbs edib.
Bundan sonra təqsirləndirilənin mənzilində və avtomobilində axtarış aparılıb. İş üzrə istintaqı Görlitz prokurorluğunun tapşırığı ilə Ebersbax (Saksoniya) Federal Polis İnspeksiyası aparır.
Azərbaycanlının başçılıq etdiyi dəstənin 2024-cü ilin avqust və sentyabr aylarında altı dəfə “üçüncü ölkə vətəndaşlarını Xorvatiyadan Almaniyaya, həmçinin İtaliyaya” qaçaqmalçılıq yolu ilə gətirdiyi bildirilir. Ona qarşı irəli sürülən ittihama əsasən, azərbaycanlı Almaniyada qaçaqmalçılıq səfərləri üçün karvan avtomaşınlarını icarəyə götürüb və sürücüləri cəlb edib. Daha sonra həmin sürücülər ödəniş müqabilində miqrantların daşınmasını həyata keçiriblər.
Hər səfərdə təxminən 10-23 nəfər insan daşınıb. Onlar avtomaşınlarda gizlədilib, maşından çıxmalarına icazə verilməyib. Polis hesabatına görə, qanunsuz miqrantlar “öz ehtiyaclarını avtomobilin içində ödəməyə məcbur olublar və uzun saatlar ərzində təhlükəsiz şərait olmadan səfər ediblər. Aralarında qadınlar və uşaqlar da olub”.
Qaçaqçılar 2024-cü ilin yayında Saksoniya istintaqçılarının diqqət mərkəzinə düşüblər. Ebersbax Federal Polis İnspeksiyasının sözçüsü Alfred Klaner mediaya açıqlamasında deyib: “Çexiya polisi sərhədi keçməmişdən əvvəl miqrantlarla dolu bir qaçaqmalçılıq maşınını dayandıra və sürücünü həbs edə bilib”.
Klaner əlavə edib: “Bunun ardınca aparılan istintaq nəticəsində bu gün həbs edilən təşkilatçıya qarşı daha bir sıra qaçaqmalçılıq halları ortaya çıxıb”.
Klnaerin sözlərinə görə, Almaniya-Çexiya sərhədini keçən iki səfər olub və həmin səfərlərdə gətirilən miqrantlar Bautsen ərazisində düşürülüblər.
Sentyabrın 10-da keçirilən əməliyyatda polis əməkdaşları bir neçə mobil telefon da daxil olmaqla sübutlar götürüblər. Təqsirləndirilən şəxs Vuppertal Rayon Məhkəməsində hakim qarşısına çıxarılacaq.

В Германии арестован азербайджанец - Сообщается, что он является лидером банды -
Сотрудники полиции Германии рано утром 10 сентября через службу слесаря проникли в многоквартирный дом в Вупперталь-Бармене. Их целью было проникновение в квартиру одного азербайджанца. Утверждается, что 40-летний мужчина вместе со своими сообщниками доставил в Германию не менее 87 человек через контрабанду автокараванами.
Примерно в 6 утра, после того как была открыта входная дверь дома на улице Меланхтон (Северный Рейн-Вестфалия), мобильный отряд федеральной полиции из Санкт-Августина вошел на чердак квартиры, провел операцию против подозреваемого в контрабанде и арестовал его.
После этого в жилище обвиняемого и в его автомобиле была проведена обыск. Расследование по делу ведет Федеральная полицейская инспекция Эберсбах (Саксония) по поручению прокуратуры Гёрлица.
Сообщается, что банда под руководством азербайджанца в августе и сентябре 2024 года шесть раз нелегально доставляла в Германию граждан третьих стран из Хорватии, а также в Италию. По предъявленному обвинению, азербайджанец арендовал автокараваны для поездок по контрабанде в Германии и привлек водителей. Затем эти водители за плату перевозили мигрантов.
В каждой поездке перевозилось примерно от 10 до 23 человек. Их скрывали в автомобилях и не разрешали выходить. По данным полиции, нелегальные мигранты были вынуждены удовлетворять свои естественные потребности внутри автомобиля, а также совершать поездку на протяжении многих часов без безопасных условий. Среди них были женщины и дети.
В 2024 году летом контрабандисты попали в поле зрения следователей Саксонии. Представитель Федеральной полицейской инспекции Эберсбах Альфред Кланер в интервью СМИ заявил: «Чешская полиция смогла остановить контрабандный автомобиль, полный мигрантов, и арестовать водителя, прежде чем он пересек границу».
Кланер добавил: «В результате последующего расследования было выявлено еще несколько случаев контрабанды, связанных с задержанным ныне организатором».
По словам Кланера, было две поездки через германо-чешскую границу, и мигрантов высадили на территории Бауцена.
В операции 10 сентября полиция изъяла несколько мобильных телефонов и другие доказательства. Подозреваемый предстанет перед судом районного суда Вупперталя.