Azərbaycan: 8 ayda problemli kreditlər neçə milyon manat artıb?
Mərkəzi Bankın statistik bülleteninə görə, sentyabrın 1-nə Azərbaycanda ödəniş vaxtı keçmiş kreditlər 530,9 milyon manata çatıb.
Medianews.az xatırladır ki, problemli kreditlər 2025-ci ilə 449,1 milyon manatla başlamışdı. Səkkiz ayda 81,8 milyon manat artım olub.
Mərkəzi Bankın hesabatında o da bildirilir ki, sentyabrın 1-nə 22 bankın cəmi aktivləri 55,6 milyard manatı, cəmi öhdəlikləri 48,5 milyard manatı ötüb, ölkədə 28,7 milyard manatdan çox kredit, 15,4 milyard manatdan çox əmanət rəsmiləşib.
Kreditlərin 21,8 milyard manatı, əmanətlərin 13,6 milyard manata yaxını paytaxt Bakının payına düşür.

Азербайджан: За 8 месяцев проблемные кредиты увеличились на 81,8 миллиона манатов
Согласно статистическому бюллетеню Центрального банка, на 1 сентября в Азербайджане просроченные кредиты достигли 530,9 миллиона манатов.
Medianews.az напоминает, что проблемные кредиты в 2025 году составляли 449,1 миллиона манатов. За восемь месяцев произошло увеличение на 81,8 миллиона манатов.
В отчёте Центрального банка также сообщается, что на 1 сентября общие активы 22 банков превысили 55,6 миллиарда манатов, общие обязательства — 48,5 миллиарда манатов, в стране было оформлено кредитов свыше 28,7 миллиарда манатов и вкладов свыше 15,4 миллиарда манатов.
Из них на долю столицы Баку приходится около 21,8 миллиарда манатов кредитов и около 13,6 миллиарда манатов вкладов.