Almaniyada azərbaycanlı həbs edildi - Dəstə başçısı olduğu deyilir -
Almaniyanın polis əməkdaşları sentyabrın 10-u səhər tezdən çilingər xidməti vasitəsilə Vuppertal-Barmendəki çoxmənzilli binaya daxil olublar. Onların məqsədi bir azərbaycanlının mənzilinə girmək olub. 40 yaşlı həmin şəxsin şərikləri ilə birlikdə ən azı 87 nəfəri qaçaqmalçılıq yolu ilə karvan avtomaşınlarında Almaniyaya gətirdiyi iddia edilir.
Səhər saat 6 radələrində Melanchthon küçəsindəki (Şimali Reyn-Vestfaliya) binanın giriş qapısı açıldıqdan sonra Zankt Auqustindən gələn Federal Polisin Mobil Nəzarət və Müşahidə dəstəsi mənzilin mansardına daxil olaraq şübhəli qaçaqçıya qarşı əməliyyat keçirib və onu həbs edib.
Bundan sonra təqsirləndirilənin mənzilində və avtomobilində axtarış aparılıb. İş üzrə istintaqı Görlitz prokurorluğunun tapşırığı ilə Ebersbax (Saksoniya) Federal Polis İnspeksiyası aparır.
Azərbaycanlının başçılıq etdiyi dəstənin 2024-cü ilin avqust və sentyabr aylarında altı dəfə “üçüncü ölkə vətəndaşlarını Xorvatiyadan Almaniyaya, həmçinin İtaliyaya” qaçaqmalçılıq yolu ilə gətirdiyi bildirilir. Ona qarşı irəli sürülən ittihama əsasən, azərbaycanlı Almaniyada qaçaqmalçılıq səfərləri üçün karvan avtomaşınlarını icarəyə götürüb və sürücüləri cəlb edib. Daha sonra həmin sürücülər ödəniş müqabilində miqrantların daşınmasını həyata keçiriblər.
Hər səfərdə təxminən 10-23 nəfər insan daşınıb. Onlar avtomaşınlarda gizlədilib, maşından çıxmalarına icazə verilməyib. Polis hesabatına görə, qanunsuz miqrantlar “öz ehtiyaclarını avtomobilin içində ödəməyə məcbur olublar və uzun saatlar ərzində təhlükəsiz şərait olmadan səfər ediblər. Aralarında qadınlar və uşaqlar da olub”.
Qaçaqçılar 2024-cü ilin yayında Saksoniya istintaqçılarının diqqət mərkəzinə düşüblər. Ebersbax Federal Polis İnspeksiyasının sözçüsü Alfred Klaner mediaya açıqlamasında deyib: “Çexiya polisi sərhədi keçməmişdən əvvəl miqrantlarla dolu bir qaçaqmalçılıq maşınını dayandıra və sürücünü həbs edə bilib”.
Klaner əlavə edib: “Bunun ardınca aparılan istintaq nəticəsində bu gün həbs edilən təşkilatçıya qarşı daha bir sıra qaçaqmalçılıq halları ortaya çıxıb”.
Klnaerin sözlərinə görə, Almaniya-Çexiya sərhədini keçən iki səfər olub və həmin səfərlərdə gətirilən miqrantlar Bautsen ərazisində düşürülüblər.
Sentyabrın 10-da keçirilən əməliyyatda polis əməkdaşları bir neçə mobil telefon da daxil olmaqla sübutlar götürüblər. Təqsirləndirilən şəxs Vuppertal Rayon Məhkəməsində hakim qarşısına çıxarılacaq.

An Azerbaijani was arrested in Germany - He is said to be the leader of the gang -
An Azerbaijani was arrested in Germany - He is said to be the leader of the gang - ACCUSATIONS + PHOTO
Early in the morning on September 10, German police officers entered a multi-apartment building in Wuppertal-Barmen through a locksmith service. Their goal was to enter the apartment of an Azerbaijani man. It is alleged that this 40-year-old individual, together with his associates, brought at least 87 people to Germany by smuggling them in caravan cars.
At around 6 a.m., after the entrance door of the building on Melanchthon Street (North Rhine-Westphalia) was opened, the Federal Police's Mobile Control and Surveillance Unit arriving from Sankt Augustin entered the apartment's attic, conducted an operation against the suspected smuggler, and arrested him.
Following this, searches were conducted in the accused's apartment and car. The investigation into the case is being carried out by the Ebersbach (Saxony) Federal Police Inspection under the orders of the Görlitz prosecutor's office.
It is reported that the gang led by the Azerbaijani brought “third-country nationals from Croatia to Germany, as well as to Italy” by smuggling six times in August and September 2024. According to the charges brought against him, the Azerbaijani rented caravan cars for smuggling trips in Germany and recruited drivers. Later, these drivers transported migrants for payment.
Approximately 10-23 people were transported on each trip. They were hidden in the cars and were not allowed to get out. According to the police report, illegal migrants “were forced to relieve themselves inside the vehicle and traveled for many hours in unsafe conditions. Women and children were among them.”
The smugglers came under the focus of Saxony investigators in the summer of 2024. Alfred Klaner, spokesperson for the Ebersbach Federal Police Inspection, stated in a media statement: “The Czech police stopped a smuggling vehicle full of migrants before crossing the border and were able to arrest the driver.”
Klaner added: “Subsequent investigations revealed several more smuggling cases linked to the organizer who was arrested today.”
According to Klaner, there were two trips that crossed the Germany-Czech border, and the migrants brought on those trips were dropped off in the Bautzen area.
During the operation conducted on September 10, police officers seized evidence including several mobile phones. The accused will appear before a judge in the Wuppertal District Court.