Mehdiyevin hansı qurumları ləğv etmək niyyəti olub? -
Oktyabrın 14-də Azərbaycan mediasında Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyevin ağır cinayətlərdə (hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdi, dövlətə xəyanət və cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma) ittiham edildiyi haqda xəbər yayılıb. İstintaqı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin apardığı, Ramiz Mehdiyev barəsində Səbail Rayon Məhkəməsinin 4 ay müddətinə ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçdiyi bəyan olunub.
Oktyabrın 16-da APA-nın dərc etdiyi geniş materialda Ramiz Mehdiyevin Rusiyanın dəstəyi ilə dövlət çevrilişi planı hazırladığı və bunu öz kanalları vasitəsilə Rusiyaya təklif etdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Mehdiyev Azərbaycan-Rusiya münasibətlərində yaranmış gərginlikdən istifadə etməyə çalışaraq Moskvadan siyasi dəstək gözləyib. O, hakimiyyəti zor gücünə ələ keçirdikdən sonra ölkədə Dövlət Şurası formatında idarəetmə orqanı yaradılmasını təklif edib. APA-nın məlumatına görə, Mehdiyev rəhbərlik etməyi planlaşdırdığı şurada təmsil olunacaq şəxslərin siyahısını da Rusiya tərəfi ilə bölüşüb.
Ayın 27-də APA Ramiz Mehdiyevin ölkədə dövlət çevrilişi həyata keçirmək məqsədilə Rusiyanın müəyyən strukturlarının rəhbərlərinə yazdığı, Azərbaycan xüsusi xidmət orqanlarının əlinə keçən məktubun fotosurətini dərc edib. Agentlik bildirib ki, bəziləri belə məktubun olmadığını, onun mövcudluğuna inanmadıqlarını iddia etsələr də, təqdim edilən fakt Ramiz Mehdiyevin həqiqətən xarici ölkənin köməyi ilə Azərbaycanda hakimiyyət çevrilişi planı gerçəkləşdirmək xülyasına düşdüyünü göstərir. “Xüsusi qeyd etmək yerinə düşər ki, belə bir planı həyata keçirmək nə Ramiz Mehdiyevin, nə də onun əlaqə qurduğu dairələrin imkanında deyil. Sadəcə, buna cəhd etmək onun əsl riyakar xislətini nümayiş etdirir” deyə APA vurğulayıb.
Medianews.az qeyd edir ki, Ramiz Mehdiyevin Rusiyaya yazdığı məktub ölkədə prezident üsul-idarəsini ləğv etmək niyyətindən xəbər verir. Belə ki, Mehdiyev Rusiyaya ünvanladığı məktubda Azərbaycanda Dövlət Şurasının yaradılmalı, qanunverici, icraedici və məhkəmə hakimiyyətinə bu şuranın nəzarət etməli olduğunu vurğulayıb.
Mehdiyevin planına görə, Dövlət Şurasında ictimai nüfuzu olan 50 nəfər cəmlənməli imiş. Plana görə, Dövlət Şurası ölkəni tam idarə etmək səlahiyyətinə, siyasi, sosial-iqtisadi proseslərə hərtərəfli nəzarəti həyata keçirmək mexanizminə malik olmalı, Konstitusiya Məhkəməsinin və Təhlükəsizlik Şurasının da funksiyalarını yerinə yetirməli imiş.
Beləliklə, aydın olur ki, Ramiz Mehdiyevin xəyalında Prezident üsul-idarəsinin, Konstitusiya Məhkəməsinin və Təhlükəsizlik Şurasının ləğv edilməsi planı varmış.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi qanunların, fərman, sərəncam və qərarların, normativ hüquqi aktların konstitusiyaya, qanunlara uyğunluğu üzrə məsələlərin; qanunvericilik, icra və məhkəmə hakimiyyətləri arasında səlahiyyətlər bölgüsü ilə bağlı mübahisələrin həllinə məsuldur, həmçinin Azərbaycan Konstitusiyasını və qanunlarını şərh edir. Vətəndaşlar qanunvericilik və icra hakimiyyəti orqanlarının normativ aktlarından, bələdiyyə və məhkəmə aktlarından Konstitusiya Məhkəməsinə şikayət verə bilərlər. Konstitusiya Məhkəməsinin hər bir qərarı qətidir, heç bir orqan və ya şəxs qərarı ləğv edə, dəyişdirə bilməz.
Məşvərətçi orqan olan Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurası isə milli təhlükəsizliyin təmin edilməsi sahəsində dövlət siyasətinin formalaşdırılması və həyata keçirilməsi, dövlətin xarici və daxili təhlükəsizliyinin əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı təkliflər verir, milli təhlükəsizliyin təmin edilməsi, habelə dövlətin konstitusiya quruluşunun, suverenliyinin, müstəqilliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması, ölkədə daxili təhlükəsizliyin və ictimai-siyasi sabitliyin vəziyyəti ilə bağlı məsələlərə baxır. Təhlükəsizlik Şurasına Azərbaycan Prezidenti sədrlik edir, Təhlükəsizlik Şurası üzvlərinin və katibinin təyinatı da Prezidentin səlahiyyətindədir.
Ramiz Mehdiyev 2019-cu ilin oktyabrından Təhlükəsizlik Şurasının üzvü olub. Çevriliş planı üzə çıxandan az sonra – 2025-ci il oktyabrın 18-də ölkə mediasında Ramiz Mehdiyevin Təhlükəsizlik Şurasının üzvlüyündən çıxarıldığı haqda məlumatlar yayılıb. Bu barədə rəsmi açıqlama verilməsə də, bir neçə gün sonra Ramiz Mehdiyevin adı Təhlükəsizlik Şurasının saytından silinib.

Which institutions did Mehdiyev intend to abolish? -
On October 14, news was published in the Azerbaijani media that the former head of the Presidential Administration, Ramiz Mehdiyev, was accused of serious crimes (attempt to seize power by force, treason, and legalization of a significant amount of property obtained through criminal means). It was announced that the investigation was conducted by the State Security Service, and the Sabail District Court chose house arrest as a preventive measure for Ramiz Mehdiyev for 4 months.
On October 16, a detailed article published by APA emphasized that Ramiz Mehdiyev, with the support of Russia, prepared a plan for a state coup and offered it to Russia through his channels. It was stated that Mehdiyev tried to take advantage of the tensions in Azerbaijan-Russia relations and sought political support from Moscow. After seizing power by force, he proposed the creation of a governing body in the format of a State Council in the country. According to APA, Mehdiyev also shared the list of persons to be represented in the council he planned to lead with the Russian side.
On the 27th, APA published a photograph of a letter Ramiz Mehdiyev wrote to the heads of certain Russian structures with the aim of carrying out a state coup in the country, which was obtained by the Azerbaijani special services. The agency stated that although some people claim such a letter does not exist or do not believe in its existence, the presented fact shows that Ramiz Mehdiyev really harbored the delusion of carrying out a coup with the help of a foreign country in Azerbaijan. "It should be specially noted that neither Ramiz Mehdiyev nor the circles he contacted have the capacity to implement such a plan. Simply attempting it reveals his true hypocritical nature," APA emphasized.
Medianews.az notes that the letter Ramiz Mehdiyev wrote to Russia indicates his intent to abolish the presidential form of government in the country. Indeed, in the letter addressed to Russia, Mehdiyev stressed that a State Council should be established in Azerbaijan, with the legislative, executive, and judicial powers controlled by this council.
According to Mehdiyev's plan, 50 people with public influence were to be gathered in the State Council. According to the plan, the State Council was to have full authority to govern the country, a mechanism to fully control political, socio-economic processes, and to perform the functions of the Constitutional Court and the Security Council as well.
Thus, it becomes clear that Ramiz Mehdiyev envisioned a plan to abolish the presidential form of government, the Constitutional Court, and the Security Council.
It should be reminded that the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan is responsible for issues regarding the conformity of laws, decrees, orders and decisions, normative legal acts to the constitution and laws; resolving disputes related to the division of powers between the legislative, executive, and judicial authorities; and interpreting the Constitution and laws of Azerbaijan. Citizens can submit complaints to the Constitutional Court about normative acts of legislative and executive authorities, as well as municipal and judicial acts. Every decision of the Constitutional Court is final, and no authority or individual can revoke or change its decision.
The Security Council of the Republic of Azerbaijan, an advisory body, provides proposals related to the formation and implementation of state policy in the field of ensuring national security, determines the main directions of the state's external and internal security, addresses issues concerning ensuring national security, as well as protecting the constitutional order, sovereignty, independence, and territorial integrity of the state, and looks into the state of internal security and socio-political stability in the country. The President of Azerbaijan chairs the Security Council, and the appointment of its members and secretary is also within the President's authority.
Ramiz Mehdiyev has been a member of the Security Council since October 2019. Shortly after the coup plan surfaced – on October 18, 2025, information appeared in the country's media that Ramiz Mehdiyev had been removed from membership in the Security Council. Although no official statement was made on this matter, Ramiz Mehdiyev's name was removed from the Security Council's website a few days later.