Dünyanın ən məhşur sosial şəbəkələrindən biri Rusiyada bloklandı
Rusiyada "Snapchat" tətbiqinə cinayət fəaliyyətlərində istifadə edildiyi iddiası ilə giriş məhdudlaşdırılıb. Bildirilib ki, tətbiq terror fəaliyyəti təşkil etmək və dələduzluq məqsədilə istifadə olunur.
Milli.Az xəbər verir ki, Rusiyanın Federal İnformasiya Texnologiyaları və Kütləvi Kommunikasiyalara Nəzarət Xidməti (Roskomnadzor) açıqlamasında oktyabr ayından bəri "Snapchat"da yaşanan giriş problemləri ilə bağlı məlumatlara yer verib. Qurum bildirib ki, tətbiq vasitəsilə ölkədə terror fəaliyyətləri təşkil etmək, icra etmək, iştirakçıları cəlb etmək, eləcə də vətəndaşlara qarşı dələduzluq və digər cinayətləri həyata keçirmək mümkün olur.
Məhz bu səbəbdən "Snapchat"a girişin tam şəkildə bloklandığı qeyd edilib.
Roskomnadzor eyni səbəbə görə bu gün FaceTime tətbiqinə də giriş qadağası tətbiq edib. Bundan əvvəl isə Rusiyada Facebook, X, TikTok, YouTube və Instagram kimi sosial media platformalarına da giriş məhdudlaşdırılıb.

В России доступ к приложению "Snapchat" ограничен по обвинению в использовании его для преступной деятельности. Сообщается, что приложение используется для организации террористической деятельности и мошенничества.
Согласно информации, опубликованной на сайте Milli.Az, Федеральная служба по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций России (Роскомнадзор) в своем заявлении предоставила сведения о проблемах с доступом к "Snapchat", возникших с октября. Ведомство заявило, что с помощью приложения возможно организовывать, выполнять террористические действия, привлекать участников, а также совершать мошенничество и другие преступления против граждан.
По этой причине доступ к "Snapchat" был полностью заблокирован.
Роскомнадзор сегодня также ввел запрет на доступ к приложению FaceTime по той же причине. Ранее в России также был ограничен доступ к социальным медиа-платформам таким, как Facebook, X, TikTok, YouTube и Instagram.